Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uprawiać hortensję bukietową?

Otwórz drzwi do ogrodu i wyjrzyj na zewnątrz! Lato w pełni i nie ma nic lepszego niż spędzanie wolnego czasu na słońcu w pięknym, pełnym kwiatów ogrodzie. Lipiec to miesiąc, gdy kwiaty hortensji są w swej szczytowej formie, a ogrodnicy nie mogą wprost uwierzyć swojemu szczęściu.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest mniej znaną siostrą „zwykłej” hortensji ogrodowej (H. macrophylla), którą wszyscy znamy. Hortensja bukietowa to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Od razu przywodzi na myśl dawne gospodarstwa wiejskie, gdzie długie rzędy hortensji kwitną wzdłuż wody.

Obficie kwitnąca hortensja zwraca na siebie uwagę w każdym ogrodzie. Jest również przyjazna dla owadów. Idealnie komponuje się z innymi roślinami i może rosnąć zarówno w ziemi, jak i w donicach na balkonie lub patio. Roślina ta jest liściastym krzewem z eleganckimi stożkowymi kwiatostanami, które mają długość 15-30 cm.

Istnieje wiele różnych odmian i kolorów od bieli i różu, aż po błękit i purpurę. Wiele odmian, szczególnie te o kwiatach stożkowych i kulistych, ma fascynującą zdolność zmieniania koloru podczas kwitnienia od lipca do września, stale zapewniając element dekoracyjny.

Jedną z najbardziej znanych jest czarująca ‘Anabelle’ z liśćmi w kształcie serca i dużymi, białymi kwiatami w kształcie kul. Hortensja ‘Paniculata’ z wdzięcznie wygiętymi łukowato gałęziami i stożkowatym kwiatami również jest jedną z ulubionych odmian.

Jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał naturalnie, elegancko i jednocześnie ekstrawagancko, możesz urozmaicić swoje rabaty i tarasy białymi odmianami. Jeśli natomiast wolisz zabawny i żywy kalejdoskop odcieni, pokoloruj swoje obrzeża i doniczki zestawieniami wielokolorowych hortensji.

hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland
hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja

Hortensja bukietowa będzie zdrowa i zakwitnie ponownie, jeśli zastosujesz kilka prostych wskazówek.

Stanowisko
Hortensja bukietowa lubi miejsca w pełnym słońcu lub częściowym cieniu oraz kwaśną, wilgotną i bogatą w próchnicę glebę.

Podlewanie
Dosłowne tłumaczenie hortensji (z łac. Hydrangea) oznacza „beczkę z wodą”, co nawiązuje do kształtu kwiatów i zapotrzebowania rośliny na sporą ilość wody. Kiedy twoja hortensja będzie potrzebowała wody, od razu wyśle ci sygnał, słabnąc. Jednak gdy zaspokoi swoje pierwsze pragnienie, natychmiast się odrodzi. Regularnie podlewaj roślinę, gdy na dworze panuje susza, zwłaszcza gdy została co dopiero posadzona w ziemi lub donicy. W przeciwieństwie do innych gatunków, hortensja bukietowa dobrze sobie radzi z nieco suchszą glebą.

Nawożenie
Zaraz po przycięciu dodaj specjalny nawóz do hortensji, aby roślina kwitła przez długi czas i pozostała zdrowa.

Cięcie
Przycinanie jest bardzo ważne dla hortensji bukietowej. Dzięki temu roślina kwitnie co roku i jest zdrowa. Najlepszy czas na przycięcie to początek sezonu, zanim roślina wypuści liście. Roślina co roku produkuje kwiaty na nowych gałązkach, które rozwijają się po przycięciu, więc skracaj je 10-20 cm. Sprawi to, że roślina będzie również bardziej zwarta, a latem będzie zachwycać cudownymi, dużymi i ciężkimi kwiatami. Jeśli przytniesz roślinę wyżej (np. do 60 cm), kwiaty będą lżejsze.

Zimowanie
By krzewy bezpiecznie przezimowały w donicy, musi być ona ocieplona styropianem i odsunięta w zaciszne miejsce. Hortensje zachwycają swoim urokiem również zimą. Jeśli pozostawisz przekwitłe kwiaty na krzewie jesienią i zimą, śnieg, szron lub rosa utworzą przepiękne kształty


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Rośliny powiązane z publikacją
Powiązane treści
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów
Tydzień 3, Sentencja nr:4
Tydzień 3, Sentencja nr:4
Zimowe miesiące warto wykorzystać na planowanie naszego nowego ogrodu w nowym roku
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji przygotowanych wcześniej okryć mających chronić rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie uszkodzeń okrycia należy poprawić
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.