Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak pielęgnować hortensję bukietową? | Wszystko, co musisz wiedzieć

Otwórz drzwi do ogrodu i wyjrzyj na zewnątrz! Lato w pełni i nie ma nic lepszego niż spędzanie wolnego czasu na słońcu w pięknym, pełnym kwiatów ogrodzie. Lipiec to miesiąc, gdy kwiaty hortensji są w swej szczytowej formie, a ogrodnicy nie mogą wprost uwierzyć swojemu szczęściu.

Spis treści
Hortensja bukietowa: jak wygląda, jakie odmiany?
Jak dbać o hortensję bukietową?
Jak podlewać?
Czym nawozić?
Kiedy i jak ciąć?
Jak chronić przed mrozem?

Hortensja bukietowa: wygląd, różnorodność odmian

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest w Polsce mniej znaną siostrą "zwykłej" hortensji ogrodowej (H. macrophylla). W krajach o łagodniejszym klimacie hortensja bukietowa jest jednak bardzo popularna – można ją spotkać prawie w każdym gospodarstwie. Idealnie komponuje się z innymi roślinami i może rosnąć zarówno w ziemi, jak i w donicach na balkonie lub patio. Często sadzi się ją wzdłuż zbiorników wodnych.

Roślina ta jest liściastym krzewem z eleganckimi stożkowymi kwiatostanami, które mają długość 15-30 cm. Duża liczba odmian hortensji bukietowej sprawia, że możemy znaleźć kwiaty w naprawdę szerokiej gamie kolorów: od bieli i różu, aż po błękit i purpurę. Są też takie, które mają fascynującą zdolność zmieniania koloru podczas kwitnienia! Od lipca do września, stale zapewniają element dekoracyjny ogrodu.

Jeśli chcesz, aby twój ogród wyglądał naturalnie, elegancko i jednocześnie ekstrawagancko, możesz urozmaicić swoje rabaty i tarasy białymi odmianami. Jeśli natomiast wolisz zabawny i żywy kalejdoskop odcieni, pokoloruj swoje obrzeża i doniczki zestawieniami wielokolorowych hortensji.


hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland
hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland hortensja bukietowa w doniczce fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Stanowisko

Hortensja bukietowa lubi miejsca w pełnym słońcu lub częściowym cieniu oraz kwaśną, wilgotną i bogatą w próchnicę glebę.

Podlewanie

Dosłowne tłumaczenie hortensji (z łac. Hydrangea) oznacza "beczkę z wodą", co nawiązuje do kształtu kwiatów i zapotrzebowania rośliny na sporą ilość wody. Kiedy twoja hortensja będzie potrzebowała wody, od razu wyśle ci sygnał, słabnąc. Jednak gdy zaspokoi swoje pierwsze pragnienie, natychmiast się odrodzi.

Regularnie podlewaj roślinę, gdy na dworze panuje susza, zwłaszcza gdy została co dopiero posadzona w ziemi lub donicy. Jednocześnie w przeciwieństwie do innych gatunków, hortensja bukietowa dobrze sobie radzi z nieco suchszą glebą.

Nawożenie

Zaraz po przycięciu dodaj specjalny nawóz do hortensji, aby roślina kwitła przez długi czas i pozostała zdrowa.

Cięcie

Przycinanie jest bardzo ważne dla hortensji bukietowej. Dzięki temu roślina kwitnie co roku i jest zdrowa. Najlepszy czas na przycięcie hortensji to początek sezonu, zanim roślina wypuści liście.

Hortensja bukietowa co roku produkuje kwiaty na nowych pędach, które rozwijają się po przycięciu, więc skracaj je 10-20 cm. Sprawi to, że roślina będzie również bardziej zwarta, a latem będzie zachwycać cudownymi, dużymi i ciężkimi kwiatami. Jeśli przytniesz roślinę wyżej (np. do 60 cm), kwiaty będą lżejsze.

Zimowanie

By krzewy bezpiecznie przezimowały w donicy, musi być ona ocieplona styropianem i odsunięta w zaciszne miejsce. Hortensje zachwycają swoim urokiem również zimą. Jeśli pozostawisz przekwitłe kwiaty na krzewie jesienią i zimą, śnieg, szron lub rosa utworzą przepiękne kształty.


Tekst: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk, zdjęcia: ovju@yandex.ru / Depositphotos, Flower Council Holland 

Autor
Jak pielęgnować hortensję bukietową? | Wszystko, co musisz wiedzieć
Jak pielęgnować hortensję bukietową? | Wszystko, co musisz wiedzieć
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)
To Cię zainteresuje
Zwiń Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu