Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Podajemy powody!

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie 3 hortensje bukietowe 'Bobo'. To ich drugi sezon w moim ogrodzie. W zeszłym roku, po posadzeniu kwitły bajecznie, ale w tym roku prawie nie wytworzyły kwiatów! Wczesną wiosną podciąłem końcówki pędów i obficie nawiozłem nawozem uniwersalnym, długodziałającym. Co poszło nie tak? Dlaczego moje hortensje nie kwitną i najważniejsze pytanie co zrobić, aby za rok zakwitły?

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) zwykle kwitną bez większych problemów. Te mało wymagające krzewy są wręcz obsypane kwiatami, pod których ciężarem pędy uginają się do ziemi. Brak kwitnienia jest widocznym sygnałem od roślin, że "coś jest nie tak". Zwykle rozwiązaniem problemu jest zapewnienie roślinie optymalnej pielęgnacji.

Aby hortensje bukietowe pięknie kwitły wymagają:

 • ODPOWIEDNIEGO STANOWISKA
  Półcieniste miejsce jest najlepsze dla hortensji, bo nie nagrzewa się zanadto i pozwala glebie magazynować wilgoć. Zarówno słoneczne stanowisko oraz te w głębokim cieniu są dla hortensji nieodpowiednie. W takich miejscach krzewy będą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe. Dowiedz się więcej
 • PRZYCINANIA
  Hortensja bukietowa kwitnie na silnych pędach tegorocznych! Ważne jest więc, aby takie mogła wytworzyć. Brak przycinania (lub bardzo delikatne cięcie) powoduje nadmierne zagęszczenie cienkich pędów i niewielkich kwiatów. Gałązki trzeba silnie przyciąć jesienią lub wczesną wiosną (nim roślina rozpocznie wegetację). Dużym błędem jest podcinanie gałązek w trakcie sezonu, bo wtedy możemy wyciąć pąki kwiatowe i nie doczekać się kwiatów w tym sezonie. Dowiedz się więcej
 • PODLEWANIA
  Woda ma szczególne znacznie w uprawie hortensji, która bardzo źle reaguje na suszę. Zadbaj więc o to, by podlewać krzewy regularnie, a bardzo obficie w okresie suszy. Pamiętaj także o tym, by podłoże obfitowało w materię organiczną, która magazynuje wodę, a na wierzchu zawsze była gruba warstwa ściółki w kompostu, która ogranicza parowanie. Dowiedz się więcej
 • NAWOŻENIA
  Obficie kwitnące rośliny potrzebują wielu składników pokarmowych, ale dużym błędem jest zbyt intensywne nawożenie. Jest ono tak samo szkodliwe, jak jego brak! Stosując nawozy trzeba uważać, by nie przenawozić hortensji azotem, który powoduje bardzo intensywny rozwój pędów i liści, które niestety nie zakwitają! Warto zwracać uwagę na skład nawozów, które stosujemy i wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu (który jest odpowiedzialny za tworzenie się kwiatów.

DOBRA RADA!
Proszę jeszcze w tym roku podsypać swoje hortensje nawozem jesiennym, który ma w swoim składzie fosfor i potas, ale nie ma azotu. Warto także podsypać krzewy solidną porcją kompostu, który zatrzyma w glebie wilgoć, a w miarę rozkładania się, będzie wprowadzał do gleby cenna materię organiczną. Nie trzeba go nawet wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, bo dżdżownice wszystkim się zajmą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu