Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Podajemy powody!

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie 3 hortensje bukietowe 'Bobo'. To ich drugi sezon w moim ogrodzie. W zeszłym roku, po posadzeniu kwitły bajecznie, ale w tym roku prawie nie wytworzyły kwiatów! Wczesną wiosną podciąłem końcówki pędów i obficie nawiozłem nawozem uniwersalnym, długodziałającym. Co poszło nie tak? Dlaczego moje hortensje nie kwitną i najważniejsze pytanie co zrobić, aby za rok zakwitły?

 

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) zwykle kwitną bez większych problemów. Te mało wymagające krzewy są wręcz obsypane kwiatami, pod których ciężarem pędy uginają się do ziemi. Brak kwitnienia jest widocznym sygnałem od roślin, że "coś jest nie tak". Zwykle rozwiązaniem problemu jest zapewnienie roślinie optymalnej pielęgnacji.

Aby hortensje bukietowe pięknie kwitły wymagają:

 • ODPOWIEDNIEGO STANOWISKA
  Półcieniste miejsce jest najlepsze dla hortensji, bo nie nagrzewa się zanadto i pozwala glebie magazynować wilgoć. Zarówno słoneczne stanowisko oraz te w głębokim cieniu są dla hortensji nieodpowiednie. W takich miejscach krzewy będą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe. Dowiedz się więcej
 • PRZYCINANIA
  Hortensja bukietowa kwitnie na silnych pędach tegorocznych! Ważne jest więc, aby takie mogła wytworzyć. Brak przycinania (lub bardzo delikatne cięcie) powoduje nadmierne zagęszczenie cienkich pędów i niewielkich kwiatów. Gałązki trzeba silnie przyciąć jesienią lub wczesną wiosną (nim roślina rozpocznie wegetację). Dużym błędem jest podcinanie gałązek w trakcie sezonu, bo wtedy możemy wyciąć pąki kwiatowe i nie doczekać się kwiatów w tym sezonie. Dowiedz się więcej
 • PODLEWANIA
  Woda ma szczególne znacznie w uprawie hortensji, która bardzo źle reaguje na suszę. Zadbaj więc o to, by podlewać krzewy regularnie, a bardzo obficie w okresie suszy. Pamiętaj także o tym, by podłoże obfitowało w materię organiczną, która magazynuje wodę, a na wierzchu zawsze była gruba warstwa ściółki w kompostu, która ogranicza parowanie. Dowiedz się więcej
 • NAWOŻENIA
  Obficie kwitnące rośliny potrzebują wielu składników pokarmowych, ale dużym błędem jest zbyt intensywne nawożenie. Jest ono tak samo szkodliwe, jak jego brak! Stosując nawozy trzeba uważać, by nie przenawozić hortensji azotem, który powoduje bardzo intensywny rozwój pędów i liści, które niestety nie zakwitają! Warto zwracać uwagę na skład nawozów, które stosujemy i wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu (który jest odpowiedzialny za tworzenie się kwiatów.

DOBRA RADA!
Proszę jeszcze w tym roku podsypać swoje hortensje nawozem jesiennym, który ma w swoim składzie fosfor i potas, ale nie ma azotu. Warto także podsypać krzewy solidną porcją kompostu, który zatrzyma w glebie wilgoć, a w miarę rozkładania się, będzie wprowadzał do gleby cenna materię organiczną. Nie trzeba go nawet wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, bo dżdżownice wszystkim się zajmą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu