Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
27
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Podajemy powody!

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie 3 hortensje bukietowe 'Bobo'. To ich drugi sezon w moim ogrodzie. W zeszłym roku, po posadzeniu kwitły bajecznie, ale w tym roku prawie nie wytworzyły kwiatów! Wczesną wiosną podciąłem końcówki pędów i obficie nawiozłem nawozem uniwersalnym, długodziałającym. Co poszło nie tak? Dlaczego moje hortensje nie kwitną i najważniejsze pytanie co zrobić, aby za rok zakwitły?

 

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) zwykle kwitną bez większych problemów. Te mało wymagające krzewy są wręcz obsypane kwiatami, pod których ciężarem pędy uginają się do ziemi. Brak kwitnienia jest widocznym sygnałem od roślin, że "coś jest nie tak". Zwykle rozwiązaniem problemu jest zapewnienie roślinie optymalnej pielęgnacji.

Aby hortensje bukietowe pięknie kwitły wymagają:

 • ODPOWIEDNIEGO STANOWISKA
  Półcieniste miejsce jest najlepsze dla hortensji, bo nie nagrzewa się zanadto i pozwala glebie magazynować wilgoć. Zarówno słoneczne stanowisko oraz te w głębokim cieniu są dla hortensji nieodpowiednie. W takich miejscach krzewy będą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe. Dowiedz się więcej
 • PRZYCINANIA
  Hortensja bukietowa kwitnie na silnych pędach tegorocznych! Ważne jest więc, aby takie mogła wytworzyć. Brak przycinania (lub bardzo delikatne cięcie) powoduje nadmierne zagęszczenie cienkich pędów i niewielkich kwiatów. Gałązki trzeba silnie przyciąć jesienią lub wczesną wiosną (nim roślina rozpocznie wegetację). Dużym błędem jest podcinanie gałązek w trakcie sezonu, bo wtedy możemy wyciąć pąki kwiatowe i nie doczekać się kwiatów w tym sezonie. Dowiedz się więcej
 • PODLEWANIA
  Woda ma szczególne znacznie w uprawie hortensji, która bardzo źle reaguje na suszę. Zadbaj więc o to, by podlewać krzewy regularnie, a bardzo obficie w okresie suszy. Pamiętaj także o tym, by podłoże obfitowało w materię organiczną, która magazynuje wodę, a na wierzchu zawsze była gruba warstwa ściółki w kompostu, która ogranicza parowanie. Dowiedz się więcej
 • NAWOŻENIA
  Obficie kwitnące rośliny potrzebują wielu składników pokarmowych, ale dużym błędem jest zbyt intensywne nawożenie. Jest ono tak samo szkodliwe, jak jego brak! Stosując nawozy trzeba uważać, by nie przenawozić hortensji azotem, który powoduje bardzo intensywny rozwój pędów i liści, które niestety nie zakwitają! Warto zwracać uwagę na skład nawozów, które stosujemy i wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu (który jest odpowiedzialny za tworzenie się kwiatów.

DOBRA RADA!
Proszę jeszcze w tym roku podsypać swoje hortensje nawozem jesiennym, który ma w swoim składzie fosfor i potas, ale nie ma azotu. Warto także podsypać krzewy solidną porcją kompostu, który zatrzyma w glebie wilgoć, a w miarę rozkładania się, będzie wprowadzał do gleby cenna materię organiczną. Nie trzeba go nawet wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, bo dżdżownice wszystkim się zajmą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT