Logo
Logo

Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Przyczyny i rozwiązania!

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie 3 hortensje bukietowe 'Bobo'. To ich drugi sezon w moim ogrodzie. W zeszłym roku, po posadzeniu kwitły bajecznie, ale w tym roku prawie nie wytworzyły kwiatów! Wczesną wiosną podciąłem końcówki pędów i obficie nawiozłem nawozem uniwersalnym, długodziałającym. Co poszło nie tak? Dlaczego moje hortensje nie kwitną i najważniejsze pytanie co zrobić, aby za rok zakwitły?

Spis treści
Jakie są powody słabego kwitnienia hortesji bukietowej? Jakie błędy w uprawie popełniane są najczęściej? Co zrobić żeby hortensja miała dużo kwiatów?

Przyczyny braku kwitnienia hortensji bukietowej

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) zwykle kwitną bez większych problemów. Te mało wymagające krzewy są wręcz obsypane kwiatami, pod których ciężarem pędy uginają się do ziemi. Brak kwitnienia jest widocznym sygnałem od roślin, że "coś jest nie tak". Zwykle rozwiązaniem problemu jest zapewnienie roślinie optymalnej pielęgnacji.

Zielone Pogotowie / YouTube


Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Przeczytaj także
Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz

Aby hortensje bukietowe pięknie kwitły wymagają:

 • ODPOWIEDNIEGO STANOWISKA
  Półcieniste miejsce jest najlepsze dla hortensji, bo nie nagrzewa się zanadto i pozwala glebie magazynować wilgoć. Zarówno słoneczne stanowisko oraz te w głębokim cieniu są dla hortensji nieodpowiednie. W takich miejscach krzewy będą słabiej zawiązywać pąki kwiatowe. Dowiedz się więcej
 • PRZYCINANIA
  Hortensja bukietowa kwitnie na silnych pędach tegorocznych! Ważne jest więc, aby takie mogła wytworzyć. Brak przycinania (lub bardzo delikatne cięcie) powoduje nadmierne zagęszczenie cienkich pędów i niewielkich kwiatów. Gałązki trzeba silnie przyciąć jesienią lub wczesną wiosną (nim roślina rozpocznie wegetację). Dużym błędem jest podcinanie gałązek w trakcie sezonu, bo wtedy możemy wyciąć pąki kwiatowe i nie doczekać się kwiatów w tym sezonie. Dowiedz się więcej
 • PODLEWANIA
  Woda ma szczególne znacznie w uprawie hortensji, która bardzo źle reaguje na suszę. Zadbaj więc o to, by podlewać krzewy regularnie, a bardzo obficie w okresie suszy. Pamiętaj także o tym, by podłoże obfitowało w materię organiczną, która magazynuje wodę, a na wierzchu zawsze była gruba warstwa ściółki w kompostu, która ogranicza parowanie. Dowiedz się więcej
 • NAWOŻENIA
  Obficie kwitnące rośliny potrzebują wielu składników pokarmowych, ale dużym błędem jest zbyt intensywne nawożenie. Jest ono tak samo szkodliwe, jak jego brak! Stosując nawozy trzeba uważać, by nie przenawozić hortensji azotem, który powoduje bardzo intensywny rozwój pędów i liści, które niestety nie zakwitają! Warto zwracać uwagę na skład nawozów, które stosujemy i wybierać te, które w swoim składzie mają dużo fosforu i potasu (który jest odpowiedzialny za tworzenie się kwiatów.

DOBRA RADA!
Proszę jeszcze w tym roku podsypać swoje hortensje nawozem jesiennym, który ma w swoim składzie fosfor i potas, ale nie ma azotu. Warto także podsypać krzewy solidną porcją kompostu, który zatrzyma w glebie wilgoć, a w miarę rozkładania się, będzie wprowadzał do gleby cenna materię organiczną. Nie trzeba go nawet wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, bo dżdżownice wszystkim się zajmą.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika

Autor
Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Przyczyny i rozwiązania!
Dlaczego hortensja bukietowa słabo kwitnie? Przyczyny i rozwiązania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (9)