Logo
Logo
79
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Hortensje bukietowe: najpiękniejsze odmiany

Jedne z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych polecanych do sadzenia na terenie całej Polski przedstawia Wojciech Wróblewski, prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, producent hortensji.

W porównaniu z pozostałymi gatunkami, które spotyka się w polskich ogrodach, hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) jest najbardziej wytrzymała na niskie temperatury – znosi mróz nawet do -30°C (strefa 4). Wśród innych jej walorów warto wyróżnić większą od pozostałych gatunków odporność na suszę i pełne nasłonecznienie, niewielkie wymagania glebowe oraz długie i obfite kwitnienie (dzięki zawiązywaniu pąków kwiatowych na pędach jednorocznych coroczne i niezawodne) – najdłuższe wśród uprawianych u nas gatunków.

Hortensja ma szeroki obszar występowania – od Japonii i Korei, przez Chiny, do południowo-wschodniej Syberii, oraz duża zmienność w obrębie gatunku pozwoliły hodowcom uzyskać imponującą liczbę odmian, a co roku na rynek trafiają nowe kreacje.

Znajdziemy wśród nich m.in. formy karłowate – o skróconych i wzmocnionych pędach, nadające się do uprawy w małych ogrodach oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także odmiany o kwiatostanach złożonych głównie z kwiatów płonnych, które wcześnie i intensywnie się przebarwiają.

Hortensje bukietowe do ogrodu

Odpowiednio skomponowane na rabatach z wysokimi trawami (miskantami) staną się jesiennym hitem zarówno pod względem barwy, jak i formy kompozycji. W połączeniu z iglakami ozdobią ogród także zimą, gdy śnieg okryje je grubymi, białymi czapami.

Tu warto polecić odmiany o największych kwiatostanach zbudowanych głównie z kwiatów płonnych, obok których w sierpniu i wrześniu nie sposób przejść obojętnie

hortensje bukietowe o dużych kwiatostanach

Hortensja bukietowa 'Polar Bear' i 'Phantom'

Wśród nowości warto zwrócić uwagę na odmiany o kwiatostanach ażurowych i koronkowych, które doskonale prezentują się na tle wyższych krzewów o ciemnych liściach.

hortensja bukietowa o ażurowych kwiatostanach

Hortensja bukietowa 'Great Star' i 'Levana'

W przedogródku i przy chodniku sprawdzą się niższe odmiany osiągające do 1 m wysokości, takie jak DART’S LITTLE DOT, 'Bobo' (nagrodzona złotym medalem Florall 2010), SUNDAE FRAISE (srebrny medal na wystawie Plantarium w 2010 r.), a z najnowszych odmian MAGICAL SWEET SUMMER i 'Polestar'.

hortensja bukietowa kompaktowa

Hortensja bukietowa 'Magical Sweet Summer' i 'Polestar'

Kwiaty

Kwiatostany hortensji są zbudowane z dwóch rodzajów kwiatów: płonnych (sterylnych), pozbawionych słupka i pręcików, ale tworzących okazałe barwne płatki służące wabieniu owadów, oraz mniejszych kwiatów płodnych, pozbawionych dekoracyjnych płatków, służących tworzeniu nasion.


Fot. Iris Hamelmann/Pixabay

Hortensje bukietowe na otwartym terenie

Do uprawy w miejscach publicznych, w zieleni miejskiej, osiedlowej, przy placach zabaw oraz wszędzie tam, gdzie krzewy są łatwo dostępne, warto sadzić odmiany o kwiatostanach zbudowanych z obu rodzajów kwiatów – płodnych i płonnych, takie jak: 'Kyushu', 'PINKY WINKY', 'Pink Diamond', 'Tardiva'.

Warto wybierać też silnie rosnące krzewy, które osiągają 2 m wysokości. Zwykle takie hortensje należą do grupy starszych odmian, łatwo dostępnych w sprzedaży. W miejscach reprezentacyjnych odpowiednie wrażenie zrobią krzewy o dużych kwiatostanach wypełnionych kwiatami płonnymi, takie jak MAGICAL CANDLE, 'Phantom' czy 'Silver Dollar'.

W czasie kwitnienia hortensje bukietowe wabią motyle oraz przepięknego, dużego chrząszcza o szmaragdowych pokrywach skrzydeł – kruszczycę złotawkę.

Uprawa

Do prawidłowego wzrostu hortensja bukietowa potrzebuje bardzo niewiele – zadowala się większością przeciętnie żyznych, umiarkowanie wilgotnych gleb ogrodowych. Krzewy preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze znoszą miejsca lekko ocienione lub półcieniste. Zabiegiem, który warto przeprowadzać wczesną wiosną, jest coroczne skracanie zeszłorocznych przyrostów, mniej więcej od 1/3 do 1/2 ich długości. Cięcie stymuluje rozkrzewianie, sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

Należy pamiętać, że donice z roślinami należy na zimę zabezpieczyć przed mrozem, bo wprawdzie hortensje są odporne na mróz, ale ich korzenie w bardzo mroźne zimy mogą przemarzać.

Hortensje bukietowe rosną zdrowo, prawie nigdy nie chorują i bardzo rzadko są atakowane przez szkodniki. Jedynym poważniejszym, ale niezbyt często pojawiającym się problemem (zwykle w upalne i suche lata), może być przędziorek, którego obecność objawia się żółknięciem i zasychaniem liści. Szkodnika można się pozbyć, opryskując rośliny dwukrotnie w odstępie 10 dni jednym ze środków zaliczanych do tzw. grupy akarycydów (preparatów zarejestrowanych do zwalczania przędziorków).

LOGO ZSZP Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej o roślinach i ich producentach pod nr. telefonu: 22 435 47 22 oraz na e-katalogroslin.pl
Gardeners World Edycja Polska
Źródło: Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

Zdjęcia w tekście: Wojciech Wróblewski


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu