Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana 'Bobo' to efektowny i lubiany karłowaty krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Dorasta od 0,5 do 1 m. Ma okrągły pokrój o zwartym, kulistym kształcie. Liście są soczysto zielone, lancetowate i drobno piłkowane.

Kwiatostany hortensji 'Bobo" powstają na końcach jednorocznych pędów – gdy się pojawią, potrafią szczelnie "otulić" roślinę. Są to duże, szeroko stożkowe wiechy o białej barwie, która z czasem zmienia się w lekko różową. 'Bobo' kwitnie od lipca do października.

Wymagania i uprawa

Krzew najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i półcienistych. Silne, bezpośrednie nasłonecznienie może powodować oparzenia kwiatostanów i ich zazielenienie. Podłoże dla hortensji bukietowej 'Bobo' powinno być kwaśne (ok. 5,5 pH), żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Roślina potrzebuje wilgotnego podłoża – znosi jedynie krótkotrwałą suszę, dlatego musimy ją często podlewać (nie doprowadzając do zastoin wodnych).

Cięcie hortensji przeprowadza się wiosną. Tniemy ją nisko (ponad 2 pąkiem), kształtując na okrągło, aby jak najładniej się rozkrzewiła i obsypała kwiatami.

Zastosowanie

Hortensje bukietowe są bardzo wszechstronne – pasują do wielu stylów i kompozycji. Hortensja 'Bobo' doskonale współgra w ogrodzie z krzewami o ciemniejszych barwach liści lub kwiatów. Charakteryzuje się na tyle efektownym i długim kwitnieniem, że dobrze sprawdza się też pojedynczo, sadzona w miejscach eksponowanych.

Małe rozmiary sprawiają, że może być również uprawiana w donicachna balkonach i tarasach.

Ciekawostki

Hortensja 'Bobo' została wprowadzony na rynek w roku 2010 i od samego początku stała się jedną z najważniejszych odmian tego gatunku.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Paweł Romanowski