Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
lipiec - sierpień 2016

Obserwacja i akcja – w tym często tkwi sekret umiejętnej pielęgnacji ogrodu. Ogrodnicy latem spacerują z poranną kawą lub popołudniową lemoniadą wśród rabat nie tylko po to, by podziwiać świeżo rozkwitłe kwiaty, soczystą zieleń nowych przyrostów czy rumianość jabłek (i chwaląc się w duchu, jak wiele udało im się osiągnąć), lecz by wypatrywać symptomów przyszłych problemów. Na co zwracają uwagę? Co powinno niepokoić? I czy zacząć działać, czy też niepotrzebnie się nie kłopotać?

Odpowiedzi są niełatwe, a poszukując ich w Internecie, niestety, można trafić na manowce. Dlatego też w tym numerze publikujemy specjalny dodatek, pomocny w identyfikacji zagrożeń czyhających latem na rośliny i pełen rad, jak sobie radzić z problemami mogącymi nękać ogród. Oczywiście, znajdziesz w nim też podpowiedzi, jak im zapobiegać (sprawdź również, jak przygotować prozdrowotne dla roślin naturalne preparaty).

A może dać trochę szansy naturze? Właściciele ogrodu wespół z nią stworzyli przestrzeń miłą dla nich samych i dla dzikich, drobnych stworzeń. Obrazek ogrodnika niespiesznie spacerującego po ogrodzie jest romantyczny, ale – zauważa Alan – może być... rzadko spotykany, jako że częściej widzi się wystający nad rabatę, jak ujmuje to autor, zadek. Wszak tyle jeszcze jest do zrobienia latem! W dodatku przed urlopem, prawdziwą bolączką ogrodników. A gdyby tak spędzić go we własnym ogrodzie... w pozycji już horyzontalnej, oczywiście.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy lato: Za jego lśniące skarby
Lato jest pełne kolorów i zapachów, a praca w pięknym ogrodzie daje nam mnóstwo radości. Gwiazdą numeru jest stroiczka, syn. lobelia czerwona (Lobelia cardnalis) odmiana 'Queen Victoria'.
Czytaj dalej
Poradnik Carol: Zbieranie nasion od A do Z
Własnoręczne zbieranie i wysiew nasion jest łatwe i ekscytujące – mówi Carol Klein – wystarczy tylko podążać za wskazówkami, które daje natura.
Czytaj dalej
Jak ciąć drzewka owocowe?
Nadszedł właśnie najlepszy czas, by przyciąć formowane drzewka owocowe i gatunki zdrewniałe, aby dostarczyły lepszych i obfitszych zbiorów oraz by utrzymać rośliny w dobrej formie. Sue Fisher krok po kroku pokazuje, jak zrobić to najlepiej.
Czytaj dalej
Ogród czytelników: Przyjazny właścicielom i naturze
Yvonne i John dają rady, jak stworzyć ogród przyciągający wzrok, a przy tym przyjazny faunie.
Czytaj dalej
Faworyt na dworze: Paź królowej
Paź królowej to nasz największy, a zarazem najrzadziej występujący rodzimy motyl, który zachwyca wyglądem. Właśnie teraz zaczyna się pojawiać w ogrodach. Czy udało się wam zaobserwować go tego lata?
Czytaj dalej
Fasola szparagowa prosto z ogródka
Idealna do małego ogrodu: obficie plonuje – zarówno tyczne, jak i niskie, krzewiące się odmiany – oraz dobrze czuje się i w gruncie, i w pojemnikach.
Czytaj dalej
Smaczny koniec roku: Uprawa warzyw na późny zbiór
Dopilnuj, aby warzywnik był pełen plonów zimą, podejmując już odpowiednie kroki. Charles Dowding pokazuje, co zrobić latem, aby móc zbierać własne warzywa na Boże Narodzenie, a nawet jeszcze po świętach.
Czytaj dalej
Przedstawienie na bis: Alan i kolory lata
O tej porze roku ogród może stracić trochę pary. Alan zdradza, jak utrzymać rabaty i tarasy w formie i co zrobić, aby mieć wokół siebie mnóstwo barw aż do późnej jesieni.
Czytaj dalej
Koktajle z parapetu
Tego lata rozsmakuj się w pysznych trunkach, którym ton nadają zioła. Jak mieć zawsze pod ręką składniki do ich przyrządzenia? Wystarczy donica i kierowanie się wskazówkami Alexa Mitchella.
Czytaj dalej
Letni przewodnik Alana: Ogód gotowy na urlop
Zrelaksuj się i ciesz szczytem sezonu dzięki wdrożeniu porad Alana – zabezpieczając rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi i na czas twojego urlopu.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Świat dysku
Wyraźne, płaskie kwiatostany i pierzaste liście – kontrastowe połączenia tekstur, kształtów i kolorów. Zobacz 3 kolorowe nasadzenia ogrodowe.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: W stronę słońca
Daj tym eleganckim parom miejsca w pełnym słońcu – kąpiąc się w świetle, długo będą przyciągać wzrok. Zobacz 3 pomysły na piękne roślinne duety do cienia.
Czytaj dalej
Dekoracja sezonu: Żar tropików
Nie możesz nie zauważyć tego żywiołowego połączenia intensywnych barw – idealnego do rozjaśnienia patio i wniesienia tropikalnego akcentu do ogrodu.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Sumak octowiec Tiger Eyes
Zachwyca cały rok, zwłaszcza płomiennymi liśćmi jesienią i zimowymi gałęziami przypominającymi ogromne poroże – zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Gardeners' World - 25 lat wzrastania
Debiutujące 25 lat temu czasopismo „Gardeners’ World” wyłamało się ze schematu magazynów ogrodniczych dzięki temu, że całe było drukowane w kolorze – dziś nie brzmi to spektakularnie, ale wtedy było tak przełomowe, że inne redakcje szybko przestawiły się na tę nową jakość.
Czytaj dalej
Carol ma rośliny za darmo! Zobacz jak zrobić sadzonki
Przygotowanie letnich sadzonek to łatwy sposób na posiadanie nowych roślin, nie wydając ani grosza. Carol Klein udziela lekcji, po których będziesz to robił po mistrzowsku.
Czytaj dalej
Gwiazdorska obsada
W Longmeadow wiele uwielbianych przez Monty’ego dalii w sierpniu zaczyna roztaczać czar. Monty radzi, jak je uprawiać, i wymienia swoje ulubione odmiany.
Czytaj dalej
Hortensje znowu modne!
Myślisz, że nie lubisz hortensji? Pomyśl jeszcze raz! Graham Rice wybiera 12 odmian, którym nie można się oprzeć!
Czytaj dalej
Monty poleca pelargonie: Kolor na długie miesiące
Pełne życia, kwitnące bez opamiętania, łatwe w pielęgnacji pelargonie to prawdziwe gwiazdy lata, a wśród ich kolorów i zapachów każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Monty.
Czytaj dalej
Notes Joego: Tropikalna rabata
Joe Swift wyrusza do Great Dixter w poszukiwaniu inspiracji do swojego tropikalnego ogrodu.
Czytaj dalej
Kłopoty w ogrodzie - dodatek specjalny z ochrony roślin
Kłopoty w letnim ogrodzie? Przybywamy z pomocą ! Kiedy letnia aura sprowadziła do twojego ogrodu szkodniki i choroby w chwili, gdy mogłeś się nim już pochwalić – odetchnij spokojnie, wiemy, jak z nimi walczyć.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!