Faworyt na dworze: Paź królowej

Paź królowej to nasz największy, a zarazem najrzadziej występujący rodzimy motyl, który zachwyca wyglądem. Właśnie teraz zaczyna się pojawiać w ogrodach. Czy udało się wam zaobserwować go tego lata?

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Lipiec-Sierpień 2016
Przejrzyj i kup

Paź królowej (Papilio machaon)

Spektakularnie wyglądający paź królowej [angielska nazwa swallowtail – jaskółczy ogon – pochodzi od kształtu końcówek skrzydeł] nieustająco porusza skrzydłami podczas posiłku. Rozróżniamy dwa podgatunki: P. machaon britannicus i Papilio machaon gorganus.

Pierwszy zamieszkuje Wielką Brytanię – to największy brytyjski motyl – a dokładnie region Norfolk Broads. Drugi to jego większy europejski kuzyn – stosunkowo powszechnie występujący w Europie kontynentalnej. W gorące letnie dni na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii pojawiają się chmary pazia królowej i można je zauważyć w ogrodach oraz na działkach.

W 2013 r. (największa inwazja od 1945) osobniki tego ostatniego zauważono w Sussex, Suffolk, Kent, Hampshire i Dorset. Jak zaobserwowano, niektóre z nich składały jaja w ogrodach. Dalsze obserwacje miały miejsce wiosną 2014 r. i wskazywały na to, że z wielu jaj złożonych poprzedniego lata rozwinęły się i poczwarki, które przetrwały zimę...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy