Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Przedstawienie na bis: Alan i kolory lata

O tej porze roku ogród może stracić trochę pary. Alan zdradza, jak utrzymać rabaty i tarasy w formie i co zrobić, aby mieć wokół siebie mnóstwo barw aż do późnej jesieni.

Właśnie kiedy pomyślałeś, że w ogrodzie nie ma już nic do zrobienia, oprócz pracy nad opalenizną, zauważasz mimo woli, że letnie rabaty zaczynają tracić na atrakcyjności. I łatwo jest stwierdzić dlaczego. Ten sam upał, który kusi, abyś spędzał więcej czasu na leżaku, porządnie daje się we znaki roślinom – szczególnie tym o płytkim systemie korzeniowym i kompozycjom w pojemnikach, z których jesteś tak dumny. Ale nie trzeba wiele, aby ogród wyglądał wspaniale do końca sezonu. Kilka dobrze dobranych roślin zapewni barwy aż do jesieni, a parę odpowiednich zabiegów z miejsca poprawi wygląd ogrodu.

Po pierwsze, zwiększ czujność, jeśli chodzi o najważniejsze rutynowe prace: podlewanie, zasilanie i usuwanie przekwitłych kwiatów. Właśnie te zabiegi mają podstawowe znaczenie, aby gwiazdy twojego ogrodu kwitły tak długo, jak to tylko możliwe. Ziemia wysycha szybciej, kiedy jest sucho i gorąco, szczególnie jeśli jednocześnie wieje wiatr, ale rośliny rosnące na stanowiskach słonecznych i w pojemnikach cierpią bardziej niż zwykle, więc niech będą dla ciebie priorytetem. Najlepsze wyniki osiąga się, podlewając pod wieczór, aby rośliny mogły napić się do syta, zanim znów wzejdzie słońce.

Odchwaszczanie zazwyczaj nie stanowi problemu, bo pod koniec lata rośliny wieloletnie zakrywają już glebę i rugują z niej chwasty jednoroczne. Warto jednak nadal uważać na bardziej wytrzymałe chwasty wieloletnie, np. powój czy podagrycznik, które mogą wychynąć spod warstwy liści. Wprawdzie nie można ich teraz wyrywać z korzeniami, ale dzięki regularnemu usuwaniu ich widocznych przyrostów zapewnisz rabatom dobry wygląd, a intruzów osłabisz, bo nie będą mogli uzupełnić swoich podziemnych rezerw.

A jeżeli jednak DOSTRZEŻESZ kilka chwastów jednorocznych na odsłoniętej glebie, usuń je, zanim zawiążą nasiona – przy gorącej, suchej pogodzie robią to naprawdę szybko...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska październik 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!