Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
Do góry

Monty poleca pelargonie: Kolor na długie miesiące

Pełne życia, kwitnące bez opamiętania, łatwe w pielęgnacji pelargonie to prawdziwe gwiazdy lata, a wśród ich kolorów i zapachów każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Monty.

Dorastałem w domu, w którym wszystko: od mebli, zasłon, sztućców i tapet, po piec na koks, który ogrzewał zbudowaną w roku 1870 szklarnię, pamiętało czasy królowej Wiktorii. Styl uprawiania ogrodu był również silnie zakorzeniony w latach 80. XIX wieku: rośliny do nasadzeń przygotowywano w szklarni, a potem przewożono pomalowaną na zielono drewnianą taczką i sadzono rzędami na rabatach przed domem i po jego bokach – a była to niezbyt urodziwa wiktoriańska willa z czerwonej cegły pokrytej tynkiem kamyczkowym, zaprojektowana przez mojego pradziadka.

Na bliźniaczych rabatach okalających drzwi frontowe wiosną niezmiennie rosły laki wonne, a pod koniec maja zastępowano je pelargoniami i białymi smagliczkami. Smagliczkę uprawiano z nasion na drewnianych paletkach, a pelargonie przygotowywano z pobieranych we wrześniu sadzonek, które zimą przechowywano w szklarni. Hartowano je w zimnym inspekcie z przeszklonych świetlików przypominających okna gilotynowe.

W szklarni z zardzewiałymi rurami i korytem przeznaczonym do czerpania wody za pomocą konewek całymi miesiącami utrzymywał się duszący zapach setek pelargonii rabatowych poustawianych w glinianych donicach na żeliwnych półkach...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!