Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana PINKY WINKY (nazwa hodowlana 'DVPPinky' PBR) to krzew ogrodowy należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Roślina dorasta do 1,5 m wysokości i ma pokrój typowo krzaczkowaty o wzniesionych pędach. Odmiana posiada duże, ciemnozielone liście o typowym dla gatunku kształcie.

Odmiana PINKY WINKY kwitnie już od sierpnia do października. Wyróżnia się obfitym kwitnieniem i kwiatostanami – baldachogronami, które mają kształt stożków o długości 30 cm. Kwiaty je tworzące są początkowo białe, a z czasem przebarwiają się, zaczynając od dolnej części stożka, na intensywny malinowy kolor.

Wymagania i uprawa

Wymagania i pielęgnacja hortensji bukietowej PINKY WINKY nie różnią się od pozostałych roślin z gatunku. Warto jednak wiedzieć, że charakteryzuje się dużą mrozoodpornością i spokojnie wytrzymuje spadki temperatur do -30 °C.

Hortensje to rośliny, które powinniśmy nawozić, aby pięknie i obficie kwitły.

Hortensje bukietowe wymagają wiosennego cięcia, które sprawia, że rośliny zachowują ładny, gęsty, pożądany przez nas kształt, wytwarzając dużo pędów zakończonych kwiatostanami.

Zastosowanie

Hortensje to wszechstronne rośliny, które sadzi się na rabatach oraz wszelkich innych nasadzeniach. Są idealne w kompozycjach z innymi krzewami i drzewami. Pasują w każdym ogrodzie, a na dodatek nadają się do uprawy w pojemnikach na tarasach czy balkonach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie: Tom Cardrick, sablinstanislav/Depositphotos