Logo
Logo

Hortensja bukietowa LITTLE LIME ‘Jane’

Hortensja bukietowa LITTLE LIME 'Jane' to karłowa odmiana o dużych kwiatostanach. Pięknie prezentuje się w ogrodach i parkach oraz doskonale nadające się do uprawy w pojemnikach. Jest niskim, zwartym krzewem o kulistym pokroju, osiąga zaledwie około 1 m wysokości.

Dowiedz się, jakie wymagania ma ta piękna odmiana i jak ją uprawiać!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) LITTLE LIME 'Jane' ma wyprostowane pędy, pokryte ciemnoczerwoną skórką. Liście jajowate, ciemnozielone, typowe dla gatunku.

Kwiaty wyłącznie płonne zebrane są w okazałe, stożkowate wiechy długości do 20 cm, wieńczące sztywne pędy. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju są seledynowe, następnie stają się białe, pod koniec lata różowiejące.

Krzewy kwitną od lipca do września, ale nawet po przekwitnieniu zaschnięte kwiatostany pozostają ciekawą ozdobą roślin przez całą zimę. Odmiana została nagrodzona brązowym medalem w Konkursie Roślinnych Nowości wystawy „Zieleń to Życie” w 2013 roku.

Zobacz więcej ciekawych hortensji

Uprawa i wymagania

Hortensja bukietowa jest jednym z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych polecanych do sadzenia na terenie całego kraju. Jej odmiany wytrzymują bez żadnego uszczerbku zimowe spadki temperatury do poziomu -35°C (strefa 3 i 4).

Dzięki zawiązywaniu pąków kwiatowych na pędach jednorocznych w naszym klimacie ich kwitnie jest niezawodne. Rośliny nie są też wrażliwe na późne przymrozki. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje niewiele, zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. Hortensja bukietowa nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki.

Wiosną wymaga lekkiego przycięcia. Zabieg ten sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa LITTLE LIME jest wartościowym kultywarem o skróconych i wzmocnionych pędach, utrzymujących duże i ciężkie kwiatostany, odpornym na wyleganie w trakcie deszczowej lub wietrznej pogody. Tego typu odmiany można wykorzystywać do obsadzania miejsc reprezentacyjnych.

Ta odmiana hortensji doskonale nadaje się zarówno do sadzenia w ogrodach przydomowych jak i na terenach zieleni publicznej. Sprawdza się jako roślina do obsadzania ulic, skwerów oraz rond.

W sprzedaży, oprócz tradycyjnych krzewów dostępne są także egzemplarze prowadzone w formie małych drzewek, które najlepiej prezentują się sadzone w wyeksponowanych częściach ogrodu lub w pojemnikach ustawianych na tarasach czy dużych balkonach.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Hortensja bukietowa LITTLE LIME ‘Jane’
Hortensja bukietowa LITTLE LIME ‘Jane’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)