Podlewanie hortensji – jak to robić prawidłowo? Praktyczne wskazówki!

Podlewanie hortensji w ogrodzie kiedy to robic

Hortensja lubi wodę! Jej łacińska nazwa Hydrangea oznacza "wodny krzew", co doskonale pokazuje, jakie ma preferencje. Sprawdź, jak i kiedy podlewać krzewy hortensji, by zdrowo rosły i kwitły obficie. O czym jeszcze warto pamiętać? Co zrobić, by poprawić glebę i żeby dłużej trzymała wilgoć?

Posłuchaj
00:00
63
Spis treści
Gdzie posadzić? Jakie podłoże wybrać? Czym ściółkować? Jaki odczyn gleby? Jak nawozić podczas podlewania? Kiedy podlewać? Czego unikać?

Jak prawidłowo podlewać hortensję ogrodową?
Metody na dłuższe utrzymywanie wilgoci przez glebę

Poniżej krótko i zwięźle opisujemy, co jest ważne w podlewaniu hortensji i na co zwrócić szczególną uwagę, by podłoże "pomagało" lepiej magazynować wilgoć dostępną dla korzeni.

DOBRZE POSADŹ 

Posadź hortensję w miejscu lekko zacienionym, ale nie w głębokim cieniu, bo będzie słabo kwitła. Za to na stanowisku w pełnym słońcu jej delikatne liście będą przypalać się od słońca i roślina będzie więdnąć z powodu utraty wody z podłoża.
Dowiedz się więcej

DODAJ PODŁOŻA

Dodaj lekkiego, żyznego podłoża z dużą zawartością materii organicznej, która doskonale trzyma wilgoć. Jeśli masz dobrze rozłożony kompost, to nie wahaj się dodać go aż po brzegi dołka! Twoje krzewy Ci za to podziękują pięknymi kwiatami. Możesz także użyć gotowego podłoża w worku, ale wybierz lepiej kwaśny torf.
Dowiedz się więcej

ŚCIÓŁKUJ

Ściółkuj ziemię wokół podstawy krzewu solidną porcją kompostu lub korą sosnową. Warstwa materii organicznej będzie się rozkładać i dodatkowo zakwaszać podłoże, a co najważniejsze ograniczy parowanie wody z wierzchniej warstwy podłoża.
Dowiedz się więcej

SPRAWDŹ PH

Sprawdź odczyn pH podłoża oraz wody, którą chcesz podlewać rośliny. Jeśli jest zbyt zasadowa, zdecyduj się lepiej na deszczówkę, która ma niższe pH. Zwykła "kranówka" z wodociągów może z czasem zmienić pH podłoża.
Dowiedz się więcej

ZASILAJ

Zasil specjalnym nawozem do hortensji, który, oprócz wszystkich niezbędnych składników mineralnych, działa zakwaszająco. Najlepiej stosuj odżywkę w płynie i dodawaj ją do konewki z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle nie częściej niż raz w tygodniu). Możesz także zastosować nawozy granulowane, ale pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą" pobiorą składniki pokarmowe z nawozów tylko wtedy, jeśli będą one rozpuszczone w wodzie.
Dowiedz się więcej

PORA PODLEWANIA

Wybierz odpowiednią porę dnia na podlewanie najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie podlewaj roślin w ciągu upalnego dnia, bo woda będzie szybko parować i nie dojdzie do głębszych warstw ziemi.
Dowiedz się więcej

UNIKAJ!

Unikaj polewania liści, by niepotrzebnie nie powodować groźnych chorób. Jest to szczególnie istotne, kiedy krzewy rosną w dużym zagęszczeniu. Kieruj strumień wody na ziemię pod krzewami i nawadniaj ją obficie i rzadko, a nie mało i często. Woda musi dotrzeć do głębszych warstw ziemi, skąd pobiorą ją korzenie.
Dowiedz się więcej

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Marina Andrejchenko / AdobeStock, Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści