Logo
Logo

Badanie odczynu gleby w ogrodzie | Jak to zrobić samemu?

Pytanie czytelnika: Czytałem w prasie ogrodniczej o tym, że przed sadzeniem roślin warto zbadać odczyn gleby w ogrodzie? Jak to zrobić samemu? Na czym polega takie badanie?

Spis treści
Czym jest odczyn gleby? Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie? Gdzie kupić zestaw do mierzenia ph? Jak korzystać z zestawu do badania odczynu gleby? Krok po kroku

Czym jest odczyn gleby?

Kwasowość/zasadowość (wyrażona w pH) gleby determinuje wybór gatunków, które możesz uprawiać. Na dostępność składników odżywczych dla roślin oraz ich podatność na choroby, np. kiłę kapusty, wpływa pH podłoża.

Kwaśna ziemia ma pH poniżej 7 (niskie pH), a pH zasadowej ziemi wynosi 7,1-8 (wysokie pH); ziemia obojętna ma pH = 7. Zbadaj odczyn gleby przy pomocy specjalnego zestawu do badania pH. 

Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie?

Zestawy do zbadania odczynu podłoża można kupić w sklepach ogrodniczych. Najprostsze mierzą tylko pH, a bardziej zaawansowane pozwalają zbadać zawartość składników odżywczych. Postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do danego zestawu. Najlepiej pobrać kilka próbek ziemi z różnych miejsc w ogrodzie i wybranych punktów wzdłuż większych rabat, ponieważ pH może znacznie się różnić nawet na niewielkich działkach.

Zestaw do gadania odczynu gleby
Zestaw do gadania odczynu gleby
Opakowanie zawiera: 10 sztuk pasków wskaźnikowych (Uwaga! Należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.) Tabela z optymalnymi wartościami pH dla najczęściej uprawianych roślin na ulotce (wewnątrz opakowania) Woda destylowana 100 ml
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak korzystać z zestawu do badania odczynu gleby? Krok po kroku

  1. Pobierz próbkę ziemi łopatką, odrzucając kamienie i resztki roślin. Pokrusz ziemię w dłoni.
  2. Umieść próbkę w dołączonej do zestawu probówce i nalej płyn wskaźnikowy.
  3. Przyłóż probówkę do kolorowej skali, by określić odczyn badanego podłoża: bardzo kwaśny <4,5, kwaśny 4,6-5,5, lekko kwaśny 5,6-6,5, obojętny 6,6-7,2, zasadowy >7,3.

Zdjęcie: Phil - Fotolia

Autor
Badanie odczynu gleby w ogrodzie | Jak to zrobić samemu?
Badanie odczynu gleby w ogrodzie | Jak to zrobić samemu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl