Liście żółkną mimo nawożenia? Wina może leżeć w… pH wody

pH wody do podlewania roślin

Zadbane, regularnie podlewane i nawożone rośliny zaczynają żółknąć? Jeśli składniki pokarmowe są dostarczane zgodnie z zaleceniami, a mimo to liście tracą kolor, przyczyna może być zaskakująco prosta – to nie błąd w nawożeniu, lecz problem z pH wody. Ta często pomijana kwestia może poważnie utrudniać roślinom przyswajanie składników odżywczych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Dlaczego warto to kontrolować? Złe pH wody = słabe rośliny! Rośliny żółkną mimo nawozu? Sprawdź, czy to nie pH Zbyt wysokie pH wody? Tak je szybko obniżysz Zbyt kwaśna woda? Tak podniesiesz jej pH Kiedy badać pH wody i gleby? Proste zasady

Dlaczego pH wody ma znaczenie?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wartość pH decyduje o dostępności składników odżywczych w podłożu. Nawet najlepiej dobrane nawozy nie pomogą, jeśli woda, którą podlewane są rośliny, utrudnia ich wchłanianie. Zbyt wysokie (zasadowe) lub zbyt niskie pH (kwasowe) prowadzi do blokowania przyswajania konkretnych pierwiastków, a to oczywiście odbija się na zdrowiu i wyglądzie roślin.

Rośliny doniczkowe (i ogrodowe również) w większości najlepiej rozwijają się w lekko kwaśnym lub obojętnym środowisku – optymalne pH mieści się najczęściej w przedziale 5,5-6,5. Woda z kranu może jednak mieć wyższe pH, często przekraczające 7, co w dłuższej perspektywie może zmieniać odczyn ziemi i wpływać negatywnie na kondycję roślin.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

Jak rozpoznać, że problem leży w pH?

Żółknięcie liści mimo prawidłowego nawożenia to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Warto wówczas przyjrzeć się dokładnie podlewaniu i zastanowić, czy stosowana woda nie zaburza równowagi w podłożu. Typowe objawy problemów z pH to:

  • chlorozowe przebarwienia liści, czyli żółknięcie między nerwami zarówno młodych jak i starszych liści,
  • słaby wzrost mimo regularnego nawożenia,
  • zasychanie końcówek liści lub ich deformacje,
  • brak poprawy kondycji mimo stosowania "mocnych", szybko działających odżywek (nawozów).
Uważaj nie tylko rośliny domowe – problem pH dotyczy również ogrodu. Twarda woda zwykle podnosi pH gleby, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do jej alkalizacji, co po latach wpływa na strukturę mikroflory i ogólną kondycję roślin (np. warzyw i roślin kwasolubnych).

Jak obniżyć pH wody do podlewania?

Jeśli test wykazał zbyt wysokie pH (zasadowe), można je łatwo obniżyć. Jednym z najprostszych domowych sposobów jest:

  • dodanie kilku kropel soku z cytryny lub kwasku cytrynowego do wody – działa natychmiastowo i bezpiecznie dla roślin;
  • stosowanie torfu kwaśnego – wymieszany z wodą i pozostawiony w niej przez pewien czas obniży jej kwasowość;

▶ Zbyt zasadowe środowisko utrudnia roślinom przyswajanie żelaza, manganu, boru i cynku

A co, jeśli pH jest zbyt niskie?

Choć znacznie rzadziej, może zdarzać się również, że pH wody jest zbyt niskie (kwaśne – poniżej 5,0). W takiej sytuacji można je łatwo podnieść, np. poprzez: dodanie odrobiny sody oczyszczonej (dosłownie szczypta na litr).

▶ Zbyt kwaśne środowisko może utrudniać przyswajanie wapnia, magnezu czy fosforu.

Jak często sprawdzać pH wody i podłoża?

Kontrola pH oczywiście nie musi być codziennym rytuałem, ale warto pamiętać o niej w ważniejszych momentach uprawy roślin. Warto to więc robić np. przed sadzeniem nowych roślin, zwłaszcza tych o konkretnych wymaganiach, po długotrwałych problemach z liśćmi, mimo nawożenia i podlewania, oraz przy zmianie podłoża lub przesadzaniu roślin doniczkowych.

Metod na zbadanie pH wody (i gleby) jest kilka, a wszystkie są proste. Można używać klasycznych papierków lakmusowych, jak i cyfrowych mierników pH, dostępnych w sklepach ogrodniczych, które pozwalają szybko i łatwo uzyskać wiarygodny wynik.

Zdjęcie tytułowe: Blaszko / AdobeStock

To się przyda
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Kule nawadniające do roślin, białe – 4 szt.
Hydrożel, ochrona przed suszą – 200 g | Ogród Start
Hydrożel, ochrona przed suszą – 200 g | Ogród Start
Wąż nawadniający Drip 1/2" 7,5 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 7,5 m – Cellfast
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane artykuły
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
To Cię zainteresuje
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści