Logo
Logo

Szybkorosnące rośliny doniczkowe | Top 15!

Uprawa roślin domowych przynosi wiele satysfakcji i sprawia, że mieszkanie pięknie się prezentuje. Niestety, niektóre rośliny rosną bardzo wolne i trzeba uzbroić się w cierpliwość lub kupować duże okazy, które są też droższe. Rozwiązaniem mogą być rośliny szybko rosnące, które w krótkim czasie pozwolą cieszyć się pięknymi efektami. Jakie rośliny domowe szybko rosną? Które rośliny wybrać, aby szybko wyrosły w domu?

Spis treści
Ceropegia Zielistka Wilczomlecz trójżebrowy Patyczak Paprocie Pilea Trzykrotka Filodendron pnący Monstera Monkey Mask Maranta Epipremnum Palma Areka Żyworódka pierzasta Starzec azjatycki Hoja

15 gatunków roślin domowych, które szybko rosną

Ceropegia

Fot. Mercy / AdobeStock
Ceropegia (łac. Ceropegia) rośnie szybko ale niezbyt dobrze się rozgałęzia, dlatego warto przycinać gałązki, ukorzeniać je i dosadzać do doniczki, aby roślina pięknie się prezentowała. Podlewanie, dopiero gdy podłoże przeschnie.
Dowiedz się więcej

Zielistka

Fot. PPstock / AdobeStock
Zielistki to rośliny bardzo szybko rosnące i gęsto się rozrastające. Dodatkowym plusem jest to, że łatwo się rozmnażają. Rosną dobrze na każdym stanowisku, ale nie lubią wysokich temperatur – najlepiej zapewnić im 18-20 °C.
► Dowiedz się więcej

Wilczomlecz trójżebrowy

Fot. Toyakisfoto.photos / AdobeStock
Wilczomlecz trójżebrowy (łac. Euphorbia trigona) to sukulent, który szybko rośnie i wymaga słonecznego stanowiska oraz regularnego podlewania, ale trzeba uważać, aby go nie przelać. Warto doniczkę obracać, co kilka dni, aby wilczomlecz prosto rósł.
Dowiedz się więcej

Patyczak

Fot. AHatmaker / AdobeStock
Patyczak (łac. Rhipsalis) lubi słoneczne i lekko zacienione miejsca. Bardzo szybko rośnie i jest idealny do podwieszanych doniczek.
Dowiedz się więcej

Paprocie

Fot. berna_namoglu / AdobeStock
Paprocie – odpowiednia pielęgnacja zapewnia szybki wzrost i mocne zagęszczenie. Pięknie się prezentują w dowolnym miejscu, ale nie lubią mocnego słońca i przeciągów.
Dowiedz się więcej

Pilea

Fot. DimaBerlin / AdobeStock
Pilea, inaczej znana nam jako pieniążek, wymaga podlewania, dopiero gdy podłoże przeschnie. Dobrze rośnie w słonecznych i zacienionych miejscach. Rośnie szybko, ale tylko, jeśli jest regularnie dokarmiany, do czego można wykorzystać biohumus lub nawozy mineralne.
Dowiedz się więcej

Trzykrotki

Fot. a / AdobeStock
Trzykrotki (łac. Tradescantia) mało wymagająca roślina, ale wymaga regularnego stosowania nawozów i podlewania. Idealne są płynne nawozy do roślin zielonych, które można dodawać podczas nawadniania. Zachwyca ciekawym wybarwieniem liści.
Dowiedz się więcej

Filodendron pnący

Fot. ฟ้า ใส / AdobeStock
Filodendron pnący – idealny do wiszących doniczek lub ustawienia na wysokim stanowisku. Stanowisko widne, ale roślina nie powinna być ustawiona w pełnym słońcu. Podlewanie, dopiero gdy podłoże mocno przeschnie.
Dowiedz się więcej

Monstera Monkey Mask

Fot. nakorn / AdobeStock
Monstera Monkey Mask – roślina, która cieszy się ostatnio dużą popularnością ze względu na swój nietypowy wygląd. Szybko rośnie i nie ma dużych wymagań. Lepiej znosi zraszanie niż podlewanie, gdyż łatwo ją przelać. Stanowisko półcieniste – monstera nie lubi bezpośredniego słońca.
Dowiedz się więcej

Maranta

Fot. Anna / AdobeStock
Maranta to rodzaj roślin, które potrzebują dużą wilgotność powietrza, więc idealnie sprawdzi się do mieszkań o nadmiernej wilgotności, pomagając pozbyć się problemu. Przy suchym powietrzu wymaga regularnego zraszania. Ciekawe wybarwienie liści i szybki wzrost to jej największe atuty.
Dowiedz się więcej

Epipremnum

Fot. ArtBackground / AdobeStock
Rodzaj epipremnum posiada dużą liczbę odmian o przeróżnym wybarwieniu liści. Rośliny szybko rosnące o niewielkich wymaganiach. Lubią mieć wilgotno, dlatego należy dbać, aby podłoże było systematycznie, lekko podlewane.

Palma Areka

Fot. oksanatukane / AdobeStock
Palma Areka to bardzo efektowna roślina. Po o szybkim wzroście następuje faza odpoczynku, ale w jednym sezonie potrafi znacznie zwiększyć swoją wysokość. Lubi dużą wilgotność podłoża i powietrza – warto ją regularnie zraszać. Stanowisko jasne, ale bez mocnego słońca.
Dowiedz się więcej

Żyworódka pierzasta

Fot. kriangphoto31 / AdobeStock
Żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe daigremontiana) – szybko rośnie i ma oryginalny wygląd, dzięki czemu prezentuje się ciekawie. Stanowisko jasne, przepuszczalne podłoże i niezbyt obfite podlewanie zapewnią szybki wzrost.
Dowiedz się więcej

Starzec azjatycki

Fot. Melica / AdobeStock
Starzec azjatycki (łac. Senecio archeri) młody osobnik szybko wzrasta – pień robi się grubszy, a korona gęsta i efektowna. To sukulent więc nie wymaga częstego podlewania, ale lubi jasne stanowiska.

Hoja

Fot. Irina / AdobeStock
Hoya w jasnym stanowisku bez bezpośredniego działania słońca potrafi rosnąć bardzo szybko. Nie lubi nadmiaru wody, więc najlepiej podlewać ją, gdy podłoże jest lekko suche. Warto ją regularnie zraszać, gdyż bardzo dobrze reaguje na wilgotne powietrze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż z AdobeStock

Autor
Szybkorosnące rośliny doniczkowe | Top 15!
Szybkorosnące rośliny doniczkowe | Top 15!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl