Logo
Logo

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie, pędy
 • Gleba: przepuszczalna, lekka
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: kolumnowy, wzniesiony, wyprostowany
 • Przydatność do spożycia: roślina trująca
 • Wysokość: 2 m
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) to sukulent, należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Jest hybrydą i nie występuje w naturze, jednak w regionach Środkowej Afryki może być uprawiany w gruncie, gdzie osiąga pokaźne rozmiary. Głównie jest rośliną doniczkową.

  W warunkach domowych wilczomlecz trójżebrowy rośnie szybko i dorasta do ok. 2 m wysokości. Posiada zwarty, wzniesiony, kolumnowy pokrój. Roślina wytwarza trójżebrowe, kanciaste łodygi, z których brzegów wyrastają krótkie ciernie, a w górnych partiach wyrastają drobne, odwrotnie jajowate liście.

  Roślina jest trująca i przy uszkodzeniu wydziela toksyczny biały sok mleczny.

  Wymagania i uprawa

  Wilczomlecz trójżebrowy nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. Latem lubi dość ciepłe miejsca (20-25 °C), zimą zaś należy przenieść go do chłodnego pomieszczenia (12-15 °C). Najlepiej sadzić go do podłoża torfowego wymieszanego z piaskiem i ziemią ogrodową lub do zakupionego specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów.

  Podlewanie powinno być latem umiarkowane, zimą sporadyczne. W okresie od wiosny do końca lata wilczomlecz trójżebrowy warto nawozić nawozem dla kaktusów. Młodsze pędy można bez problemu przycinać (starsze gorzej to znoszą).

  Roślina jest rozmnażana przez sadzonki pędowe (najlepiej wiosną), które szybko się ukorzeniają w wilgotnym podłożu.

  Zastosowanie

  Z racji swoich małych potrzeb pielęgnacyjnych wilczomlecz trójżebrowy to roślina idealna do większych pokoi czy też biur na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. W lecie może być wystawiany na tarasy i balkony. Nietypowy wygląd i kształty wilczomlecza sprawiają, że jest często wykorzystywany w aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnym.

  Z racji swoich trujących właściwości należy pamiętać, aby stała w miejscach niedostępnych dla dzieci.

  Wybrane odmiany

  • 'Rubra' – czerwono-brunatne pędy i liście
  • 'Variegata' – seledynowe lub białe, rozlane plamy na pędzie i liściach

  Ciekawostki

  Wilczomlecz trójżebrowy to roślina od bardzo dawna uprawiana w domach. W Anglii zyskał wiele potocznych nazw, np. "African milk tree" co znaczy afrykańskie drzewo mleczne, "cathedral cactus" – kaktus katedralny, czy też Abyssinian euphorbia – wilczomlecz abisyński.

  Na forach internetowych można natrafić na zdjęcia kwitnących wilczomleczy trójżebrowych, choć rośliny te są zwykle opisywane jako "nie kwitnące". Ich kwiaty są nieatrakcyjne, małe i zielone.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, Unsplash

  Autor
  Wilczomlecz trójżebrowy
  Wilczomlecz trójżebrowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl