Wilczomlecz trójżebrowy to szybko rosnący sukulent, należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). W warunkach domowych dorasta zwykle do 2m wysokości.

Roślina, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza gęste trójżebrowe, kanciate łodygi. Z jej wierzchołków wyrastają drobne, jasnozielone liście.

W środowisku naturalnym wilczomlecz trójżebrowy występuje w cieplejszych rejonach Afryki. Roślina jest trująca, ale tylko przy uszkodzeniu lub spożyciu. Wytwarza biały, przypominający mleko, toksyczny sok mleczny. Należy unikać kontaktu ze skórą i oczami.

Wilczomlecz trójżebrowy nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. Latem lubi dość ciepłe miejsca (20-25ºC), zimą zaś należy przenieść go do chłodnego pomieszczenia (12-15ºC). Toleruje suche powietrze.

Najlepiej sadzić go do substratu torfowego wymieszanego z piaskiem i ziemią ogrodową lub do zakupionego specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów. Podlewanie powinno być latem umiarkowane, zimą sporadyczne. W okresie od wiosny do końca lata wilczomlecz trójżebrowy warto nawozić nawozem dla kaktusów.

Roślina jest rozmnażana przez sadzonki pędowe (najlepiej wiosną), które szybko się ukorzeniają w wilgotnym podłożu. Wilczomlecz nie powinien być często przesadzany, jedynie w przypadku prawdziwej potrzeby.

zdjęcie: YIM Hafiz