Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) ze względu na kształt liści nazywana jest potocznie pieniążkiem. To niewielka roślina zielna zaliczana do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Jej ojczyzną są górzyste rejony zachodnich Chin, gdzie występuje w naturze. W Polsce może być uprawiana wyłącznie w doniczkach, gdyż nie jest odporna na mróz.

Mimo przynależności do rodziny pokrzywowatych, pilea peperomiowata wcale nie przypomina pokrzywy. Dorasta do ok. 20-30 cm, tworząc wzniesiony, gruby, szorstki w dotyku, sztywny, drewniejący u podstawy pęd z którego na długich, cienkich, elastycznych ogonkach wyrastają niemal okrągłe, duże, zielone, skórzaste, calobrzegoie, błyszczące z wierzchu liście. Początkowo roślina ma kępiasty pokrój, ale z czasem gubi część dolnych liści i przybiera drzewkowatą formę z małym, sztywnym pieńkiem oraz miniaturową, rozłożystą "koroną".

W odpowiednich warunkach pilea może zakwitać, wydając latem małe, puszyste, żółtawe kwiaty, które nie są jednak szczególnie ozdobne.

Wymagania i uprawa

Pilea peperomiowata preferuje półcieniste stanowisko z rozproszonym światłem oraz żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże. Bardzo lubi też wilgotne powietrze, dlatego jej doniczkę warto ustawić na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu lub umieścić w pobliżu nawilżacza powietrza. Roślinie należy też przez cały rok zapewnić dość wysoką temperaturę (ok. 20-24°C), która może być nieco niższa jedynie zimą (ok. 15-18°).

Pilea rzadko bywa atakowana przez choroby lub szkodniki, ale jest bardzo wrażliwa na błędy uprawowe (na osłabionych egzemplarzach, mogą pojawiać się mszyce). Nie lubi przycinania, gdyż wtedy jej pęd główny może zagniwać. Źle znosi też niskie temperatury (poniżej 10°C) i zimne przeciągi, na które reaguje zrzucaniem liści. Toleruje przejściową suszę, ale jest wrażliwa na zalanie (w mokrej ziemi korzenie łatwo gniją). Powinna być umiarkowanie nawożona szczególnie w okresie wzrostu.

Roślinę najlepiej rozmnażać przez odrosty korzeniowe lub z sadzonek wyrastających na pędzie głównym. Starszym egzemplarzom, które utraciły już ładny pokrój można też ściąć wierzchołek i ukorzenić go w wodzie, taktując jako sadzonkę pędową.

Zastosowanie

Pilea peperomiowata to idealna roślina pokojowa. Pięknie prezentuje się w ładnej doniczce jako soliter, umieszczony na komodzie lub okiennym parapecie.

Roślinie warto jednak już od początku usztywniać pęd główny (np. palikiem), dzięki czemu w miarę wzrostu nie będzie się deformował i pozostanie prosty.

Wybrane odmiany

  • 'Sugar' – nowa, ciekawa odmiana o delikatnie, srebrzysto centkowanych liściach
  • 'White Splash' – duże, srebrzyste plamy na liściach
  • 'Variegata' – posiada jaśniejsze, bardzo gęste żyłkowanie na liściach, często zlewające się w większe plamy


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Severin Candrian/Unsplash