- Ogród w domu, dom w ogrodzie
- W mieszkaniu ogrodnika
- Rośliny w domu florystów
- W pokoju dziecka
- Eksplozja kolorów
- (Nie)zwykłe doniczkowe
- Dżungla w mieszkaniu
- Zieleń uspokaja
- Ulubione rośliny architekta
Dekoracje z roślin
Iza van Delft jest dekoratorem wnętrz i ogrodnikiem, a jako architekt krajobrazu uczy jak przeprowadzać renowację, odświeżać domy i dbać o zagospodarowanie terenu.
"Jestem bardzo zafascynowana architekturą wnętrz i ogrodów – mówi. – Rośliny traktuję jako ważny materiał w mojej pracy. Ubóstwiam wieść życie na zewnątrz, dlatego prywatnie staram się otaczać zielenią. Ułożyłam nawet kostkę brukową wewnątrz mojego domu, żeby wnieść do środka element ogrodu. Oczywiście, była to moja własna decyzja.
Jeśli chodzi o moich klientów, zawsze staram się wczuć w ich potrzeby i gust – np. nigdy nie zaproponowałabym wielbicielowi kolorowych róż, ponurych, ciężkich sukulentów."
Wszystko zależy od tego, jaki nastrój chcemy stworzyć i jakie mamy preferencje. Rośliny mogą stanowić delikatne wypełnienie wnętrza, ale mogą również w bardzo silny sposób nad nim dominować. Często na podstawie wybieranych przez nas roślin możemy "odkryć siebie" na nowo – nasze naturalnie zmieniające się z czasem preferencje będą szczególnie widoczne przy wyborze roślin doniczkowych. W razie potrzeby Iza może stworzyć nawet krajobraz we wnętrzu!
"Nie miałam jeszcze zamówienia, żeby nie udało się mi się znaleźć rośliny idealnie pasującej do wnętrza. Osobiście wolę rośliny o ozdobnych liściach, ale często zapominam o ich podlewaniu, dlatego dla mnie lepsze byłyby sukulenty, które łatwiej znoszą brak wody. Przyznaję jednak, że te zielone, delikatne liście przykuwają moją uwagę."
Rośliny o nietypowych, ozdobnych liściach
Litopsy (Lithops)
Większa część litopsów zwanych żywymi kamieniami ukryta jest pod ziemią. Jedynie końce dwóch liści pojawiają się nad ziemią i łączą się ze sobą. Odpowiednie warunki uprawy litopsów: mała ilość wody, uboga w piasek ziemia oraz żwirek, może przyczynić się do pojawienia się dużych kwiatów. Jednak to charakterystyczne wzory na "kamieniach" sprawiają, że litopsy są niezwykłe i bardzo dekoracyjne.
"Jedna z mniejszych roślin, jakie znam: nieco złudna, ponieważ wygląda jak kamień a zarazem niezwykła, bo trudno uwierzyć, że jest rośliną. Słowo, jest nią naprawdę."
Grubosz Gollum (Crassula ovata 'Gollum')
Wygląda niczym wiecznie zielone małe drzewo w doniczce. We wnętrzu tworzy miłą, codzienną atmosferę krajów południowych. Małe rośliny warto sadzić po kilka w jednej doniczce, duże pojedynczo, aby podkreślić ich drzewiasty pokrój. Grubosz jest bardzo łatwy w pielęgnacji, jedyne czego nie lubi to nadmiar wody – potrzebuje jedynie odrobinę wody raz w tygodniu i nawozu raz na dwa tygodnie.
"Jeden z moich ulubieńców: z daleka wygląda jak namiastka domowego lasu. Ta roślina jest niemal niezniszczalna: jest to przydatne, jeśli nie masz ręki do roślin."
Kalanchoe, ucho słonia (Kalanchoe beharensis)
Kalanchoe to wyjątkowo ozdobna roślina dzięki pięknie ukształtowanym liściom pokrytym meszkiem. Ze względu na ich kształt roślina ta nazywana jest uchem słonia. Wywodzi się z Madagaskaru i wymaga światła i ciepła. Latem aż do września można wystawić ją na zewnątrz. W prostej doniczce roślina sprawia wrażenie spokojnej, jednak, kiedy ustawimy ją w bardziej oryginalnym naczyniu znacznie zmieni się jej charakter.
"Jej filcowaty liść sprawia, że aż chce się ją dotknąć. Uwielbiam kształt jej liści i ich szaro zielony kolor, który wnosi spokój do wnętrza. Ta roślina pasuje do każdego miejsca."
Trzykrotka (Tradescantia)
Swój urok trzykrotka zawdzięcza głównie świeżym, jasnozielonym i mieniącym się liściom. Ta wisząca roślina jest łatwa w pielęgnacji i zawsze wygląda młodo i krucho zwisając z wysokiej doniczki. Trzykrotka jest silną rośliną i nie wymaga wiele troski. Preferuje zacienione miejsce i nie lubi przeciągów. Podlewaj ją umiarkowanie. Ziemia może nieco wyschnąć przed kolejnym podlaniem.
"W całości prawie zielona, jedynie dodatek bieli i różu czyni ją bardziej kolorową. Ta atrakcyjna roślina wypuszcza długie zwisające pędy, dlatego unikaj ustawiania jej zbyt nisko."
Anturium (Anturium)
Kiedy kwitnie, jej kolba pokrywa się malutkimi kwiatami zaś kolorowa pochwa liściowa lśni niczym pokryta woskiem. Mocne liście w kształcie serca zachwycą swoim blaskiem, jeżeli będą regularnie przecierane wilgotną szmatką. Anturium potrzebuje jedynie odrobiny wody (dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy) oraz dobrze oświetlone miejsce z dala od pełnego słońca. Bezpośrednie nasłonecznienie wymagane jest zimą, aby roślina zawiązała pąki kwiatowe.
"Odpowiednia roślina do nudnego kącika: z powodu swoich lśniących liści anturium praktycznie przyciąga światło. Zabawna, trochę kiczowata, szczególnie ta różowa i czerwona."
Dracena Magenta (Dracaena marginata 'Magenta')
Draceny pochodzące z Wysp Kanaryjskich są odporne, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Im więcej światła, tym bardziej kolorowe są jej liście – w odcieniach zieleni z różowym brzegiem. Nie mogą być jednak wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie, gdyż może przypalić liście. W mieszkaniu będą rosły przez wiele lat, nie tolerują jednak temperatury poniżej 15°C.
"Dracena jest rośliną, która wraz ze swoimi kolorowymi liśćmi wniesie słońce do twojego domu. Sześć lub więcej ustawionych koło siebie dracen, może wywołać niezwykle ciekawy efekt."
Tekst i zdjęcia: Opracowanie na podstawie materiałów od Biuro Kwiatowe Holandia