Cyanotis somalijski czy też trzykrotka somalijska (Cyanotis somaliensis) należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W środowisku naturalnym występuje w północnej części – jak sama nazwa wskazuje – Somalii.

Trzykrotka somalijska to niewielka bylina o płożącym pokroju, osiągająca 10-20 cm wysokości. Tworzy gęste rozety złożone z liści równowąskich, mięsistych, zielono-fioletowych, gęsto pokrytych białymi włoskami.

Kwiaty są drobne, różowo-niebieskie. Najczęściej zakwita w drugiej połowie lata (sierpniu).

Wymagania i uprawa

Stanowisko ciepłe, dobrze nasłonecznione. Cyanotis może być uprawiany na parapecie okna z wystawą południową. Przez sezon wegetacyjny dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli lekkie ochłodzenie (ok. 15ºC). Zaleca się go sadzić w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowej wymieszanej z piachem. Na dnie donicy trzeba usypać solidną warstwę drenażową.

Podlewanie powinno być umiarkowane, tak aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Nadmiar wody jest jednak szkodliwy – pod tym względem cyanotis jest trochę podobny do sukulentów.

Należy unikać moczenia liści i zraszania. Nawóz stosuje się co 3-4 tygodnie – dawki powinny być mocno rozcieńczone.

Zwykle roślinę przesadza się co 2-3 lata. Lubi płytkie, ale szerokie pojemniki (wtedy ma najwięcej miejsca do rozwoju). W trakcie przesadzania roślinę można wtedy podzielić i rozmnożyć przez sadzonki pędowe.

Jeśli powietrze długo jest suche, cyanotis może być atakowany przez przędziorki (wtedy dochodzi również do zasychania końcówek liści).

Zastosowanie

Cyanotis somalijski to dobra propozycja do aranżacji miejsc mocno nasłonecznionych. Będzie dekoracją tam, gdzie większość zieleni (poza kaktusami i sukulentami) nie chce rosnąć. Można uprawiać go w wiszących koszach.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Link