Logo
Logo

Kwiaty do wnętrz w stylu skandynawskim | Lista roślin

Styl skandynawski to w ostatnich latach jeden z największych trendów. Przestronne, jasne wnętrza wpisują się w nowoczesny, minimalistyczny design i przede wszystkim są ponadczasowe. Dla wszystkich, którzy kochają takie klimaty, przygotowaliśmy listę roślin do wnętrz w stylu skandynawskim! 

Spis treści
Styl skandynawski, czyli jaki? Rośliny do wnętrz w stylu skandynawskim Skrzydłokwiat Storczyk Cyklamen Aloes Zanokcica Monstera Grubosz widłakowaty Pilea Kalatea Kroton

Styl skandynawski, czyli jaki?

Wnętrza w stylu skandynawskim są jasne, przestronne, dominują w nich biel, szarość i bardziej wyraziste detale, np. czarne, grafitowe albo złote. Chłodny minimalizm połączony jest tutaj z przytulnością ciepłego drewna. W takich przestrzeniach tłem dla dodatków są głównie szarości, beże i biel, bo światło w krajach skandynawskich jest na wagę złota. 

Minimalizm może być modny, ale jest jeden rodzaj czystego designu, który nigdy nie wyjdzie z mody – styl skandynawski.  To nie lada wyczyn móc zachować powściągliwość w swoich wyborach dekoracyjnych, a jednocześnie sprawić, by przestrzeń była przytulna. Styl ten jest tak popularny, ponieważ przemawia zarówno do naszych tendencji do porządkowania, jak i do pragnienia życia w komfortowych warunkach – piszą eksperci z Mydomaine.com.

Styl skandynawski
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime 
Rośliny we wnętrzach w stylu skandynawskim są świetnie wyeksponowane, a szczególnie te o intensywnie zielonych liściach. Jasne, beżowe tło sprawia, że to kwiaty stają się tymi wyrazistymi akcentami kolorystycznymi, których nie może zabraknąć! 

Skandynawski wystrój wnętrz znany jest też z nowoczesnych i efektownych mebli, które dobierane są na zasadzie kontrastu. Bardzo częstym zabiegiem jest zestawianie np. czarnych mebli z białym kolorem ścian. Nowoczesne meble kontrastują również z ozdobnymi detalami architektonicznymi, które są dosyć powszechne w zabytkowych budynkach w północnej Europie.

Wnętrze skandynawskie
Fot. Artjafara / Dreamstime
We wnętrzach skandynawskich często występują dodatki stylizowane na boho, które ocieplają chłodny charakter wnętrza. 
Styl skandynawski
Fot. Karolina Grabowska, Afif Ramdhasuma / Pixabay
Styl skandynawski to prostota wzbogacona wyrazistymi akcentami
Wnętrza w stylu skandynawskim
Fot. Element5 Digital, İbrahim / Pexels
We wnętrzach skandynawskich popularne jest tzw. drewno w odcieniu blond. To właśnie tym materiałem najczęściej wykańcza się tam podłogi, ale także meble. 

Rośliny do wnętrz w stylu skandynawskim

Skrzydłokwiat 

Skrzydłokwiat
Fot. Floradania 
Skrzydłokwiat nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich zwłaszcza początkujących ogrodników. Jego białe kwiaty będą doskonale komponować się z jasną paletą kolorów i podkreślać minimalistyczny charakter pomieszczenia. Najlepiej, gdy postawimy go w miejscu osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słońca

▶ Więcej o uprawie skrzydłokwiatów dowiecie się z naszego artykułu.

Storczyk

Storczyk
Fot. Floradania
Storczyk bardzo często upiększa nowoczesne wnętrza, dlatego idealnie pasuje do tych w stylu skandynawskim. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, jasnych, powinien być uprawiany przede wszystkim w pomieszczeniach o wystawie południowej lub zachodniej

▶ Więcej o uprawie storczyków dowiecie się z naszego artykułu.

Cyklamen 

Cyklamen
Fot. Floradania 
Cyklamen o białych kwiatach to minimalizm z odrobiną sielskości, czyli wszystko to, co jest kwintesencją stylu skandynawskiego. Jeśli chcecie, by wasz cyklamen kwitł obficie, zapewnijcie mu jasne stanowisko, ale uważajcie, by nadmierne nasłonecznienie nie poparzyło jego delikatnych liści! 

▶ Więcej o uprawie cyklamenów dowiecie się z naszego artykułu.

Aloes 

Aloes
Fot. Floradania
Aloes to kolejna roślina z kolekcji bezproblemowych, idealnych dla amatorów. Jesteście przekonani, że nie będziecie pamiętać o regularnym podlewaniu, a jedynie, czego jesteście pewni to fakt, że regularnie będziecie o nim zapominać? Przed zakupem aloesu nawet nie musicie się zastanawiać! 

▶ Więcej o uprawie aloesów dowiecie się z naszego artykułu.

Zanokcica 

Asplenium
Fot. Floradania
Zanokcica to roślina dla zaawansowanych. Najlepsze stanowisko dla niej to półcień, miejsce z dużą ilością rozproszonego światła. Warto też zadbać o dobre podłoże, przepuszczalne, lekko kwaśne. Jednak wszystkie starania zdecydowanie warte są zachodu. To gatunek, który będzie wyglądał efektownie w każdym wnętrzu, a tym bardziej w skandynawskim, w którym zieleń dzięki neutralnemu otoczeniu wychodzi na pierwszy plan! 

▶ Więcej o uprawie zanokcicy dowiecie się z naszego artykułu.

Monstera

Monstera
Fot. Floradania
Monstery chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To roślina, która nie będzie sprawiała kłopotów, nawet jeśli postawimy ją w ciemnym korytarzu. Zależy wam na efektownej, dużej roślinie, która w krótkim czasie zamieni wasze mieszkanie w istne urban jungle? Lepiej nie mogliście trafić! 

▶ Więcej o uprawie monstery dowiecie się z naszego artykułu.

Grubosz widłakowaty 

Grubosz
Fot. Floradania 
Grubosze poradzą sobie nawet z wyjątkowo zapominalskim właścicielem, który będzie przypominał sobie o nich od czasu do czasu. To rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Dobrze sprawdzą się zarówno w miejscach o dużym nasłonecznieniu, jak i w półcieniu. W dodatku nie zajmą zbyt wiele miejsca, więc jeśli w swoim domu macie do dyspozycji tylko niewielki parapet, to zdecydowanie wystarczy! 

▶ Więcej o uprawie gruboszy dowiecie się z naszego artykułu.

Pilea 

Pilea
Fot. Floradania
Pilea, czyli tzw. pieniążek, to również gatunek, który nie sprawi kłopotów ani nie będzie wymagał dużej przestrzeni do prawidłowego wzrostu. Właśnie zaczynacie przygodę z uprawą roślin doniczkowych? Zacznijcie od pieniążka i upiększcie swoje skandynawskie królestwo! 

▶ Więcej o uprawie pilei dowiecie się z naszego artykułu.

Kalatea 

Kalatea
Fot. Floradania
Kalatea to trudna do uprawy roślina domowa. Najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jest to typowo ciepłolubna roślina i potrzebuje stałych temperatur przez cały rok. Przed jej zakupem najlepiej dobrze się zastanowić. To zdecydowanie nie jest gatunek dla początkujących! 

▶ Więcej o uprawie kalatei dowiecie się z naszego artykułu.

Kroton

Kroton
Fot. Floradania 
Kroton lubi stanowiska słoneczne, nawet bezpośrednio nasłonecznione, ciepłe, najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej. Nie należy do najłatwiejszych roślin w uprawie. Kiedy rośnie w miejscu zanadto zacienionym, zaczyna zrzucać liście. Trudno jest go później uratować.

▶ Więcej o uprawie krotonów dowiecie się z naszego artykułu. 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Bialasiewicz, Lilas Ghannoum / Dreamstime

Autor
Kwiaty do wnętrz w stylu skandynawskim | Lista roślin
Kwiaty do wnętrz w stylu skandynawskim | Lista roślin
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu