Logo
Logo

Rośliny do wnętrz w stylu industrialnym | Przegląd gatunków

Styl industrialny to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów we wnętrzach. Surowe cegły, beton, punktowe oświetlenie i stal to kilka charakterystycznych elementów, które wyróżniają ten nurt i sprawiają, że wzbudza on tak duże zainteresowanie. Jakie rośliny pasują do wnętrz w stylu industrialnym? Sprawdziliśmy to i przygotowaliśmy dla was małe zestawienie!  

Spis treści
Styl industrialny, czyli jaki?
Rośliny do wnętrz w stylu industrialnym
Filodendron
Monstera
Szparag pierzasty
Zanokcica
Zielistka Sternberga
Nefrolepis wyniosły
Sansewieria
Bluszcz
Hoja
Fikus benjamina

Styl industrialny, czyli jaki? 

Styl industrialny czerpie inspirację z designu starych fabryk i innych obiektów przemysłowych. Wystrój w stylu industrialnym to odarte z detali elementy architektoniczne, w tym gołe cegły, metal i drewno, a także materiały odzyskane i pochodzące z recyklingu. Meble w stylu industrialnym są zwykle wytrzymałe i pozyskiwane z rekultywowanych obszarów

Wnętrza industrialne
Fot. Yomi Ajilore, Zeynep Gül Kocaman / Pexels
W przestrzeniach przemysłowych nie stosuje się po prostu czystej bieli jak w przypadku innych minimalistycznych projektów. Wykorzystuje się różne tony bieli, szarości, czerni, a także neutralne odcienie brązu.
Styl industrialny
Fot. Sami Aksu, Vincent Rivaud / Pexels
Wystrój przemysłowy to duże okna z czarnymi szybami. We wnętrzach w tym stylu często pojawiają się żarówki wiszące pojedynczo lub w grupie jako żyrandol. Można postawić też na coś mniej surowego, np. z dużymi metalowymi kopułami, lampami wiszącymi lub lampami podłogowymi, które pozostawiają widoczną żarówkę. 
Styl loftowy
Fot. Da Bihi, Dmitry Zvolskiy / Pexels
Styl industrialny ma zazwyczaj otwarte plany pięter i wysokie sufity. Zamiast stosowania płyt kartonowo-gipsowych lub tapet, budynki mają odsłoniętą cegłę, betonowe podłogi, rury przemysłowe i widoczne kanały. Niezależnie od tego, czy jest to szyba okienna, czy żelazne koło na stołkach barowych, ten styl uwielbia czyste, graficzne linie, szczególnie tworzone z czarnymi metalami, zamiast falistych linii i wzorów
Klimatyczny loft
Fot. SHVETS production, Taha Samet Arslan / Pexels
Drewniany stolik kawowy, regał na książki wykonany z odzyskanych materiałów i odnowione stoły do ​​jadalni to podstawa stylu industrialnego.

Rośliny do wnętrz w stylu industrialnym | Przegląd gatunków

Filodendron

Filodendron
Fot. Floradania 
Filodendron nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. We wnętrzach industrialnych najlepiej ustawić go przy czarnej kracie albo surowym metalowym regale, po którym mógłby się piąć w górę

Dowiedz się więcej o uprawie filodendronów z naszego artykułu

Monstera

Monstera
Fot. Floradania 
Monstera to klasyk, który chętnie wykorzystywany jest przy aranżacji wnętrz w niemal każdym stylu. We wnętrzach industrialnych z pewnością też sprawdzi się znakomicie, zwłaszcza na tle czarnej ściany albo przy dużym oknie z surową ramą

Dowiedz się więcej o uprawie monstery z naszego artykułu.

Szparag pierzasty 

Szparag
Fot. Floradania 
Szparag pierzasty wygląda świetnie na półce z książkami lub półce kuchennej

Dowiedz się więcej o uprawie szparaga z naszego artykułu.

Zanokcica 

Zanokcica
Fot. Floradania 
Zanokcica może kojarzyć się z dzikimi klimatami, a do wnętrz industrialnych wprowadzi jeszcze więcej "pazura". Trzeba tylko dobrze przygotować się do jej uprawy, bo choć wygląda zachęcająco, niektóre jej wymagania mogą odstraszyć! 

Dowiedz się więcej o uprawie zanokcicy z naszego artykułu.

Zielistka Sternberga

Zielistka
Fot. Floradania 
Zielistka na szklanej półce i na tle czarnej ściany wygląda tajemniczo, prawda? Do tego stylowe punktowe oświetlenie i wnętrze w stylu industrialnym gotowe! 

Dowiedz się więcej o uprawie zielistki z naszego artykułu.

Nefrolepis wyniosły 

Nefrolepis
Fot. Floradania 
Paprocie dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. Idealnie komponują się zwłaszcza z czerwoną surową cegłą i czarnymi detalami, które podkreślają zieleń ich liści

Dowiedz się więcej o uprawie nefrolepisu z naszego artykułu.

Sansewieria 

Sansewieria
Fot. Floradania 
Sansewieria to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. W dodatku doskonale prezentuje się w minimalistycznych, wręcz surowych wnętrzach, więc będzie idealnym wyborem dla wszystkich, którzy planują zaaranżować dom w industrialnym stylu!

Dowiedz się więcej o uprawie sansewierii z naszego artykułu.

Bluszcz 

Bluszcz
Fot. Floradania 
Bluszcz to doskonała propozycja do ciemnych lub półcienistych pomieszczeń. Jeśli szukacie gatunku, który w szybkich tempie stworzy zieloną girlandę wokół waszych industrialnych półek, to wybór w sam raz dla was!

Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu z naszego artykułu.

Hoja 

Hoja
Fot. Floradania 
Hoja nie jest zbyt skomplikowana w uprawie, a przy tym wygląda bardzo surowo, industrialnie. Chyba trudno się nie zgodzić, prawda? 

Dowiedz się więcej o uprawie hoji z naszego artykułu.

Fikus benjamina 

Fikus
Fot. Floradania 
Kto nie polubiłby klasycznego fikusa? To roślina, w którą warto zainwestować. Zwłaszcza duże egzemplarze robią zawsze największe wrażenie i wyglądają efektownie, gdy chcemy stworzyć np. industrialną urban jungle

Dowiedz się więcej o uprawie fikusa z naszego artykułu.

 Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Tony Sebastian, Zeynep Sude Emek / Pexels

Autor
Rośliny do wnętrz w stylu industrialnym | Przegląd gatunków
Rośliny do wnętrz w stylu industrialnym | Przegląd gatunków
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu