Logo
Logo

Rośliny do wnętrz w stylu vintage | Przegląd gatunków

Styl vintage to zamiłowanie do starych rzeczy i sentymentalnych historii, które się za nimi kryją. Wnętrza w tym stylu są przepełnione odnowionymi meblami z dawnych lat, którym ktoś dał "drugie życie". Jeśli jesteście miłośnikami tego nurtu, dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy dla was listę roślin do wnętrz w stylu vintage!

Spis treści
Styl vintage, czyli jaki?
Rośliny do wnętrz w stylu vintage
Cyklamen
Kalanchoe
Amarylis
Difenbachia
Sansewieria
Monstera 'Monkey Mask'
Chamedora wytworna
Alokazja
Dracena
Wilczomlecz trójżebrowy
Epipremnum

Styl vintage, czyli jaki? 

Styl vintage powstał w połowie XX wieku jako mieszanka stylów nowoczesnych i klasycznych, czerpie z romantycznego, nieco nostalgicznego klimatu. Dzisiaj vintage króluje nie tylko we wnętrzach, ale także w modzie, czy fotografii. 

We wnętrzach w stylu vintage często łączy się stare elementy z nowoczesnymi. To dlatego w mieszkaniach urządzonych w tym stylu występuje tak dużo drewna z bogatymi zdobieniami. Innym przykładem mogą być takie elementy jak sztućce, szafki z lustrzanymi przeszkleniami, fotele i sofy z drewnianymi ramami, gęste faktury tkanin. Trend dekorowania mebli z ciemnego i jasnego drewna w stylu vintage jest obecnie bardzo popularny. W połączeniu ze wzorzystymi i kolorowymi dywanami, elegancja i klasyka drewnianej podłogi to materiały, które sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru.

Wnętrze w stylu vintage
Fot. Charlotte May, Ekrulila / Pexels
Styl vintage charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, w tym drewna malowanego i postarzanego, oraz naturalnych tkanin, takich jak len, wełna i bawełna. Stare lub sztucznie postarzane meble, zwykle wykonane z drewna i tkanin tapicerskich nadają temu stylowi staroświecki i elegancki wygląd. 
Styl vintage
Fot. Charlotte May / Pexels
Styl vintage to zamiłowanie do rzeczy starych, klasycznego designu, a przede wszystkim historii, jakie mogą się za nimi kryć. Zapatrzenie w szeroko pojmowaną przeszłość jest cechą główną tego nurtu, która przejawia się przede wszystkim w fascynacji starymi meblami i nadawaniu im "drugiego życia". 
Styl vintage we wnętrzach
Fot. Zen Chung, Miriam Alonso / Pexels
Styl vintage to jednak nie tylko drewno, ale też bardziej wyraziste, mocne kolorystycznie detale, np. krzesła i fotele z obiciami
Vintage w mieszkaniu
Fot. Alina Vilchenko / Pexels
Stare komody ze zdobieniami to perełki we wnętrzach vintage. 
Salon vintage
Fot. Charlotte May / Pexels
Stare meble, fotografie i pnące kwiaty doniczkowe, czyli podstawowe składniki efektownego mieszkania w stylu vintage! 
Sypialnia w stylu vintage
Fot. RODNAE Productions / Pexels
Styl vintage to też postarzana cegła. Najlepiej prezentują się na niej pamiątkowe zdjęcia, zabytkowe lustra i półki pełne książek. 
Vintage w salonie
Fot. Charlotte May / Pexels
W tym wnętrzu klimat vintage to przede wszystkim komoda pod telewizorem i podłoga
Mieszkanie w stylu vintage
Fot. Charlotte May / Pexels
Efekt vintage najłatwiej osiągnąć poprzez połączenie ciemnej drewnianej podłogi i wzorzystych starych dywanów. Doskonałe zestawienie to także stara cegła i czerwone detale

Rośliny do wnętrz w stylu vintage | Przegląd gatunków

Cyklamen

Cyklamen
Fot. Floradania 
Cyklameny lubią stanowiska półcieniste. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją, dlatego najlepsza jest dla nich nieco chłodniejsza temperatura. Optymalna w dzień to 10-15 °C. 

Dowiedz się więcej o uprawie cyklamenu z naszego artykułu

Kalanchoe

Kalanchoe
Fot. Floradania 
Kalanchoe wielu osobom kojarzy się z babcinym parapetem, dlatego jest to idealna propozycja dla fanów stylu vintage! Roślina ta nie ma specjalnych wymagań, więc polecamy ją niemal każdemu!

Dowiedz się więcej o uprawie kalanchoe z naszego artykułu

Amarylis

Amarylis
Fot. Floradania 
Amarylis doda każdemu pomieszczeniu elegancji. Jednak nie jest to gatunek dla początkujących lub zapominalskich ogrodników. Kiedy ustawiony jest na słonecznym stanowisku, musi mieć zapewnione regularne i dość obfite podlewanie! 

Dowiedz się więcej o uprawie amarylisów z naszego artykułu

Difenbachia

Difenbachia
Fot. Floradania 
Difenbachia nie jest zbyt wymagająca. Preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna rosnąć na "pełnym słońcu", gdyż może spowodować to poparzenie liści. Lubi zasobne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża.

Dowiedz się więcej o uprawie difenbachii z naszego artykułu

Sansewieria

Sansewieria
Fot. Floradania 
Sansewieria najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku – lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.

Dowiedz się więcej o uprawie sansewierii z naszego artykułu

Monstera 'Monkey Mask'

Monstera
Fot. Floradania 
Monstera 'Monkey Mask' najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Nie jest zbyt wymagająca w uprawie, a co najważniejsze, od kilku sezonów utrzymuje się na liście najpopularniejszych roślin doniczkowych! 

Dowiedz się więcej o uprawie monstery z naszego artykułu

Chamedora wytworna

Chamedora
Fot. Floradania 
Chamedora wytworna to nie tylko bardzo elegancka, ale też łatwa w uprawie palma. Jeśli chcecie zainwestować w efektowną i nieskomplikowaną w utrzymaniu roślinę, to wybór w sam raz dla was! 

Dowiedz się więcej o uprawie chamedory z naszego artykułu

Alokazja

Alokazja
Fot. Floradania 
Alokazja jest rośliną światłolubną. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Lubi umiarkowane podlewanie i zraszanie liści miękką wodą. Poza tym to doskonały przykład rośliny w stylu vintage! 

Dowiedz się więcej o uprawie alokazji z naszego artykułu

Dracena

Dracena
Fot. Floradania 
Dracena lubi stanowiska jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Młody egzemplarz warto ustawić na parapecie wystawy północnej lub wschodniej, starszy zaś w widnym pomieszczeniu blisko okna. 

Dowiedz się więcej o uprawie draceny z naszego artykułu

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz
Fot. Floradania 
Wilczomlecz nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. To gatunek rodem z salonów naszych babć! 

Dowiedz się więcej o uprawie wilczomleczu z naszego artykułu

Epipremnum 

Epipremnum
Fot. Floradania 
Epipremnum jest łatwe w uprawie. Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych. We wnętrzu w stylu vintage sprawdzi się znakomicie! Szczególnie postawione na starej stylizowanej drewnianej szafie. 

Dowiedz się więcej o uprawie epipremnum z naszego artykułu

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Charlotte May / Pexels

Autor
Rośliny do wnętrz w stylu vintage | Przegląd gatunków
Rośliny do wnętrz w stylu vintage | Przegląd gatunków
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz