Styl vintage to zamiłowanie do starych rzeczy i sentymentalnych historii, które się za nimi kryją. Wnętrza w tym stylu są przepełnione odnowionymi meblami z dawnych lat, którym ktoś dał "drugie życie". Jeśli jesteście miłośnikami tego nurtu, dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy dla was listę roślin do wnętrz w stylu vintage!
Styl vintage powstał w połowie XX wieku jako mieszanka stylów nowoczesnych i klasycznych, czerpie z romantycznego, nieco nostalgicznego klimatu. Dzisiaj vintage króluje nie tylko we wnętrzach, ale także w modzie, czy fotografii.
We wnętrzach w stylu vintage często łączy się stare elementy z nowoczesnymi. To dlatego w mieszkaniach urządzonych w tym stylu występuje tak dużo drewna z bogatymi zdobieniami. Innym przykładem mogą być takie elementy jak sztućce, szafki z lustrzanymi przeszkleniami, fotele i sofy z drewnianymi ramami, gęste faktury tkanin. Trend dekorowania mebli z ciemnego i jasnego drewna w stylu vintage jest obecnie bardzo popularny. W połączeniu ze wzorzystymi i kolorowymi dywanami, elegancja i klasyka drewnianej podłogi to materiały, które sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru.
Fot. Charlotte May, Ekrulila / Pexels
Styl vintage charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak drewno, w tym drewna malowanego i postarzanego, oraz naturalnych tkanin, takich jak len, wełna i bawełna. Stare lub sztucznie postarzane meble, zwykle wykonane z drewna i tkanin tapicerskich nadają temu stylowi staroświecki i elegancki wygląd.
Fot. Charlotte May / Pexels
Styl vintage to zamiłowanie do rzeczy starych, klasycznego designu, a przede wszystkim historii, jakie mogą się za nimi kryć. Zapatrzenie w szeroko pojmowaną przeszłość jest cechą główną tego nurtu, która przejawia się przede wszystkim w fascynacji starymi meblami i nadawaniu im "drugiego życia".
Fot. Zen Chung, Miriam Alonso / Pexels
Styl vintage to jednak nie tylko drewno, ale też bardziej wyraziste, mocne kolorystycznie detale, np. krzesła i fotele z obiciami.
Fot. Alina Vilchenko / Pexels
Stare komody ze zdobieniami to perełki we wnętrzach vintage.
Fot. Charlotte May / Pexels
Stare meble, fotografie i pnące kwiaty doniczkowe, czyli podstawowe składniki efektownego mieszkania w stylu vintage!
Fot. RODNAE Productions / Pexels
Styl vintage to też postarzana cegła. Najlepiej prezentują się na niej pamiątkowe zdjęcia, zabytkowe lustra i półki pełne książek.
Fot. Charlotte May / Pexels
W tym wnętrzu klimat vintage to przede wszystkim komoda pod telewizorem i podłoga!
Fot. Charlotte May / Pexels
Efekt vintage najłatwiej osiągnąć poprzez połączenie ciemnej drewnianej podłogi i wzorzystych starych dywanów. Doskonałe zestawienie to także stara cegła i czerwone detale.
Rośliny do wnętrz w stylu vintage | Przegląd gatunków
Cyklamen
Fot. Floradania
Cyklameny lubią stanowiska półcieniste. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją, dlatego najlepsza jest dla nich nieco chłodniejsza temperatura. Optymalna w dzień to 10-15 °C.
Kalanchoe wielu osobom kojarzy się z babcinym parapetem, dlatego jest to idealna propozycja dla fanów stylu vintage! Roślina ta nie ma specjalnych wymagań, więc polecamy ją niemal każdemu!
Amarylis doda każdemu pomieszczeniu elegancji. Jednak nie jest to gatunek dla początkujących lub zapominalskich ogrodników. Kiedy ustawiony jest na słonecznym stanowisku, musi mieć zapewnione regularne i dość obfite podlewanie!
Difenbachia nie jest zbyt wymagająca. Preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna rosnąć na "pełnym słońcu", gdyż może spowodować to poparzenie liści. Lubi zasobne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża.
Sansewieria najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku – lubi pełne słońce, znosi jednak stanowiska półcieniste. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.
Monstera 'Monkey Mask' najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Nie jest zbyt wymagająca w uprawie, a co najważniejsze, od kilku sezonów utrzymuje się na liście najpopularniejszych roślin doniczkowych!
Chamedora wytworna to nie tylko bardzo elegancka, ale też łatwa w uprawie palma. Jeśli chcecie zainwestować w efektowną i nieskomplikowaną w utrzymaniu roślinę, to wybór w sam raz dla was!
Alokazja jest rośliną światłolubną. Dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Lubi umiarkowane podlewanie i zraszanie liści miękką wodą. Poza tym to doskonały przykład rośliny w stylu vintage!
Dracena lubi stanowiska jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Młody egzemplarz warto ustawić na parapecie wystawy północnej lub wschodniej, starszy zaś w widnym pomieszczeniu blisko okna.
Wilczomlecz nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. To gatunek rodem z salonów naszych babć!
Epipremnum jest łatwe w uprawie. Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych. We wnętrzu w stylu vintage sprawdzi się znakomicie! Szczególnie postawione na starej stylizowanej drewnianej szafie.