Styl minimalistyczny to coś dla fanów prostoty, elegancji i ponadczasowych trendów. Jeśli jesteście miłośnikami spójnych przestrzeni, które są uporządkowane i stonowane, przygotowaliśmy dla was coś, co z pewnością przypadnie wam do gustu! Zerknijcie na naszą listę roślin do wnętrz w stylu minimalistycznym!
Styl minimalistyczny często nazywany jest nowoczesnym. Być może dlatego, że już od kilku lat panuje moda na tzw. czyste i spójne wnętrza. Co jest najbardziej charakterystyczne dla tego nurtu? Spójrzcie na naszą galerię!
Fot. Pixabay / Pexels
We wnętrzach w stylu minimalistycznym jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest beton lub jego imitacje. To właśnie surowość jest tutaj kluczową cechą.
Fot. gach luxcasa / Pexels
Minimalizm to jednak nie tylko beton. W łazienkach w tym stylu zwykle pojawiają się matowo wykończone płyty zwykle w odcieniach szarości, chłodnych beżów, czy bieli.
Fot. Pixabay / Pexels
Chociaż chłodny minimalizm raczej nie kojarzy się z puszystym dywanem, jako pojedynczy akcent może się on pojawić. Z pewnością ociepli wnętrze, ale też doda mu stylu i elegancji.
Fot. Quark Studio / Pexels
Minimalizm w architekturze wnętrz to proste lub ostre kąty, równe powierzchnie, stonowane kolory, często wyraziste, metaliczne dodatki, ale nie w nadmiarze! We wnętrzach w stylu minimalistycznym nadprogramowe dekoracje i gadżety poukrywane są w szafach, a na wierzchu zostają tylko niezbędne elementy wyposażenia. Nawet meble i drzwi często imitują puste ściany (nie mają uchwytów ani klamek, a za to prostą, niczym niezakłóconą fakturę).
Fot. Moises Arias / Pexels
Ta łazienka to kwintesencja minimalizmu! Nawet wanna została ograniczona formą do minimum. Cała jej głębokość ukryta w podłodze to nie tylko ciekawe rozwiązanie estetyczne, ale też techniczne! Poza tym wszystkie elementy w tym wnętrzu wydają się być wykonane z tego samego materiału, co jest jedną z najważniejszych cech wnętrz w stylu minimalistycznym.
Fot. Vladislav Murashko, Cup of Couple / Pexels
Jak widać minimalizm też może być ciepły i przytulny! Drewno o gładkiej, jednolitej fakturze, wykładzina w kolorze "nude", wazony jak dzieła sztuki nowoczesnej, miękka, wygodna kanapa o prostej bryle, i wnętrze w stylu minimalistycznym gotowe!
Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym | Przegląd gatunków
Sansewieria
Fot. Floradania
Sansewieria idealnie wpisuje się w klimat wnętrz w stylu minimalistycznym. Ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego będzie doskonałą rośliną szczególnie dla niezaawansowanych ogrodników!
Aloes również nie powinien sprawić kłopotów w utrzymaniu. Nie dość, że ma ciekawy, egzotyczny pokrój, to jeszcze jest doskonałym lekarstwem dla problematycznej cery!
Hoja, choć lubi mieć zapewniony okres spoczynku w niższych temperaturach (ok. 10-15°C), przez cały rok dobrze rośnie też w temperaturze pokojowej. Nie lubi częstego przesadzania ani nadmiernego podlewania!
Chamedora wytworna to nie tylko bardzo elegancka, ale też łatwa w uprawie palma. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury i pólcienistego stanowiska. Wymaga też przepuszczalnego, próchniczego i lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża.
Stanowisko dla fikusa tępego powinno być jasne i słoneczne. Należy jednak unikać ostrego, letniego, bezpośredniego słońca. Doniczki do bonsai mają duże otwory na spodzie, którymi szybko ucieka woda. Należy pamiętać, aby podłoże było stale wilgotne. Bardzo ważne jest regularne podlewanie!
We wnętrzach draceny nie lubią towarzystwa innych roślin. Zwykle ustawia się je osobno, nie zestawia z innymi gatunkami. Duże draceny najlepiej wyglądają samodzielnie, stojąc w wyeksponowanym miejscu na podłodze. Solitery powinny mieć dużo przestrzeni, aby ich architektoniczne kształty były dobrze widoczne.
Monstera jest rośliną tolerancyjną. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najbardziej odpowiada jej półcień, ale daje sobie radę również w mocno cienistych miejscach.
Stanowisko dla zanokcicy gniazdowej to półcień – na słońcu szybko marnieje i choruje. Odpowiednie podłoże to typowa gleba dla paproci, czyli przepuszczalna, lekka, torfowa, gleba o kwaśnym odczynie.
Wilczomlecz trójżebrowy nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. To roślina dla każdego!