Logo
Logo

Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym | Przegląd gatunków

Styl minimalistyczny to coś dla fanów prostoty, elegancji i ponadczasowych trendów. Jeśli jesteście miłośnikami spójnych przestrzeni, które są uporządkowane i stonowane, przygotowaliśmy dla was coś, co z pewnością przypadnie wam do gustu! Zerknijcie na naszą listę roślin do wnętrz w stylu minimalistycznym!

Spis treści
Styl minimalistyczny, czyli jaki? Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym Sansewieria Grubosz Aloes Hoja Chamedora wytworna Fikus w stylu bonsai Dracena Monstera Zanokcica Wilczomlecz trójżebrowy

Styl minimalistyczny, czyli jaki? 

Styl minimalistyczny często nazywany jest nowoczesnym. Być może dlatego, że już od kilku lat panuje moda na tzw. czyste i spójne wnętrza. Co jest najbardziej charakterystyczne dla tego nurtu? Spójrzcie na naszą galerię! 

Minimalistyczne wnętrze
Fot. Pixabay / Pexels 
We wnętrzach w stylu minimalistycznym jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest beton lub jego imitacje. To właśnie surowość jest tutaj kluczową cechą. 
Minimalistyczna łazienka
Fot. gach luxcasa / Pexels 
Minimalizm to jednak nie tylko beton. W łazienkach w tym stylu zwykle pojawiają się matowo wykończone płyty zwykle w odcieniach szarości, chłodnych beżów, czy bieli
Minimalistyczny salon
Fot. Pixabay / Pexels 
Chociaż chłodny minimalizm raczej nie kojarzy się z puszystym dywanem, jako pojedynczy akcent może się on pojawić. Z pewnością ociepli wnętrze, ale też doda mu stylu i elegancji. 
Łazienka w stylu minimalistycznym
Fot. Quark Studio / Pexels 
Minimalizm w architekturze wnętrz to proste lub ostre kąty, równe powierzchnie, stonowane kolory, często wyraziste, metaliczne dodatki, ale nie w nadmiarze! We wnętrzach w stylu minimalistycznym nadprogramowe dekoracje i gadżety poukrywane są w szafach, a na wierzchu zostają tylko niezbędne elementy wyposażenia. Nawet meble i drzwi często imitują puste ściany (nie mają uchwytów ani klamek, a za to prostą, niczym niezakłóconą fakturę). 
Minimalizm w łazience
Fot. Moises Arias / Pexels 
Ta łazienka to kwintesencja minimalizmu! Nawet wanna została ograniczona formą do minimum. Cała jej głębokość ukryta w podłodze to nie tylko ciekawe rozwiązanie estetyczne, ale też techniczne! Poza tym wszystkie elementy w tym wnętrzu wydają się być wykonane z tego samego materiału, co jest jedną z najważniejszych cech wnętrz w stylu minimalistycznym
Ciepły minimalizm
Fot. Vladislav Murashko, Cup of Couple / Pexels 
Jak widać minimalizm też może być ciepły i przytulny! Drewno o gładkiej, jednolitej fakturze, wykładzina w kolorze "nude", wazony jak dzieła sztuki nowoczesnej, miękka, wygodna kanapa o prostej bryle, i wnętrze w stylu minimalistycznym gotowe! 

Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym | Przegląd gatunków

Sansewieria

Sansewieria
Fot. Floradania 
Sansewieria idealnie wpisuje się w klimat wnętrz w stylu minimalistycznym. Ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego będzie doskonałą rośliną szczególnie dla niezaawansowanych ogrodników! 

Dowiedz się więcej o uprawie sansewierii z naszego artykułu

Grubosz

Grubosz
Fot. Floradania 
Grubosze to rośliny, w które naprawdę warto zainwestować! Nie wymagają częstego i obfitego podlewania i poradzą sobie na niemal każdym stanowisku. 

Dowiedz się więcej o uprawie gruboszy z naszego artykułu

Aloes

Aloes
Fot. Floradania 
Aloes również nie powinien sprawić kłopotów w utrzymaniu. Nie dość, że ma ciekawy, egzotyczny pokrój, to jeszcze jest doskonałym lekarstwem dla problematycznej cery! 

Dowiedz się więcej o uprawie aloesu z naszego artykułu

Hoja

Hoja
Fot. Floradania
Hoja, choć lubi mieć zapewniony okres spoczynku w niższych temperaturach (ok. 10-15°C), przez cały rok dobrze rośnie też w temperaturze pokojowej. Nie lubi częstego przesadzania ani nadmiernego podlewania!

Dowiedz się więcej o uprawie hoji z naszego artykułu

Chamedora wytworna 

Chamedora
Fot. Floradania 
Chamedora wytworna to nie tylko bardzo elegancka, ale też łatwa w uprawie palma. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury i pólcienistego stanowiska. Wymaga też przepuszczalnego, próchniczego i lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża.

Dowiedz się więcej o uprawie chamedory z naszego artykułu

Fikus w stylu bonsai

Fikus w stylu bonsai
Fot. Floradania 
Stanowisko dla fikusa tępego powinno być jasne i słoneczne. Należy jednak unikać ostrego, letniego, bezpośredniego słońca. Doniczki do bonsai mają duże otwory na spodzie, którymi szybko ucieka woda. Należy pamiętać, aby podłoże było stale wilgotne. Bardzo ważne jest regularne podlewanie! 

Dowiedz się więcej o uprawie bonsai z naszego artykułu

Dracena

Dracena
Fot. Floradania 
We wnętrzach draceny nie lubią towarzystwa innych roślin. Zwykle ustawia się je osobno, nie zestawia z innymi gatunkami. Duże draceny najlepiej wyglądają samodzielnie, stojąc w wyeksponowanym miejscu na podłodze. Solitery powinny mieć dużo przestrzeni, aby ich architektoniczne kształty były dobrze widoczne. 

Dowiedz się więcej o uprawie draceny z naszego artykułu

Monstera 

Monstera
Fot. Floradania 
Monstera jest rośliną tolerancyjną. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najbardziej odpowiada jej półcień, ale daje sobie radę również w mocno cienistych miejscach. 

Dowiedz się więcej o uprawie monstery z naszego artykułu

Zanokcica

Zanokcica
Fot. Floradania
Stanowisko dla zanokcicy gniazdowej to półcień – na słońcu szybko marnieje i choruje. Odpowiednie podłoże to typowa gleba dla paproci, czyli przepuszczalnalekkatorfowa, gleba o kwaśnym odczynie.

Dowiedz się więcej o uprawie zanokcicy z naszego artykułu

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz
Fot. Floradania 
Wilczomlecz trójżebrowy nie jest wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale jako jeden z nielicznych sukulentów może rosnąć również w półcieniu. To roślina dla każdego!

Dowiedz się więcej o uprawie wilczomlecza z naszego artykułu


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: gach luxcasa / Pexels 

Autor
Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym | Przegląd gatunków
Rośliny do wnętrz w stylu minimalistycznym | Przegląd gatunków
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)