Logo
Logo

Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim | Przegląd gatunków

Wnętrza w stylu prowansalskim cieszą się największą popularnością szczególnie pod miastem. Nic dziwnego, w końcu Prowansja kojarzy się z sielskim klimatem pól i małych kamiennych domków. Jeśli marzy wam się dom rodem z południowo-wschodniej Francji, spójrzcie na nasze zestawienie. Przygotowaliśmy dla was listę roślin do wnętrz w stylu prowansalskim! 

Spis treści
Styl prowansalski, czyli jaki? Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim Lawenda Drzewko oliwne Oleander Fuksja Szałwia Rozmaryn Bazylia Cząber Oregano Tymianek

Styl prowansalski, czyli jaki?

Styl prowansalski pochodzi z Prowansji, dokładnie z południowo-wschodniego regionu Francji. Kojarzy się z bezkresnymi polami lawendy i winnicami otoczonymi zabytkową kamienną zabudową. Wnętrza w tym stylu są eleganckie, klasyczne, a jednocześnie przytulne. Inspirowane są sielskim krajobrazem i wypełnione pastelowymi dodatkami. 

Salon w stylu prowansalskim
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
Wnętrza w stylu prowansalskim utrzymane są w klimacie romantycznym, dlatego ich kolorem przewodnim jest przede wszystkim biel
Jadalnia w stylu prowansalskim
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
W salonie w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć subtelnych pastelowych akcentów, np. różowych tkanin, fioletowych poduszek no i przede wszystkim bukietów z lawendą! By dodać wnętrzom romantycznego charakteru, warto sięgnąć po świece zapachowe
Sypialnia w stylu prowansalskim
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
W domach w stylu prowansalskim charakterystycznym motywem jest szlachetne, postarzane drewno. Uroku meblom dodają spękania, przecierki i kabriolowe nóżki, na których stoją ludwikowskie krzesła i komody. W sypialniach i salonach jednym z najbardziej eksponowanych mebli jest też bujany wiklinowy fotel
Styl prowansalski
Fot. Katerinatodorchyk / Dreamstime
Prowansja to także białe koronkowe poszewki, poduszki, wiklinowe kosze, zioła w suszonych bukietach i donicach. 
Kuchnia w stylu prowansalskim
Fot. Maksym Semeniuk / Dreamstime
We wnętrzach w stylu prowansalskim kolory lawendowe przeplatają się z miętowymi. Kremowo-białe tło jest idealnym dopełnieniem pastelowych barw. Jeśli chcecie stworzyć dom w prawdziwie sielskim stylu, nie zapomnijcie też o wygodzie! Kanapa w kuchni to doskonały pomysł!

Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim | Przegląd gatunków

Lawenda

Lawenda
Fot. Floradania 
Lawenda potrzebuje słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Najlepiej rośnie w próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie z dużą zawartością wapnia. To roślina obowiązkowa w prowansalskim wnętrzu!

Dowiedz się więcej o uprawie lawendy z naszego artykułu

Drzewko oliwne

Drzewko oliwne
Fot. Floradania 
Drzewko oliwne wymaga stanowiska słonecznego, najlepiej przewiewnego. Najlepszym podłożem dla niego jest przepuszczalna i żyzna ziemia. 

Dowiedz się więcej o uprawie drzewka oliwnego z naszego artykułu

Oleander 

Oleander
Fot. Floradania 
Oleander potrzebuje słonecznego stanowiska. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarcza mu uniwersalna ziemia kwiatowa. To gatunek, który wprowadzi nutkę egzotyki do waszej prywatnej Prowansji. 

Dowiedz się więcej o uprawie oleandrów z naszego artykułu

Fuksja 

Fuksja
Fot. Floradania 
Fuksja jest dosyć wymagająca w uprawie. Zdecydowanie nie polecamy jej początkującym ogrodnikom! Roślina ta nie toleruje przeciągów oraz zbyt wilgotnego lub przesuszonego podłoża. 

Dowiedz się więcej o uprawie fuksji z naszego artykułu

Szałwia

Szałwia
Fot. Floradania 
Szałwia lekarska najlepiej się czuje na stanowiskach słonecznych i glebach bogatych w wapń. To roślina, która swoim wyglądem i zapachem od razu przenosi w świat słonecznej Prowansji! 

Dowiedz się więcej o uprawie szałwii z naszego artykułu

Rozmaryn

Rozmaryn
Fot. JackieLou DL / Pixabay
Rozmaryn lekarski potrzebuje osłoniętego od wiatru, słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, suchej, lekko zasadowej gleby. Dla zachowania ładnego pokroju wymaga systematycznego przycinania. 

Dowiedz się więcej o uprawie rozmarynu z naszego artykułu

Bazylia

Bazylia
Fot. Hannes Kurth / Pixabay
Bazylia musi mieć zapewnione ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatrów stanowisko o wystawie południowej. Roślina ta wymaga gleb żyznych, próchnicznych, o odczynie obojętnym. To doskonała przyprawa, która jest obowiązkowym składnikiem każdej kuchni w sielskim stylu!

Dowiedz się więcej o uprawie bazylii z naszego artykułu

Cząber

Cząber
Fot. Hans / Pixabay
Cząber to bardzo ceniona przyprawa, którą każdy może mieć na swoim parapecie! Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, a jak wszystkie zioła, od razu przywodzi na myśl Prowansję! 

Dowiedz się więcej o uprawie cząbru z naszego artykułu

Oregano

Oregano
Fot. Katharina N. / Pixabay
Oregano powinno mieć dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko z ziemią żyzną i przepuszczalną z pH zasadowym. Roślina nie ma dużych wymagań wodnych, ale najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej glebie.

Dowiedz się więcej o uprawie oregano z naszego artykułu

Tymianek

Tymianek
Fot. Hans  / Pixabay
Tymianek najlepiej rośnie na ciepłym i słonecznym stanowisku. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, więc będzie doskonałą rośliną na parapecie każdego początkującego zielarza. 

Dowiedz się więcej o uprawie tymianku z naszego artykułu

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Mathias Reding, Taryn Elliott / Pexels

Autor
Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim | Przegląd gatunków
Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim | Przegląd gatunków
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl