Wnętrza w stylu prowansalskim cieszą się największą popularnością szczególnie pod miastem. Nic dziwnego, w końcu Prowansja kojarzy się z sielskim klimatem pól i małych kamiennych domków. Jeśli marzy wam się dom rodem z południowo-wschodniej Francji, spójrzcie na nasze zestawienie. Przygotowaliśmy dla was listę roślin do wnętrz w stylu prowansalskim!
Styl prowansalski pochodzi z Prowansji, dokładnie z południowo-wschodniego regionu Francji. Kojarzy się z bezkresnymi polami lawendy i winnicami otoczonymi zabytkową kamienną zabudową. Wnętrza w tym stylu są eleganckie, klasyczne, a jednocześnie przytulne. Inspirowane są sielskim krajobrazem i wypełnione pastelowymi dodatkami.
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
Wnętrza w stylu prowansalskim utrzymane są w klimacie romantycznym, dlatego ich kolorem przewodnim jest przede wszystkim biel.
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
W salonie w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć subtelnych pastelowych akcentów, np. różowych tkanin, fioletowych poduszek no i przede wszystkim bukietów z lawendą! By dodać wnętrzom romantycznego charakteru, warto sięgnąć po świece zapachowe.
Fot. Katarzyna Bialasiewicz / Dreamstime
W domach w stylu prowansalskim charakterystycznym motywem jest szlachetne, postarzane drewno. Uroku meblom dodają spękania, przecierki i kabriolowe nóżki, na których stoją ludwikowskie krzesła i komody. W sypialniach i salonach jednym z najbardziej eksponowanych mebli jest też bujany wiklinowy fotel.
Fot. Katerinatodorchyk / Dreamstime
Prowansja to także białe koronkowe poszewki, poduszki, wiklinowe kosze, zioła w suszonych bukietach i donicach.
Fot. Maksym Semeniuk / Dreamstime
We wnętrzach w stylu prowansalskim kolory lawendowe przeplatają się z miętowymi. Kremowo-białe tło jest idealnym dopełnieniem pastelowych barw. Jeśli chcecie stworzyć dom w prawdziwie sielskim stylu, nie zapomnijcie też o wygodzie! Kanapa w kuchni to doskonały pomysł!
Rośliny do wnętrz w stylu prowansalskim | Przegląd gatunków
Lawenda
Fot. Floradania
Lawenda potrzebuje słonecznego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Najlepiej rośnie w próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie z dużą zawartością wapnia. To roślina obowiązkowa w prowansalskim wnętrzu!
Oleander potrzebuje słonecznego stanowiska. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarcza mu uniwersalna ziemia kwiatowa. To gatunek, który wprowadzi nutkę egzotyki do waszej prywatnej Prowansji.
Fuksja jest dosyć wymagająca w uprawie. Zdecydowanie nie polecamy jej początkującym ogrodnikom! Roślina ta nie toleruje przeciągów oraz zbyt wilgotnego lub przesuszonego podłoża.
Szałwia lekarska najlepiej się czuje na stanowiskach słonecznych i glebach bogatych w wapń. To roślina, która swoim wyglądem i zapachem od razu przenosi w świat słonecznej Prowansji!
Rozmaryn lekarski potrzebuje osłoniętego od wiatru, słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, suchej, lekko zasadowej gleby. Dla zachowania ładnego pokroju wymaga systematycznego przycinania.
Bazylia musi mieć zapewnione ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatrów stanowisko o wystawie południowej. Roślina ta wymaga gleb żyznych, próchnicznych, o odczynie obojętnym. To doskonała przyprawa, która jest obowiązkowym składnikiem każdej kuchni w sielskim stylu!
Cząber to bardzo ceniona przyprawa, którą każdy może mieć na swoim parapecie! Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, a jak wszystkie zioła, od razu przywodzi na myśl Prowansję!
Oregano powinno mieć dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko z ziemią żyzną i przepuszczalną z pH zasadowym. Roślina nie ma dużych wymagań wodnych, ale najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej glebie.
Tymianek najlepiej rośnie na ciepłym i słonecznym stanowisku. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, więc będzie doskonałą rośliną na parapecie każdego początkującego zielarza.