Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków

Rosliny do wnetrz w stylu shabby chic

Styl shabby chic cieszy się nieustającą popularnością od kilku lat. Postarzane meble, pastelowe kolory i wyeksponowane dzieła sztuki, to tylko kilka cech, które wyróżniają ten unikatowy nurt w projektowaniu. Dla wszystkich miłośników takich klimatów przygotowaliśmy coś specjalnego! Oto lista roślin do wnętrz w stylu shabby chic!

Posłuchaj
00:00
2
Spis treści
Styl shabby chic, czyli jaki? Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic Gerbera Amarylis Storczyk Cymbidium Fiołek Szlumbergera Cyklamen Kalanchoe Bluszcz

Styl shabby chic, czyli jaki?

Shabby chic to styl w urządzaniu wnętrz, który zrodził się w Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych XX wieku. Sformułowanie głównych założeń tego nurtu przypisuje się Rachell Aswell, dekoratorce i pisarce, która w swoich książkach opisywała, jak zaaranżować dom w stylu shabby chic. 

Shabby chic
Fot. Kateryna Lykhvatska / Dreamstime
Wnętrza w stylu shabby chic bazują na jasnych, pastelowych kolorach, w szczególności na odcieniach różu, błękitu, beżu i żółci
Salon w stylu shabby chic
Fot. Anna Krivitskaia / Dreamstime
W salonie w stylu shabby chic nie może zabraknąć celowo postarzanych, poprzecieranych mebli, które wydają się, jakby pochodziły z dawnej wiktoriańskiej epoki. 
Sypialnia shabby chic
Fot. Umberto Andreini / Dreamstime
Styl shabby chic doskonale wpisuje się w klimat ciepłej, przytulnej sypialni. Błękit w połączeniu z białymi i różowymi dodatkami wygląda cukierkowo, ale jednocześnie elegancko z nutą glamour. 
Styl shabby chic
Fot. Roman Kosolapov, Ulianna19970 / Dreamstime
Meble shabby chic
Fot. Roberto Pangiarella / Dreamstime
Meble w stylu shabby chic często pokryte są kilkoma warstwami farby w taki sposób, by przez następną warstwę prześwitywała poprzednia.

Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków

Gerbera

Gerbera
Fot. Nile / Pixabay
Gerbery wymagają częstego i obfitego podlewania, szczególnie latem. Najlepiej rosną na jasnym stanowisku, ale nie powinny być narażone na zbyt ostre bezpośrednie nasłonecznienie. Jedno jest pewne: będą doskonałą ozdobą w salonie w stylu shabby chic! 

Dowiedz się więcej o uprawie gerbery z naszego artykułu

Amarylis 

Amarylis
Fot. Floradania
Amarylis wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania. Nie jest skomplikowany w uprawie, ale raczej "nie dogada się" z początkującym ogrodnikiem. 

Dowiedz się więcej o uprawie amarylisów z naszego artykułu

Storczyk

Storczyk
Fot. Floradania
Storczyki potrzebują specyficznego podłoża o luźnej strukturze, które najlepiej zrobić samemu mieszając korę, patyki, styropian, pociętą gąbkę oraz włóknisty torf. Poza tym trzeba zapewnić im jasne stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła!

Dowiedz się więcej o uprawie storczyków z naszego artykułu

Cymbidium

Cymbidium
Fot. Diana Cherry / Pixabay
Ten rodzaj storczyków jest łatwy w uprawie domowej i idealnie nadaje się dla początkujących! Dlatego, jeśli kochacie styl shabby chic i szukacie nieskomplikowanej w utrzymaniu i efektownej rośliny, powinniście wybrać cymbidium! 

Dowiedz się więcej o uprawie cymbidium z naszego artykułu.  

Fiołek

Fiołek
Fot. Janos Perian / Pixabay
Fiołek lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu, ale nie lubi bezpośredniego silnego słońca

Dowiedz się więcej o uprawie fiołka z naszego artykułu

Szlumbergera

Szlumbergera
Fot. PollyDot / Pixabay
Szlumbergera najlepiej rośnie na stanowisku jasnym lub półcienistym oraz przepuszczalnej, przeciętnej ziemi, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Dowiedz się więcej o uprawie szlumbergery z naszego artykułu

Cyklamen

Cyklamen
Fot. Floradania
Cyklameny lubią stanowiska półcieniste i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura to 10-15 °C w dzień i nieco chłodniejsza w nocy. 

Dowiedz się więcej o uprawie cyklamenów z naszego artykułu

Kalanchoe

Kalanchoe
Fot. Floradania
Kalanchoe lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. To roślina idealna dla początkujących ogrodników i miłośników stylu shabby chic. 

Dowiedz się więcej o uprawie kalanchoe z naszego artykułu

Bluszcz

Bluszcz
Fot. Maria Jesus / Pixabay
Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Może piąć się w górę, owijając wokół palika, ale częściej umiejscawia się go tuż pod sufitem, aby jego pędy swobodnie zwisały – wtedy wygląda najefektowniej.

Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu z naszego artykułu

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Anna Krivitskaia / Dreamstime

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści