Logo
Logo

Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków

Styl shabby chic cieszy się nieustającą popularnością od kilku lat. Postarzane meble, pastelowe kolory i wyeksponowane dzieła sztuki, to tylko kilka cech, które wyróżniają ten unikatowy nurt w projektowaniu. Dla wszystkich miłośników takich klimatów przygotowaliśmy coś specjalnego! Oto lista roślin do wnętrz w stylu shabby chic!

Spis treści
Styl shabby chic, czyli jaki? Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic Gerbera Amarylis Storczyk Cymbidium Fiołek Szlumbergera Cyklamen Kalanchoe Bluszcz

Styl shabby chic, czyli jaki?

Shabby chic to styl w urządzaniu wnętrz, który zrodził się w Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych XX wieku. Sformułowanie głównych założeń tego nurtu przypisuje się Rachell Aswell, dekoratorce i pisarce, która w swoich książkach opisywała, jak zaaranżować dom w stylu shabby chic. 

Shabby chic
Fot. Kateryna Lykhvatska / Dreamstime
Wnętrza w stylu shabby chic bazują na jasnych, pastelowych kolorach, w szczególności na odcieniach różu, błękitu, beżu i żółci
Salon w stylu shabby chic
Fot. Anna Krivitskaia / Dreamstime
W salonie w stylu shabby chic nie może zabraknąć celowo postarzanych, poprzecieranych mebli, które wydają się, jakby pochodziły z dawnej wiktoriańskiej epoki. 
Sypialnia shabby chic
Fot. Umberto Andreini / Dreamstime
Styl shabby chic doskonale wpisuje się w klimat ciepłej, przytulnej sypialni. Błękit w połączeniu z białymi i różowymi dodatkami wygląda cukierkowo, ale jednocześnie elegancko z nutą glamour. 
Styl shabby chic
Fot. Roman Kosolapov, Ulianna19970 / Dreamstime
Meble shabby chic
Fot. Roberto Pangiarella / Dreamstime
Meble w stylu shabby chic często pokryte są kilkoma warstwami farby w taki sposób, by przez następną warstwę prześwitywała poprzednia.

Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków

Gerbera

Gerbera
Fot. Nile / Pixabay
Gerbery wymagają częstego i obfitego podlewania, szczególnie latem. Najlepiej rosną na jasnym stanowisku, ale nie powinny być narażone na zbyt ostre bezpośrednie nasłonecznienie. Jedno jest pewne: będą doskonałą ozdobą w salonie w stylu shabby chic! 

Dowiedz się więcej o uprawie gerbery z naszego artykułu

Amarylis 

Amarylis
Fot. Floradania
Amarylis wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania. Nie jest skomplikowany w uprawie, ale raczej "nie dogada się" z początkującym ogrodnikiem. 

Dowiedz się więcej o uprawie amarylisów z naszego artykułu

Storczyk

Storczyk
Fot. Floradania
Storczyki potrzebują specyficznego podłoża o luźnej strukturze, które najlepiej zrobić samemu mieszając korę, patyki, styropian, pociętą gąbkę oraz włóknisty torf. Poza tym trzeba zapewnić im jasne stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła!

Dowiedz się więcej o uprawie storczyków z naszego artykułu

Cymbidium

Cymbidium
Fot. Diana Cherry / Pixabay
Ten rodzaj storczyków jest łatwy w uprawie domowej i idealnie nadaje się dla początkujących! Dlatego, jeśli kochacie styl shabby chic i szukacie nieskomplikowanej w utrzymaniu i efektownej rośliny, powinniście wybrać cymbidium! 

Dowiedz się więcej o uprawie cymbidium z naszego artykułu.  

Fiołek

Fiołek
Fot. Janos Perian / Pixabay
Fiołek lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu, ale nie lubi bezpośredniego silnego słońca

Dowiedz się więcej o uprawie fiołka z naszego artykułu

Szlumbergera

Szlumbergera
Fot. PollyDot / Pixabay
Szlumbergera najlepiej rośnie na stanowisku jasnym lub półcienistym oraz przepuszczalnej, przeciętnej ziemi, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Dowiedz się więcej o uprawie szlumbergery z naszego artykułu

Cyklamen

Cyklamen
Fot. Floradania
Cyklameny lubią stanowiska półcieniste i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura to 10-15 °C w dzień i nieco chłodniejsza w nocy. 

Dowiedz się więcej o uprawie cyklamenów z naszego artykułu

Kalanchoe

Kalanchoe
Fot. Floradania
Kalanchoe lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. To roślina idealna dla początkujących ogrodników i miłośników stylu shabby chic. 

Dowiedz się więcej o uprawie kalanchoe z naszego artykułu

Bluszcz

Bluszcz
Fot. Maria Jesus / Pixabay
Bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Może piąć się w górę, owijając wokół palika, ale częściej umiejscawia się go tuż pod sufitem, aby jego pędy swobodnie zwisały – wtedy wygląda najefektowniej.

Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu z naszego artykułu

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Anna Krivitskaia / Dreamstime

Autor
Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków
Rośliny do wnętrz w stylu shabby chic | Przegląd gatunków
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu