Logo
Logo

Storczyk Cymbidium (Cymbidium)

Storczyk Cymbidium (Cymbidium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, liliowe, wielobarwne
 • Kwiatostan: baldach
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne, duże
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: od 75 cm do 150 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI, IX, X, XI
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

  Cymbidium (Cymbidium) jest rodzajem rośliy z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Naturalnie występuje na terenach tropikalnej i subtropikalnej Azji oraz z Australii. Pochodzi z podnóża Himalajów. Obecnie istnieje bardzo wiele gatunków i mieszańców Cymbidium.

  Niektóre gatunki osiągają nawet do 150 cm, a inne (przede wszystkim krzyżówki) wyrastają na 15-20 cm. Storczyki te wytwarzają krótkie, cylindryczne pseudobulwy, z których wyrastają długie i wąskie liście oraz łodygi kwiatostanowe. Cymbidium nie wypuszczają pędów kwiatostanowych drugi raz z tej samej pseudobulwy.

  Kwiaty w ilości 15-20 są zebrane w duże grona i występują niemal we wszystkich kolorach tęczy. Roślina kwitnie raz w roku, na jesieni, a kwiatostany utrzymują się do 3 miesięcy. Niekiedy nie mają zapachu.

  Wymagania i uprawa

  Ten rodzaj storczyków jest łatwy w uprawie domowej i idealnie nadaje się dla początkujących. Wymaga specjalnego podłoża do storczyków (które można kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym, lub zrobić samemu) oraz wymaga przesadzania co 3-4 lata. Cymbidium dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.

  Jest to roślina lubiąca raczej chłodniejsze temperatury – powinno się im zapewnić ok. 15–20°C. Latem cymbidium zniesie też bardzo wysoką temperaturę (w tym okresie może być przenoszone na zewnątrz).

  Aby storczyk Cymbidium kwitł, musi latem przygotować kwiatowe pąki. Zrobi to tylko wtedy, kiedy zapewnimy mu wahania temperatury nocą i dniem. Celowe jest wystawienie rośliny wiosną i latem do grodu albo na taras. Temperatura w dzień nie powinna przekraczać 18-20ºC, w nocy zaś może być nawet w granicach 10ºC. Gdy roślina wytworzy już pędy kwiatowe storczyk powinien przebywać w stabilniejszej temperaturze – między 15 i 18ºC.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Roślina wymaga spoczynku (w czerwcu, lub późną jesienią) – przez  4 do 6 tygodni należy zapewnić jej niską temperaturę i ograniczyć (lub w ogóle przerwać) podlewanie.

  Cymbidium podlewamy podobnie jak inne storczyki – latem i wiosną 2 razy w tygodniu, zimą tylko jeden raz. Starajmy się też, aby wilgotność powietrza oscylowała na poziomie 70% (dobrze toleruje jednak suche powietrze). Wskazane jest systematyczne dokarmianie roślin nawozami przeznaczonymi dla storczyków.

  Stare pędy kwiatostanowe powinniśmy usuwać, natomiast nie róbmy tego z pseudobulwami – nawet gdy zrzucają już liście i nie są aktywne wzrostowo (co następuje po ok. 2 latach), w dalszym ciągu stanowią magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów.

  Jeśli chcemy rozmnożyć nasze cymbidia, tradycyjnym sposobem jest podział – po kwitnieniu rośliny wyjmujemy z podłoża, usuwamy chore korzenie oraz stare pseudobulwy. Następnie dzielimy je tak, aby każda z części składała się z 3-4 pseudobulw. Sadzimy je do podłoża dla storczyków.

  Zastosowanie

  Storczyki cymbidium są doskonałą ozdobą domów – wspaniale wyglądają na parapetach i w kompozycjach z innymi roślinami. Na balkonach przywołują egzotykę do naszego otoczenia.

  Ciekawostki

  Botaniczna nazwa rodzaju pochodzi od greckiego słowa kymbos – co oznacza czółno lub łódki. Kojarzy się ona z kształtem górnego listka okwiatu tego storczyka.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Cymbidium species - Orchid"/Gail Hampshire/gailhampshire/CC BY 2.0 Hans Braxmeier, Anh Nhi Đỗ Lê, JoaoBOliver/Pixabay

  Autor
  Storczyk Cymbidium
  Storczyk Cymbidium
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (27)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Basia.

  08-03-2023 14:38

  Przecudowne kwiaty . Kupiłam drugi ,po przekonaniu się że zakwitnie . Doczekałam się , drugi raz zakwitł w domowych warunkach .

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl