Logo
Logo

Domowe storczyki | Sprawdź, który jest najpiękniejszy!

Masz storczyka, a nie wiesz jaki to gatunek? Sprawdź i porównaj budowę kwiatów. Pamiętaj, że niektóre odmiany bardzo różnią się od siebie i dla niewprawnego oka trudno je rozpoznać.

Spis treści
Jaki storczyk do domu? Co robić, by storczyki pięknie kwitły? Jakie są najpopularniejsze odmiany? Cymbidium Dendrobium Falenopsis Katleja Miltonia Pantofelnik Wanda

Storczyk do domu

Storczyki zwane orchideami (od łac. Orchids) to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Prezentują się wytwornie i elegancko, zachwycając różnorodnością i bogactwem form. Niezwykłe kształty i kolory kwiatów storczyków to efekt zmyślnego planu Matki Natury. Mają zachęcać owady do zapylania, ale wabią i czarują również nas.

Nazywane są często klejnotami świata przyrody, i tak jak one są pożądane i uwielbiane. Niegdyś były prawie nie do zdobycia, osiągając zawrotne ceny, zdobiły tylko oranżerie najbogatszych. W wyniku wielu lat pracy hodowców stworzono nowe odmiany i hybrydy, znacznie trwalsze i piękniejsze od ich dzikich kuzynów, a co najważniejsze – znacznie mniej wymagające. Dziś storczyki za kilkadziesiąt złotych można kupić nawet w supermarkecie. Nie odebrało to im jednak tropikalnej magii, a sprawiło że stały się wreszcie dostępne dla każdego!

Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Przeczytaj także
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Co zrobić, by storczyki dobrze rosły w domu?

Wbrew obiegowym opiniom, uprawa storczyków nie jest bardzo skomplikowana, choć na pewno nie należy do łatwych i początkowo może przysporzyć nieco trudności. Każdy gatunek ma swoje kaprysy, jednak można wyróżnić ogólne zasady ich pielęgnacji. Jeśli chcesz aby Twoje domowe orchidee zdrowo rosły i pięknie kwitły, musisz spełnić ich tropikalne zachcianki.

  • Ustaw storczyki w jasnym miejscu, jednak rozproszonym i oddalonym od bezpośrednich promieni słonecznych. Dowiedz się więcej
  • Podlewaj je obficie miękką wodą o temperaturze pokojowej, pamiętaj jednak aby podłoże nigdy nie było długo mokre. Dowiedz się więcej
  • Zraszaj często liście i ścieraj z nich kurz. Trzymaj je w ciepłym miejscu, z dala od zimnych przeciągów, w nocy temperatura powinna być obniżona. Dowiedz się więcej
  • Nie sadź do ziemi, większość storczyków w naturze rośnie wysoko w koronach drzew, potrzebują więc specjalnego podłoża do storczyków epifitycznych - na bazie kory. Dowiedz się więcej
  • Daj odpocząć po kwitnieniu, bo niektóre gatunki (te posiadające na łodygach pseudobulwy, np. katleja, cymbidium, dendrobium) muszą przejść okres spoczynku w chłodnym i ciemnym miejscu. Dowiedz się więcej

7 najpopularniejszych domowych storczyków

Masz storczyka, a nie wiesz jaki to gatunek? Sprawdź i porównaj budowę kwiatów. Pamiętaj, że niektóre odmiany bardzo różnią się od siebie i dla niewprawnego oka trudno je rozpoznać.

storczyk cymbidium


Cymbidium (Cymbidium)

Ma przepięknie uformowaną warżkę, często kolorową i nakrapianą oraz bardzo atrakcyjne długie liście i wysokie pędy kwiatostanowe. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, z powodzeniem wytrzymując w wazonie nawet 2 tygodnie.
storczyk dendrobium


Dendrobium (Dendrobium)

Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach z mięsistej pseudobulwy, przypominającej łodygę. Najbardziej popularny jest biały D. nubile, jednak wśród wielu gatunków i tysięcy hybryd występuje spora różnorodność.
storczyk falenopsis


Falenopsis (Phalaenopsis)

Najpopularniejszy storczyk! Kwiaty niektórym przypominają tropikalne ćmy, stąd jego polska nazwa – ćmówka. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć cały rok, raz po raz powtarzając kwitnienie bez okresu spoczynku.
storczyk katleja


Katleja (Cattleya)

Tworzy okazałe i duże kwiaty, wiele z nich cudownie pachnie i bez wątpienia zachwyca każdego. Niektórzy nazywają katleję – królową storczyków. Opisano kilkadziesiąt gatunków i tysiące mieszańców, które bardzo się od siebie różnią.
storczyk miltonia


Miltonia (Miltonia)

Większość kwiatów do złudzenia przypomina popularne bratki, są duże, kolorowe, a czasem nawet pachnące. Może rosnąc w doniczce z podłożem lub na kawałku kory.
storczyk pantofelnik


Pafiopedilum (Paphiopedilum)

Nazywany jest sabotkiem lub pantofelkiem Wenus. Ma bardzo charakterystyczne kwiaty - dolny płatek przypominający wydęty balonik lub pantofelek. Nie przechodzi okresu spoczynku.
storczyk wanda


Wanda (Vanda)

Kwiaty często mają wzór „siateczki”, paski lub kropki. Pędy mogą dorastać nawet do 1 metra długości. Najlepiej prezentuje się w wiszącym pojemniku lub specjalnym koszyczku bez podłoża.
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcia w tekście oraz tytułowe: Flower Council of Holland / thejoyofplants.co.uk

Autor
Domowe storczyki | Sprawdź, który jest najpiękniejszy!
Domowe storczyki | Sprawdź, który jest najpiękniejszy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny