Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
11
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak przesadzić Phalaenopsis: krok po kroku

Przesadzanie storczyka Phalaenopsis powinno się wykonywać co ok. 2,5 roku. Dzięki temu nasze rośliny będą zdrowo się rozwijać i ładnie kwitnąć. Podczas takiego "odświeżania" wymieniamy podłoże oraz, jeśli jest to potrzebne, zmieniamy rozmiar doniczki. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.

Odpowiednia doniczka dla storczyka

Storczyki Phalaenopsis, zwane po prostu falenopsisami, to epifity – rośliny posiadające specjalne korzenie pobierające wodę z powietrza. Ta specyficzna cecha sprawia, że wybór odpowiednich dla nich doniczek jest ograniczony. Najlepiej, gdy:

  • nie są one zbyt duże,
  • posiadają przezroczyste ścianki,
  • mają otwory z boków doniczki.

Te elementy sprawiają, że jesteśmy w stanie kontrolować jakość i zdrowie korzeni, oraz odpowiednio nawadniać storczyki.

Na rynku można też spotkać specjalne, ażurowe koszyczki dla storczyków. Przy wyborze pojemnika pamiętajmy, że zawsze możemy też sięgnąć po poradę do sprzedawcy w sklepie ogrodniczym.

Przesadzanie storczyka Phalaenopsis

1. Zanim zdecydujemy się przesadzić storczyka, oceńmy kondycję jego korzeni. Jeżeli naprawdę znaczna ich część wyrasta z doniczki, a wiele z nich wygląda na uschnięte, to właściwa pora na przesadzenie.


2. Jeśli falenopsis nie był dawno przesadzany mógł mocno przylgnąć do ścianek doniczki.
Delikatnie oddzielmy czymś korzenie od pojemnika. W razie czego nie bójmy się ich rozciąć – najważniejsze, aby storczyk cało i swobodnie "wyszedł" z pojemnika.

Choć często okazuje się, że roślina nie potrzebuje większego pojemnika i tak warto go wymienić wraz z podłożem. Świeża doniczka będzie zawsze "mile widziana" przez naszego storczyka.


3. Usuńmy podłoże – delikatnie oczyśćmy z niego korzenie rośliny.

Podczas tej czynności sprawdzamy stan storczyka: wysuszone, gnijące albo chore części wycinamy!

4. Posadźmy storczyka. Na dno doniczki nasypmy warstwę drenażu, a następnie trochę świeżego podłoża do storczyków (substratu). Teraz możemy umieścić w doniczce naszą roślinę.

Pamiętajmy, że korzenie powietrzne są wyjątkowo kruche – starajmy się ich zbytnio nie uciskać, nie ugniatać i delikatnie ułóżmy je tak, aby w doniczce miały trochę miejsca i "swobody".


5. Do luźno ułożonych korzeni dosypujemy substrat. Starajmy się, aby równomiernie wypełniał doniczkę.
W czynności tej możemy lekko potrząsać pojemnikiem i pomagać sobie wąskim patyczkiem. 


5. Substraty dla storczyków zawierają już początkową dawkę nawozu. Nie musimy dodatkowo dokarmiać naszych falenopsisów. Ograniczmy się do ich podlania, wyczyszczenia i ewentualnie zroszenia liści.

Nowo posadzonego falenopsisa ustawiamy w odpowiednio oświetlkonym, ciepłym pomieszczeniu – najlepiej w tym samym miejscu, w którym stał wcześniej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Fotolia

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Tydzień 33, Sentencja nr:3
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Twoja strona ogrodu