Zastanówcie się 2 razy, nim przesadzicie roślinę. W takim stadium tylko wyrządzacie jej krzywdę

Przesadzanie rośliny silnie ukorzenionej do glinianych doniczek

Pamiętam czasy, gdy kupując roślinę myślałam, że chwyciłam Pana Boga za nogi. Tak, zgadza się. Wybierałam w sklepie budowlanym roślinę, płaciłam i cieszyłam się, stawiając ją od razu na parapecie czy na szafce. Podlewałam tak, jak dusza zapragnęła i ani myślałam o przesadzaniu. Przez lata moje doświadczenie zmieniło się i sprawiłam, że początkowo usychające rośliny stawały się coraz bujniejsze i okazalsze. Znajomy ogrodnik zwrócił mi uwagę na kilka szczegółów, o których i wam wspominam.

Posłuchaj
00:00
5
Spis treści
Nie przesadzajcie rośliny, gdy widzicie te sygnały czy przesadzanie roślin powinno odbywać się co roku?

Warto pamiętać, że każdorazowo powinniśmy wyciągnąć roślinę z osłonki i przesadzić do prawidłowej doniczki. Wymieniamy podłoże i zasilamy odpowiednim nawozem. Nigdy nie róbcie tego na opak - sprawdzajcie, czy nie pojawiły się ziemiórki lub liście nie noszą chorób grzybowych. Przetrzyjcie liście, aby móc upewnić się, że wełnowce, tarczniki czy przędziorki nie znalazły sobie nowego lokum. To tylko kilka z porad dla początkujących, które potrafią uchronić nawet największego laika. W miarę możliwości wybierajcie sprawdzone sklepy ogrodnicze, wystrzegając się dyskontów, gdzie mogą być źle przechowywane.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Nie przesadzajcie rośliny, gdy widzicie te sygnały. Warto być czujnym!

Marzec i kwiecień to miesiące, kiedy widzę sąsiadki przesadzające swoje rośliny. Czasem robią to grupowo na klatce schodowej, aby nie brudzić podłogi w mieszkaniu. Zdarza się, że wraz z przyjaciółką razem zabieramy się za tę czynność, aby wykorzystać większe opakowania ziemi, które są znacznie tańsze, niż te mniejsze.

To dobra praktyka, jednak warto zachować umiar. Roślina potrafi dawać sygnały, aby zaczekać z przełożeniem jej do nowego podłoża. O co dokładnie może chodzić? Młodsze lub starsze rośliny wypuszczają mniejsze pędy liściowe, które jeszcze się nie rozwinęły. Czasem zajmuje im to trochę czasu, ze względu na warunki środowiskowe oraz przejściowe miesiące.

W takim wypadku warto poczekać z łopatką i odstawić daną roślinę na przesadzanie jesienne. Przy naruszeniu bryły korzeniowej i przełożeniu do nowego podłoża możemy zatamować rozrost nowych pędów. Aklimatyzacja w nowej ziemi wymaga czasu, a to znacznie pogorszy rozwój młodych listków.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Czy przesadzanie roślin powinno się wykonywać co roku?

Przesadzanie roślin nie jest czynnością zero-jedynkową. Wytłumaczę wam na moim przykładzie, jak podchodzę do tego zadania. Przeważnie wybieram najkorzystniejszy okres, jakim jest marzec i kwiecień. Zdarza się, że luty bywa cieplejszy, wtedy możecie pokusić się o to nawet pod koniec miesiąca.

Młode roślinki przesadzam co roku, gdyż w fazie wzrostu potrzebują więcej składników odżywczych niż starsze koleżanki i koledzy. Te, które mają przynajmniej 3-4 lata staram się przesadzać rzadziej - co 2 lata. To konieczne, aby mogło prawidłowo wypuszczać liście oraz kwiaty.

Ważne, abyście pamiętali o jednej zasadzie - gdy tylko roślina jest zaatakowana przez choroby grzybowe lub w podłożu pojawiły się ziemiórki - konieczne jest przesadzenie. W ten sposób oceniam, czy dana roślina potrzebuje nowego podłoża, doniczki i osłonki.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści