Co to jest Miedzian 50 WP?
Skład i działanie
Miedzian 50 WP to fungicyd o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych. Substancją aktywnie czynną odpowiadającą za działanie jest miedź w postaci tlenochlorku miedziowego. Związek w porównaniu z wodorotlenkiem miedzi lepiej sprawdza się w przypadku chorób bakteryjnych, natomiast jest łatwiej zmywalny (np. po deszczach). Podczas wykonywania oprysku ciecz tworzy warstwę ochronną na organach roślinnych, nie dopuszczając do wniknięcia bakterii czy zarodników, a jednocześnie ogranicza ich zdolności namnażania. Działa więc w sposób powierzchniowy i chroni przed infekcjami. Producenci zalecają wykorzystywać go zapobiegawczo, rzadziej korzysta się z niego doraźnie. W szczególności powinno się stosować Miedzian, gdy w poprzednim roku na roślinach wystąpiła któraś z poniżej wymienionych chorób.
Jakie choroby zwalcza Miedzian?
Wszechstronny i skuteczny
Miedzian ma największe znaczenie w uprawach sadowniczych, warzywnych i leśnych. U drzew owocowych stosuje się go przeciw parchowi jabłoni i gruszy, zarazie ogniowej, rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych, kędzierzawości liści brzoskwini. Ponadto pomaga na:
- bakteryjną cętkowatość, zarazę ziemniaka (pomidor);
- bakteryjną kanciastą plamistość, mączniak rzekomy dyniowatych (ogórek);
- bakteriozę obwódkową, antraknozę, szarą pleśń (fasola);
- mączniak rzekomy winorośli (winorośl);
- antraknoza, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, biała plamistość liści (porzeczka czarna);
- antraknoza, bakteryjna zgorzel (leszczyna, orzech włoski);
- opadzina modrzewia (modrzew);
- zaraza ogniowa, plamistość liści (siewki i sadzonki drzew liściastych).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak używać fungicyd Miedzian 50 WP?
Stosowanie krok po kroku
Miedzian 50 WP to preparat miedziowy w formie proszku. Służy do sporządzania zawiesiny wodnej. Dawkowanie zależy od rodzaju upraw, choroby i celu (zapobiegawczo czy doraźnie). Zwykle stosuje się do trzech zabiegów w sezonie, w odstępach 7-10 dniowych.
- Preparat należy wymieszać z wodą, sugerując się dawkami podanymi na opakowaniu produktu. Przykładowo na kędzierzawość liści brzoskwini stosuje się 1% roztwór, czyli 10g proszku należy wymieszać z 10 l wody. Na brunatną zgniliznę drzew pestkowych używa się 50 g/10 l wody.
- Preparat nanosi się dokładnie na wszystkie części rośliny. Opryskuje się do całkowitego zwilżenia liści i pędów. Zabieg powinno się wykonywać w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody. To ograniczy potencjalne straty, wpływa na ekonomiczność i bezpieczeństwo stosowania.
- W przypadku roślin jadalnych trzeba sprawdzić okres karencji, czyli liczbę dni po zabiegu, w czasie których nie można spożywać plonu (owoców lub innych organów). Zwykle wynosi 7 dni. Karencja nie dotyczy orzecha włoskiego, leszczyny i brzoskwini.
- Po wykonaniu 2-3 zabiegów zaleca się skorzystać z innego fungicydu. Pestycydy stosuje się przemiennie, korzystając z substancji aktywnie czynnych należących do różnych grup. Dzięki temu patogeny chorobotwórcze nie nabierają odporności. W przeciwnym wypadku kolejne zabiegi są coraz mniej skuteczne.
- Pojemnik, w którym rozrabiało się Miedzian przed wlaniem do opryskiwacza, należy przepłukać wodą. Ciecz należy także dolać do zbiornika, nie wolno jej wylewać.
- Zabiegi zaleca się przeprowadzać, gdy temperatura powietrza przekracza 6°C.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Bezpieczeństwo w trakcie pracy
Podczas wykonywania zabiegów z użyciem pestycydów, a dotyczy to także Miedzianu, należy korzystać z odzieży ochronnej, w tym maski i okularów. Podczas pracy, np. w przerwie nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów. Należy także dokładnie umyć ręce.
Jeśli ciecz dostanie się do oczu, wystarczyć powinno dokładnie przemycie wodą. W przypadku objawów zatrucia (np. mdłości) trzeba od razu skonsultować się z lekarzem lub najbliższym ośrodkiem zatruć. Zabiegi u roślin kwitnących i w uprawach, w których występują kwitnące chwasty wykonuje się wieczorem, po oblocie pszczół, aby nie spowodować zatrucia także u zapylaczy.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Wolfgang Eckert/Pixabay ed.