Logo
Logo

Miedzian – preparat na choroby grzybowe i bakteryjne

Miedzian 50 WP to jeden z najbardziej znanych fungicydów, które stosuje się profilaktycznie i doraźnie na choroby grzybowe, a także niektóre choroby bakteryjne. Przez wielu ogrodników uważany jest za podstawowy środek potrzebny w każdym ogrodzie. Ma szerokie spektrum działania, jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Jak korzystać z Miedzianu? Jakie patogeny chorobotwórcze zwalcza? Sprawdź!

Spis treści
Co to jest Miedzian 50 WP? Jakie choroby zwalcza Miedzian? Jak używać Miedzian 50 WP?

Co to jest Miedzian 50 WP?
Skład i działanie

Miedzian 50 WP to fungicyd o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych. Substancją aktywnie czynną odpowiadającą za działanie jest miedź w postaci tlenochlorku miedziowego. Związek w porównaniu z wodorotlenkiem miedzi lepiej sprawdza się w przypadku chorób bakteryjnych, natomiast jest łatwiej zmywalny (np. po deszczach). Podczas wykonywania oprysku ciecz tworzy warstwę ochronną na organach roślinnych, nie dopuszczając do wniknięcia bakterii czy zarodników, a jednocześnie ogranicza ich zdolności namnażania. Działa więc w sposób powierzchniowy i chroni przed infekcjami. Producenci zalecają wykorzystywać go zapobiegawczo, rzadziej korzysta się z niego doraźnie. W szczególności powinno się stosować Miedzian, gdy w poprzednim roku na roślinach wystąpiła któraś z poniżej wymienionych chorób.

Miedzian 50 WP srodek zwalczajacy choroby warzyw i owocow
Miedzian 50 WP Środek zwalczający choroby warzyw i owoców
Miedzian jest środkiem grzybobójczym i bakteriobójczym, który zapobiega chorobom roślin. Jest bardzo prosty w użyciu. Gwarantuje długotrwałe działanie. 
Kup online

Jakie choroby zwalcza Miedzian?
Wszechstronny i skuteczny

Miedzian ma największe znaczenie w uprawach sadowniczych, warzywnych i leśnych. U drzew owocowych stosuje się go przeciw parchowi jabłoni i gruszy, zarazie ogniowej, rakowi bakteryjnemu drzew pestkowych, kędzierzawości liści brzoskwini. Ponadto pomaga na:

 • bakteryjną cętkowatość, zarazę ziemniaka (pomidor);
 • bakteryjną kanciastą plamistość, mączniak rzekomy dyniowatych (ogórek);
 • bakteriozę obwódkową, antraknozę, szarą pleśń (fasola);
 • mączniak rzekomy winorośli (winorośl);
 • antraknoza, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, biała plamistość liści (porzeczka czarna);
 • antraknoza, bakteryjna zgorzel (leszczyna, orzech włoski);
 • opadzina modrzewia (modrzew);
 • zaraza ogniowa, plamistość liści (siewki i sadzonki drzew liściastych).

Miedzian 50 WP chroni rośliny przed różnymi patogenami, ale nie przed wszystkimi. Dlatego nie można traktować go jako panaceum na każdą chorobę.

Jak używać fungicyd Miedzian 50 WP?
Stosowanie krok po kroku

Miedzian 50 WP to preparat miedziowy w formie proszku. Służy do sporządzania zawiesiny wodnej. Dawkowanie zależy od rodzaju upraw, choroby i celu (zapobiegawczo czy doraźnie). Zwykle stosuje się do trzech zabiegów w sezonie, w odstępach 7-10 dniowych.

 • Preparat należy wymieszać z wodą, sugerując się dawkami podanymi na opakowaniu produktu. Przykładowo na kędzierzawość liści brzoskwini stosuje się 1% roztwór, czyli 10g proszku należy wymieszać z 10 l wody. Na brunatną zgniliznę drzew pestkowych używa się 50 g/10 l wody.
 • Preparat nanosi się dokładnie na wszystkie części rośliny. Opryskuje się do całkowitego zwilżenia liści i pędów. Zabieg powinno się wykonywać w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody. To ograniczy potencjalne straty, wpływa na ekonomiczność i bezpieczeństwo stosowania.

 • W przypadku roślin jadalnych trzeba sprawdzić okres karencji, czyli liczbę dni po zabiegu, w czasie których nie można spożywać plonu (owoców lub innych organów). Zwykle wynosi 7 dni. Karencja nie dotyczy orzecha włoskiego, leszczyny i brzoskwini.
 • Po wykonaniu 2-3 zabiegów zaleca się skorzystać z innego fungicydu. Pestycydy stosuje się przemiennie, korzystając z substancji aktywnie czynnych należących do różnych grup. Dzięki temu patogeny chorobotwórcze nie nabierają odporności. W przeciwnym wypadku kolejne zabiegi są coraz mniej skuteczne.
 • Pojemnik, w którym rozrabiało się Miedzian przed wlaniem do opryskiwacza, należy przepłukać wodą. Ciecz należy także dolać do zbiornika, nie wolno jej wylewać.
 • Zabiegi zaleca się przeprowadzać, gdy temperatura powietrza przekracza 6°C.

Bezpieczeństwo w trakcie pracy

Podczas wykonywania zabiegów z użyciem pestycydów, a dotyczy to także Miedzianu, należy korzystać z odzieży ochronnej, w tym maski i okularów. Podczas pracy, np. w przerwie nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów. Należy także dokładnie umyć ręce.

Jeśli ciecz dostanie się do oczu, wystarczyć powinno dokładnie przemycie wodą. W przypadku objawów zatrucia (np. mdłości) trzeba od razu skonsultować się z lekarzem lub najbliższym ośrodkiem zatruć. Zabiegi u roślin kwitnących i w uprawach, w których występują kwitnące chwasty wykonuje się wieczorem, po oblocie pszczół, aby nie spowodować zatrucia także u zapylaczy.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Wolfgang Eckert/Pixabay ed.

Autor
Miedzian – preparat na choroby grzybowe i bakteryjne
Miedzian – preparat na choroby grzybowe i bakteryjne
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl