Logo
Logo

Jesienne opryski w ogrodzie – co, kiedy i czym pryskać? Praktyczne wskazówki i polecane preparaty!

Jesień to nie tylko czas zbiorów i przygotowań do zimy, ale przede wszystkim okres, w którym możemy zadbać o zdrowie i kondycję naszych roślin. Dowiedz się, dlaczego jesienny oprysk jest tak ważny i jakie preparaty wybrać, by Twoje rośliny były zdrowe i gotowe na nadchodzące miesiące. Nie pozwól, aby choroby i szkodniki zniszczyły Twoje uprawy!

Spis treści
Dlaczego jesień to idealny czas na opryski? Odkryj powody! Wybieraj mądrze! Najlepsze preparaty do jesiennych oprysków Miedzian - Twojego ogrodu tajna broń przeciwko chorobom! Mocznik w walce z chorobami - jak go stosować? Idealny moment na jesienne opryski - kiedy się za nie zabrać?

Jesienią nie brakuje pracy w przydomowym ogrodzie. Kończymy wówczas ostatnie zbiory owoców czy warzyw, z których będziemy mogli korzystać przez całą zimę, zaczynamy porządkować rabaty i sad oraz dbamy o odpowiednie okrycie wrażliwszych roślin. Wśród wszystkich prac nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych zadań – wykonaniu oprysków drzewek owocowych. Jakie środki stosować i dlaczego opryskiwać rośliny właśnie jesienią?

Dlaczego opryski powinniśmy wykonywać jesienią?

Jesienią zdarzają się jeszcze ciepłe dni, którym towarzyszy wysoka wilgotność. Są to warunki sprzyjające rozwojowi wielu chorób, a szczególnie grzybowych.

Opryski jesienne nie tylko zadziałają doraźnie, lecz także będą miały wpływ na rozwój drzewek i ich owocowanie w kolejnym sezonie. Skutecznie zahamują rozwój chorób, niszcząc wywołujące je patogeny, oraz pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się ich w kolejnym roku. Tym samym będziemy mogli ograniczyć opryski wykonywane wiosną, które są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska.

Jesienią ostatnie owoce trafiają do skrzynek i piwnic, a pożyteczne owady jak pszczoły prawie już nie pojawiają się w ogrodzie, dlatego nie musimy się obawiać, że zastosowane środki ochrony roślin zaszkodzą nam lub owadom.

Jakie preparaty należy stosować do jesiennych oprysków?

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, ale możemy postawić także na ekologiczne preparaty, do których należą: miedzian oraz mocznik.

Miedzian do jesiennych oprysków

Miedzian sprawdza się między innymi w ochronie przed kędzierzawością liści brzoskwiń, zasychaniem liści czereśni czy rakiem bakteryjnym mogącym dotykać wiele drzew owocowych. Bakterie i zarodniki grzybów powodujące te choroby zimują w liściach lub korze, dlatego jesień jest najlepszym momentem na ich zwalczenie, zanim poważnie dotkną nasze uprawy. Nie warto, zwlekać, ponieważ w zaawansowanym stadium nie tylko negatywnie odbiją się na owocowaniu, lecz także mogą doprowadzić do konieczności usunięcia drzewka.

Jesienne opryski, które zapobiegną ich rozwojowi, możemy wykonać przy użyciu Miedzianu 50 WP. Chcąc zwalczyć kędzierzawość liści, powinniśmy dawkę 50 g rozpuścić w 5 l wody, natomiast w przypadku raka bakteryjnego i zasychania liści czereśni wystarczy 25 g rozpuszczone w 5 l wody. Tak przygotowanymi mieszankami należy dokładnie opryskać wszystkie pędy.

MIEDZIAN do jesiennego opryskiwania drzew owocowych
Miedzian
Oprysk miedzianem pomaga zwalczać choroby drzew owocowych - m.in. rak bakteryjny i kędzierzawość liści brzoskwini.
Kup w naszym sklepie!
MOCZNIK do jesiennego opryskiwania drzew owocowych
Mocznik
Oprysk mocznikiem pomaga zwalczać choroby drzew owocowych - m.in. parcha jabłoni i gruszy!
Kup w naszym sklepie!

Mocznik do jesiennych oprysków

Mocznik jest nawozem i nie zalicza się do środków ochrony roślin, ale mimo to jest skuteczny w walce z parchem jabłoni i gruszy, który sprawia, że owoce są niezdatne do spożycia. By zapobiec jego rozwojowi, powinniśmy użyć 5-procentowego roztworu mocznika i opryskać nim całe drzewko łącznie z liśćmi, nawet tymi, które zdążyły już opaść, ponieważ to na nich zimują zarodniki grzyba wywołującego chorobę. Mocznik sprawia, że liście szybciej się rozkładają i tym zmniejsza się ryzyko rozwoju parcha wiosną.

Kiedy należy wykonać jesienne opryski?

Jesienią opryski powinniśmy wykonywać zawsze po zakończeniu zbioru owoców. Dzięki temu w żaden sposób nie ogranicza nas okres karencji, czyli czas, jaki powinien minąć między zastosowaniem środków ochrony roślin a spożyciem owoców lub części zielonych.

Przełom października i listopada to czas na wykonanie oprysku miedzianem przeciwko kędzierzawości liści i rakowi bakteryjnemu. W pierwszym przypadku ważne jest, by utrzymywała się temperatura powyżej 5℃. W podobnym terminie, przed całkowitym opadnięciem liści możemy także wykonać oprysk mocznikiem przeciwko parchowi.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sokor / Depositphotos
G.T.

Autor
Jesienne opryski w ogrodzie – co, kiedy i czym pryskać? Praktyczne wskazówki i polecane preparaty!
Jesienne opryski w ogrodzie – co, kiedy i czym pryskać? Praktyczne wskazówki i polecane preparaty!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI