Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
60
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Opryskiwanie mocznikiem drzew owocowych

Znany od lat mocznik jest przede wszystkim dobrze przyswajalnym przez rośliny nawozem azotowym. Jednak to nie jedyna jego zaleta, ponieważ może on również w znaczącym stopniu ograniczyć występowanie parcha - groźnej choroby grzybowej atakującej drzewa owocowe. Opryski mocznikiem wykonane w odpowiednim terminie są świetną metodą profilaktyczną w ochronie np. jabłoni i grusz przed tą chorobą. Jak i kiedy opryskiwać drzewa mocznikiem?

Dlaczego warto stosować mocznik?

Parch jabłoni, atakujący też grusze to jedna z najczęstszych chorób powodująca uszkodzenia i osłabienie roślin, plamy na owocach i korkowacenie skórki, co przekłada się na obniżenie jakości oraz ilości zbieranych owoców.

W związku z tym, że objawy choroby pojawiają się w każdym sezonie, konieczne jest jej zwalczanie pestycydami, co znacząco wpływa na koszty uprawy. Ponadto, stosowanie wielu oprysków środkami chemicznymi, nie wpływa dobrze na środowisko i zdrowie nas wszystkich. Dlatego też wielu hodowców stara się stosować metody profilaktyczne lub zabiegi naturalne w walce z parchem, by ograniczać ilość chemii używanej w uprawie roślin owocowych. Opryski mocznikiem są jedną z najskuteczniejszych, najmniej inwazyjnych, ale także najtańszych metod stosowanych w profilaktyce parcha jabłoni.

Wszystkie metody ochrony roślin, które ograniczają stosowanie pestycydów i innych toksycznych preparatów są bardzo cenne. Dlatego też, właściwość mocznika, który zasila rośliny, a dodatkowo może je chronić przed parchem, wydaje się być szczególnie pożyteczna i cenna!

Jak mocznik pomaga w walce z chorobami drzew owocowych?

Działanie mocznika polega na przyspieszeniu rozwoju pożytecznych bakterii, które wpływają na tempo jesiennego zamierania i opadania liści, co jednocześnie uniemożliwia rozwijanie się na nich zarodników grzyba. Ponadto, grzyb nie rozwija się na opadłych liściach i zarodniki nie przezimują do kolejnego sezonu. Ważne jest także to, iż azot zawarty w moczniku jest magazynowany w organach roślin i pozwala im lepiej wystartować wiosną – w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Dzięki opryskiwaniu liści drzew owocowych roztworem mocznika, nawet w ponad 90% niszczone są zarodniki grzyba powodującego parcha jabłoni i gruszy, które rozwijają się na ich liściach.

Jak i kiedy stosować?

Aby oprysk mocznikiem przyniósł najlepszy skutek, należy przeprowadzić zabiegi w odpowiednim, optymalnym terminie, czyli przed opadnięciem liści. Warto pamiętać, że niekorzystne jest za wczesne opryskiwanie, gdy liście są jeszcze zielone, co spowoduje ograniczenie skuteczności. Opryskiwanie drzew mocznikiem, gdy większość liści już opadła, także nie przyniesie pożądanego efektu.

Jesienny oprysk mocznikiem

Najlepiej wykonać oprysk jesienią – na przełomie października i listopada lub po pierwszych przymrozkach w październiku – w pierwszym etapie opadania liści, ale kiedy jeszcze większość z nich jest na drzewie. W tym czasie także drzewa przygotowują się do zimy, tkanki drewnieją, a azot z mocznika najlepiej wnika i magazynuje się w tkankach nie opadłych jeszcze liści. Mocznik użyty w tym okresie może zredukować liczbę zarodników wiosną, w nowym sezonie.

Ważne: Jeżeli mamy w ogrodzie lub sadze odmiany, które zrzucają liście w różnych okresach czasu, dla lepszej skuteczności zabiegu, dobrze jest wykonać oprysk jesienny w dwóch terminach. Pierwszy oprysk stosuje się na drzewach szybciej zrzucających liście, a drugi nieco później, na pozostałych odmianach, tak by wszystkie uprawiane drzewa zostały opryskane bezpośrednio przed zrzuceniem liści.

Wiosenny oprysk mocznikiem

Jeśli z jakichś powodów nie zdążymy wykonać oprysku jesienią, warto wykonać go (lub powtórzyć po jesiennym) przed wiosną lub na przedwiośniu następnego roku – luty/marzec. W tym terminie można opryskiwać glebę oraz liście leżące pod drzewem. Chociaż zabiegi wiosenne nie są już tak skuteczne, jak jesienne, to i tak warto je wykonać - zawsze zredukuje to w jakimś stopniu liczbę zarodników grzyba wywołującego parcha jabłoni i gruszy. Z kolei wykonacie zabiegu zarówno jesienią i wiosną może jeszcze lepiej uchronić drzewa przed wystąpieniem choroby w nowym sezonie.

Stężenie roztworu mocznika do oprysków

Do oprysku przeciwko rozwojowi parcha przygotowuje się zawsze 5% roztwór mocznika (czyli np. 50 g mocznika należy rozpuścić w 1 litrze wody, analogicznie: 500 g w 10 l wody, itd.)

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: alexkich/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT