Zapobieganie chorobom i szkodnikom drzew owocowych
Opryski zapobiegawcze stosuje się, gdy drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w okresie bezlistnym. Należy przy tym zwracać uwagę na pogodę – powinna być bezwietrzna i umiarkowanie ciepła. Wszystkie środki ochrony roślin zawierają na opakowaniach informacje o minimalnych temperaturach, przy których zachowują wysoką skuteczność. Nie należy przekraczać tej granicy.
Wiosenne zabiegi najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7°C. Warto zauważyć, że pogoda w Polsce jest bardzo zmienna i może zdarzyć się, że co roku zabiegi będą wykonywane w innym terminie. Najlepszym wskaźnikiem do wykonywania oprysku (oprócz pogody w danym dniu) jest więc faza rozwoju rośliny (np.: pojawiania się pąków liściowych, nabrzmiewania pąków, zielonego pąka kwiatowego, itp.).
Opryski przeciwko chorobom
Na przedwiośniu i wczesną wiosną (od końca lutego do końca marca) często wykonuje się opryski fungicydami (na choroby grzybowe) o uniwersalnym działaniu. Dobry efekt dają preparaty miedziowe (np.: Miedzian, Miedzian Ekstra). Należy je dokładnie nanosić na pędy. Choroby, którym zapobiega się w tym okresie, to m.in. rak bakteryjny, zgnilizny, zamieranie pędów, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i zaraza ogniowa.
- Kędzierzawość liści – oprysk wykonuje się w fazie bezlistnej, przed rozwojem pąków. Można zastosować Miedzian lub Syllit.
- Torbiel śliwy – zabieg wykuje się przed rozwojem pąków. Efektywnym preparatem jest Syllit.
- Parch jabłoni i grusz – opryski wykonuje się w czasie rozwoju liści oraz w fazie zielonego pąka kwiatowego. Skuteczny jest m.in. Syllit i Score.
- Mączniak – preparaty na mączniaka powinno się stosować od fazy różowego pąka kwiatowego (np.: u jabłoni). W tym wypadku skuteczne są zarówno chemiczne środki (np. Miedzian) jak i ekologiczne preparaty (np.: gnojówki z roślin).
- Czerwona plamistość śliw – oprysk Miedzianem wykonuje się w marcu i powtarza aż do czerwca.
- Brunatna zgnilizna drzew – przed kwitnieniem drzewa i krzewy traktuje się preparatem Topsin.
- Zaraza ogniowa – zabieg ochrony wykonuje się w czasie nabrzmiewania pąków (Miedzian)
- Rak bakteryjny – takie samo działanie jak powyżej.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com |
Opryski przeciwko szkodnikom
Wczesna wiosna to jednocześnie dobry okres na zwalczanie niektórych szkodników (np.: przędziorka, larw misecznika oraz kwieciaka jabłkowca). Zabiegi wykonuje się przed kwitnieniem (np.: z użyciem preparatu Promanal).
Przed samym pękaniem pąków kwiatowych należy opryskać jabłonie i grusze (preparatem Decis). To ograniczy ryzyko zniszczeń powodowanych przez kwieciaka. W okresie bezlistnym zwalcza się także krzywika porzeczkowego. Gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C można zastosować Owadofos.
Na przedwiośniu warto rozwieszać na drzewach tablice lepowe. W ten sposób można monitorować populację szkodników i ograniczać liczebność owadów dorosłych jeszcze przed złożeniem jaj.
Przeczytaj także:
- Choroby drzew owocowych - objawy i zwalczanie
- Kędzierzawość liści brzoskwini - objawy i zwalczanie choroby brzoskwini
- Środki ochrony roślin - 10 zasad stosowania i przechowywania
- Wyszukiwarka środków ochrony roślin - jak i gdzie znaleźć odpowiedni preparat?
- Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Koirill - Fotolia.com