Logo
Logo

Jak zapobiegać chorobom drzew i krzewów owocowych?

Pierwsze zabiegi, mające na celu ochronę drzew i krzewów owocowych przed chorobami oraz szkodnikami, należy wykonać już na przedwiośniu. To pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby lub szkodnika lub całkowicie zapobiec ich pojawieniu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jakie opryski powinno się wykonywać?

Spis treści
Dlaczego warto opryskiwać drzewa i krzewy owocowe wczesną wiosną?
Które wczesnowiosenne opryski zwalczają choroby?
Jak zwalczać szkodniki?

Zapobieganie chorobom i szkodnikom drzew owocowych

Opryski zapobiegawcze stosuje się, gdy drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w okresie bezlistnym. Należy przy tym zwracać uwagę na pogodę – powinna być bezwietrzna i umiarkowanie ciepła. Wszystkie środki ochrony roślin zawierają na opakowaniach informacje o minimalnych temperaturach, przy których zachowują wysoką skuteczność. Nie należy przekraczać tej granicy.

Wiosenne zabiegi najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7°C. Warto zauważyć, że pogoda w Polsce jest bardzo zmienna i może zdarzyć się, że co roku zabiegi będą wykonywane w innym terminie. Najlepszym wskaźnikiem do wykonywania oprysku (oprócz pogody w danym dniu) jest więc faza rozwoju rośliny (np.: pojawiania się pąków liściowych, nabrzmiewania pąków, zielonego pąka kwiatowego, itp.). 

Opryski przeciwko chorobom

Na przedwiośniu i wczesną wiosną (od końca lutego do końca marca) często wykonuje się opryski fungicydami (na choroby grzybowe) o uniwersalnym działaniu. Dobry efekt dają preparaty miedziowe (np.: Miedzian, Miedzian Ekstra). Należy je dokładnie nanosić na pędy. Choroby, którym zapobiega się w tym okresie, to m.in. rak bakteryjny, zgnilizny, zamieranie pędów, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i zaraza ogniowa.

  • Kędzierzawość liści – oprysk wykonuje się w fazie bezlistnej, przed rozwojem pąków. Można zastosować Miedzian lub Syllit.
  • Torbiel śliwy – zabieg wykuje się przed rozwojem pąków. Efektywnym preparatem jest Syllit.
  • Parch jabłoni i grusz – opryski wykonuje się w czasie rozwoju liści oraz w fazie zielonego pąka kwiatowego. Skuteczny jest m.in. Syllit i Score.
  • Mączniak – preparaty na mączniaka powinno się stosować od fazy różowego pąka kwiatowego (np.: u jabłoni). W tym wypadku skuteczne są zarówno chemiczne środki (np. Miedzian) jak i ekologiczne preparaty (np.: gnojówki z roślin).
  • Czerwona plamistość śliw – oprysk Miedzianem wykonuje się w marcu i powtarza aż do czerwca.
  • Brunatna zgnilizna drzew – przed kwitnieniem drzewa i krzewy traktuje się preparatem Topsin.
  • Zaraza ogniowa – zabieg ochrony wykonuje się w czasie nabrzmiewania pąków (Miedzian)
  • Rak bakteryjny – takie samo działanie jak powyżej.

Wiosenne opryskiwanie drzew i krzewów owocowych fot. Photographee.eu - Fotolia.com
fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Opryski przeciwko szkodnikom

Wczesna wiosna to jednocześnie dobry okres na zwalczanie niektórych szkodników (np.: przędziorka, larw misecznika oraz kwieciaka jabłkowca). Zabiegi wykonuje się przed kwitnieniem (np.: z użyciem preparatu Promanal).

Przed samym pękaniem pąków kwiatowych należy opryskać jabłonie i grusze (preparatem Decis). To ograniczy ryzyko zniszczeń powodowanych przez kwieciaka. W okresie bezlistnym zwalcza się także krzywika porzeczkowego. Gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C można zastosować Owadofos.

Na przedwiośniu warto rozwieszać na drzewach tablice lepowe. W ten sposób można monitorować populację szkodników i ograniczać liczebność owadów dorosłych jeszcze przed złożeniem jaj.

Przeczytaj także:


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Koirill - Fotolia.com

Autor
Jak zapobiegać chorobom drzew i krzewów owocowych?
Jak zapobiegać chorobom drzew i krzewów owocowych?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz