Logo
Logo
31
Okazje

Pułapki lepowe

Pułapki lepowe to płaskie powierzchnie pokryte klejem. Pełnią one funkcję pułapek na owady jednak nie służą do zwalczania, a jedynie do monitorowania obecności szkodnika. Na podstawie liczby odłowionych szkodników umożliwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu zwalczania.

 

Pułapki lepowe są często wykorzystywane w uprawie pod osłonami, na polach z warzywami oraz w sadach. Rozwieszone w różnych miejscach uprawy monitorują obecność owadów.

Jak działają pułapki lepowe?

Czynnikiem wabiącym szkodniki jest zapach (pułapki feromonowe) lub kolor. Pułapki pokryte są lepką substancją, do której przylepiają się szkodniki – działają na tej samej zasadzie co pułapki na muchy.

Pułapki wabiące zapachem

 • Pułapki feromonowe
  Najczęściej pułapki te wabią zapachem samicy wybranego szkodnika. Stosując pułapki feromonowe monitoruje się występowanie owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki, zwójek liściowych, toczyka gruszowiaczka, przeziernika porzeczkowca i szrotówka kasztanowcowiaczka.

Pułapki wabiące kolorem

 • Białe pułapki lepowe
  Wabią owocnicę jabłkową i żółtorogą (szkodnik śliw), kwieciaka i kistnika malinowca.

 • Żółte pułapki lepowe
  Wabią nasionnicę trześniówkę (szkodnika czereśni), połyśnicę marchwiankę, miniarki (szkodniki roślin ogrodowych) i mączlika szklarniowego (szkodnika wielu roślin szklarniowych).

 • Niebieskie pułapki lepowe
  Wabią wciornastki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: www.dragonfli.co.uk

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu