Logo
Logo

Pułapki lepowe | Do odławiania szkodników!

Pułapki lepowe to płaskie powierzchnie pokryte klejem. Pełnią one funkcję pułapek na owady jednak nie służą do zwalczania, a jedynie do monitorowania obecności szkodnika. Na podstawie liczby odłowionych szkodników umożliwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu zwalczania.

Spis treści
Co to pułapki lepowe? Jak działają pułapki lepowe?

Jak działają pułapki lepowe?

Pułapki lepowe są często wykorzystywane w uprawie pod osłonami, na polach z warzywami oraz w sadach. Rozwieszone w różnych miejscach uprawy monitorują obecność owadów.

Czynnikiem wabiącym szkodniki jest zapach (pułapki feromonowe) lub kolor. Pułapki pokryte są lepką substancją, do której przylepiają się szkodniki – działają na tej samej zasadzie co pułapki na muchy.

Pułapki wabiące zapachem

 • Pułapki feromonowe
  Najczęściej pułapki te wabią zapachem samicy wybranego szkodnika. Stosując pułapki feromonowe monitoruje się występowanie owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki, zwójek liściowych, toczyka gruszowiaczka, przeziernika porzeczkowca i szrotówka kasztanowcowiaczka.

Pułapki wabiące kolorem

 • Białe pułapki lepowe
  Wabią owocnicę jabłkową i żółtorogą (szkodnik śliw), kwieciaka i kistnika malinowca.

 • Żółte pułapki lepowe
  Wabią nasionnicę trześniówkę (szkodnika czereśni), połyśnicę marchwiankę, miniarki (szkodniki roślin ogrodowych) i mączlika szklarniowego (szkodnika wielu roślin szklarniowych).

 • Niebieskie pułapki lepowe
  Wabią wciornastki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Svitlanaozirna / Dreamstime, www.dragonfli.co.uk

Autor
Pułapki lepowe | Do odławiania szkodników!
Pułapki lepowe | Do odławiania szkodników!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)