Środki ochrony roślin – zasady stosowania i przechowywania

Środki ochrony roślin to w większości trucizny dlatego stosując je należy bezwzględnie przestrzegać zasad ich używania. Nie możemy z nich korzystać bez odpowiedniej wiedzy – przede wszystkim zadbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo!

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
O czym pamiętać wybierając środek ochrony roślin? Jak stosować środki ochrony?

10 zasad stosowania i przechowywania środków ochrony roślin (ś.o.r.).

Wielu ogrodników to zagorzali przeciwnicy stosowania chemicznych środków ochrony roślin. My jednak uważamy (choć zapewne wielu naszych czytelników się z tym nie zgodzi), że stosowanie chemii czasem jest jedyną droga aby pokonać inwazję szkodników czy uporać się z uciążliwą chorobą. Środki ochrony roślin są bowiem dla roślin tym, czym dla człowieka są leki farmakologiczne.

Często przed zakupem jak i podczas stosowania ś.o.r. pojawia się wiele pytań. W poniższym tekście na nie odpowiadamy, aby rozwiać Wasze wątpliwości i przestrzec przed niewłaściwym obchodzeniem się z truciznami.

1. Zapytaj! zanim kupisz

Najpierw zidentyfikuj problem (chorobę lub szkodnika). W razie wątpliwości skonsultuj się z doradcą w centrum ogrodniczym lub z doświadczonym ogrodnikiem.

2. Czytaj uważnie etykietę

Przed zastosowaniem środków ochrony roślin koniecznie przeczytaj dołączoną do opakowania etykietę – instrukcję stosowania! Jest ona najlepszym źródłem informacji o bezpiecznym i efektywnym stosowaniu środków ochrony roślin. Etykieta zawiera także informacje dotyczące zagrożeń i zasad bezpieczeństwa.

3. Przechowuj z daleka od dzieci

Środki ochrony roślin przechowuj zawsze w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Nigdy nie wykorzystuj pustego opakowania do innych celów. Przechowuj je w zamkniętej szafce, z daleka od produktów spożywczych, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

4. Stosuj tylko w razie potrzeby

Używaj środków ochrony roślin tylko na rośliny zainfekowane przez choroby lub zaatakowane przez szkodniki. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin powinno być ostatecznością. W pierwszej kolejności wykorzystaj naturalne metody ochrony roślin, a przede wszystkim dobrze poznaj wymagania roślin, gdyż objawy mogą mieć podłoże fizjologiczne (np. chloroza na starszych liściach może być spowodowana niedoborem azotu).

Czym zwalczać szkodniki roślin?

Czym zwalczać choroby roślin?

Czym zwalczać chwasty?

5. Zabezpiecz się

Zanim przygotujesz ciecz do zabiegu, załóż odzież ochronną – rękawice, kalosze, okulary. Należy bezwzględnie unikać kontaktu cieczy ze skórą. Podczas zabiegu, ani tuż po jego zakończeniu nie wolno jeść, pić ani palić papierosów.

6. Tylko tyle, ile potrzeba

Sporządzaj tylko tyle cieczy roboczej, ile jest potrzebne do jednorazowego wykorzystania. Nigdy nie wylewaj nadmiaru cieczy roboczej do kanalizacji! Jeśli po zabiegu pozostanie nadmiar roztworu, należy rozprowadzić go na wcześniej opryskiwanej powierzchni (opryskiwacz należy przepłukać trzykrotnie).

7. Dawki i terminy

Sporządzaj ciecz roboczą tylko według zaleceń z etykiety. Nie przekraczaj zalecanej dawki środków ochrony roślin. Do odmierzenia dokładnej ilości preparatu wykorzystaj miarkę z podziałką ułatwiającą dokładne odmierzenie zalecanej ilości preparatu. Wiele chorób i szkodników można zwalczyć tylko w krótkim terminie – w określonej fazie rozwojowej. Aby określić odpowiedni termin można korzystać z kalendarzy ochrony.

8. Nigdy nie stosuj w domu

Zabiegów z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin nigdy nie wykonuj w domu! Rośliny doniczkowe opryskuj tylko na zewnątrz.

9. Czekaj na pogodę

Zabiegi środkami ochrony roślin powinny być przeprowadzane wieczorem (kiedy nie latają już pszczoły). Unikaj stosowania środków ochrony roślin podczas deszczu (ryzyko zmywania cieczy) i podczas wietrznej pogody (ryzyko znoszenia cieczy). Zamknij okna i drzwi do domu. Ludzie i zwierzęta powinni unikać miejsc, które były opryskiwane. Sprawdź na etykiecie, kiedy można bezpiecznie do nich powrócić.

10. Umyj się po zabiegu

Po każdym zastosowaniu środków ochrony roślin dokładnie umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.

Upierz ubrania, które mogły wejść w kontakt ze środkami ochrony roślin. Jeśli jakikolwiek środek ochrony roślin dostanie się do ust lub oczu przemyj je natychmiast wodą. Przeczytaj informacje zawarte na etykiecie. Jeśli jest to konieczne niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: freestockphotos / Public Domain

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści