Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakich środków ochrony roślin nie można już stosować w ogrodzie?

W ostatnim czasie zniknęło wiele popularnych środków ochrony roślin stosowanych do ochrony roślin ozdobnych w ogrodach. Komisja Europejska stale prowadzi przegląd środków ochrony roślin i systematycznie wycofywane są zgody na obrót preparatami, które mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska, w tym dla pszczół i innych zapylaczy. Z każdym rokiem lista wycofywanych substancji aktywnych powiększa się, przez co sytuacja na rynku środków ochrony roślin stale się zmienia.

 

Na przestrzeni kilku lat z rynku wycofano wiele substancji aktywnych, które od lat były składnikami środków stosowanych w amatorskiej ochronie roślin w ogrodach przydomowych lub na działkach. Do takich substancji aktywnych należą między innymi:

  • CHLOROTALONIL – składnik popularnych środków przeciwgrzybowych, np.: Bravo, Gwarant, Amistar Opti, Eminent Star;
  • ALFA-CYPERMETRYNA – składnik środka Fastac (przeciw szkodnikom);
  • IMIDACHLOPRYD – składnik środka Ogrodnik AE (aerozol na mszyce i mączliki);
  • TIACHLOPRYD – składnik środka Calypso (do zwalczania szkodników).

Do końca 2021 roku mają być wycofane kolejne substancje aktywne, np.:

  • MANKOZEB – składnik popularnych fungicydów: np. Dithane Neo Tec, Sancozeb, Mancozeb, a także Ridomil i Acrobat (zakaz stosowania od 1.12.2021r.);
  • TIOFANAT METYLU – składnik uniwersalnych i cenionych środków przeciw chorobom grzybowym np.: Funaben Plus, Topsin (zakaz stosowania od 20.10.2021r.).

Z każdym rokiem wprowadzane są nowe środki – bardziej bezpieczne, produkowane na bazie naturalnych komponentów, które można z powodzeniem używać na działce lub w ogrodzie.

Stosowanie środków ochrony roślin dla amatorów

W ostatnich kilku latach przepisy uległy zaostrzeniu i wprowadzono ograniczenia w sprzedaży środków ochrony roślin przez użytkowników nieprofesjonalnych, czyli amatorskich, tzn. osoby, które nie przeszły specjalnego szkolenia.

Do niedawna o tym, kto może nabyć i stosować środek, decydowała klasa jego toksyczności. Aby stosować środki toksyczne, należało ukończyć szkolenie, a środki nietoksyczne mogła nabywać i stosować każda pełnoletnia osoba.

Obecnie amatorzy mogą nabywać tylko środki w mniejszych opakowaniach, specjalnie oznaczonych jako przeznaczone do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych. Listę dostępnych preparatów znajdziesz w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kim jest użytkownik nieprofesjonalny?

  • Za użytkownika profesjonalnego uważa się każdą osobę, która stosuje pestycydy w działalności zawodowej (operatorów, techników, pracowników i osoby samozatrudnione w branży rolniczej lub ogrodniczej).

  • Użytkownikiem nieprofesjonalnym, inaczej amatorskim jest każdy użytkownik środków ochrony roślin, który nie jest użytkownikiem profesjonalnym. Do użytkowników nieprofesjonalnych zaliczamy np. działkowców, a także osoby stosujące środki ochrony roślin wokół/w domu czy na balkonie. Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników nieprofesjonalnych sprzedawane zwykle w małych opakowaniach, w sklepach ogrodniczych lub wielkopowierzchniowych marketach.


2021-06-15
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske/Unsplash edit

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!