Logo
Logo
15
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakich środków ochrony roślin nie można już stosować w ogrodzie?

W ostatnim czasie zniknęło wiele popularnych środków ochrony roślin stosowanych do ochrony roślin ozdobnych w ogrodach. Komisja Europejska stale prowadzi przegląd środków ochrony roślin i systematycznie wycofywane są zgody na obrót preparatami, które mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska, w tym dla pszczół i innych zapylaczy. Z każdym rokiem lista wycofywanych substancji aktywnych powiększa się, przez co sytuacja na rynku środków ochrony roślin stale się zmienia.

 

Na przestrzeni kilku lat z rynku wycofano wiele substancji aktywnych, które od lat były składnikami środków stosowanych w amatorskiej ochronie roślin w ogrodach przydomowych lub na działkach. Do takich substancji aktywnych należą między innymi:

  • CHLOROTALONIL – składnik popularnych środków przeciwgrzybowych, np.: Bravo, Gwarant, Amistar Opti, Eminent Star;
  • ALFA-CYPERMETRYNA – składnik środka Fastac (przeciw szkodnikom);
  • IMIDACHLOPRYD – składnik środka Ogrodnik AE (aerozol na mszyce i mączliki);
  • TIACHLOPRYD – składnik środka Calypso (do zwalczania szkodników).

Do końca 2021 roku mają być wycofane kolejne substancje aktywne, np.:

  • MANKOZEB – składnik popularnych fungicydów: np. Dithane Neo Tec, Sancozeb, Mancozeb, a także Ridomil i Acrobat (zakaz stosowania od 1.12.2021r.);
  • TIOFANAT METYLU – składnik uniwersalnych i cenionych środków przeciw chorobom grzybowym np.: Funaben Plus, Topsin (zakaz stosowania od 20.10.2021r.).

Z każdym rokiem wprowadzane są nowe środki – bardziej bezpieczne, produkowane na bazie naturalnych komponentów, które można z powodzeniem używać na działce lub w ogrodzie.

Stosowanie środków ochrony roślin dla amatorów

W ostatnich kilku latach przepisy uległy zaostrzeniu i wprowadzono ograniczenia w sprzedaży środków ochrony roślin przez użytkowników nieprofesjonalnych, czyli amatorskich, tzn. osoby, które nie przeszły specjalnego szkolenia.

Do niedawna o tym, kto może nabyć i stosować środek, decydowała klasa jego toksyczności. Aby stosować środki toksyczne, należało ukończyć szkolenie, a środki nietoksyczne mogła nabywać i stosować każda pełnoletnia osoba.

Obecnie amatorzy mogą nabywać tylko środki w mniejszych opakowaniach, specjalnie oznaczonych jako przeznaczone do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych. Listę dostępnych preparatów znajdziesz w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kim jest użytkownik nieprofesjonalny?

  • Za użytkownika profesjonalnego uważa się każdą osobę, która stosuje pestycydy w działalności zawodowej (operatorów, techników, pracowników i osoby samozatrudnione w branży rolniczej lub ogrodniczej).

  • Użytkownikiem nieprofesjonalnym, inaczej amatorskim jest każdy użytkownik środków ochrony roślin, który nie jest użytkownikiem profesjonalnym. Do użytkowników nieprofesjonalnych zaliczamy np. działkowców, a także osoby stosujące środki ochrony roślin wokół/w domu czy na balkonie. Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników nieprofesjonalnych sprzedawane zwykle w małych opakowaniach, w sklepach ogrodniczych lub wielkopowierzchniowych marketach.


2021-06-15
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske/Unsplash edit

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu