Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
14
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakich środków ochrony roślin nie można już stosować w ogrodzie?

W ostatnim czasie zniknęło wiele popularnych środków ochrony roślin stosowanych do ochrony roślin ozdobnych w ogrodach. Komisja Europejska stale prowadzi przegląd środków ochrony roślin i systematycznie wycofywane są zgody na obrót preparatami, które mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska, w tym dla pszczół i innych zapylaczy. Z każdym rokiem lista wycofywanych substancji aktywnych powiększa się, przez co sytuacja na rynku środków ochrony roślin stale się zmienia.

 

Na przestrzeni kilku lat z rynku wycofano wiele substancji aktywnych, które od lat były składnikami środków stosowanych w amatorskiej ochronie roślin w ogrodach przydomowych lub na działkach. Do takich substancji aktywnych należą między innymi:

  • CHLOROTALONIL – składnik popularnych środków przeciwgrzybowych, np.: Bravo, Gwarant, Amistar Opti, Eminent Star;
  • ALFA-CYPERMETRYNA – składnik środka Fastac (przeciw szkodnikom);
  • IMIDACHLOPRYD – składnik środka Ogrodnik AE (aerozol na mszyce i mączliki);
  • TIACHLOPRYD – składnik środka Calypso (do zwalczania szkodników).

Do końca 2021 roku mają być wycofane kolejne substancje aktywne, np.:

  • MANKOZEB – składnik popularnych fungicydów: np. Dithane Neo Tec, Sancozeb, Mancozeb, a także Ridomil i Acrobat (zakaz stosowania od 1.12.2021r.);
  • TIOFANAT METYLU – składnik uniwersalnych i cenionych środków przeciw chorobom grzybowym np.: Funaben Plus, Topsin (zakaz stosowania od 20.10.2021r.).

Z każdym rokiem wprowadzane są nowe środki – bardziej bezpieczne, produkowane na bazie naturalnych komponentów, które można z powodzeniem używać na działce lub w ogrodzie.

Stosowanie środków ochrony roślin dla amatorów

W ostatnich kilku latach przepisy uległy zaostrzeniu i wprowadzono ograniczenia w sprzedaży środków ochrony roślin przez użytkowników nieprofesjonalnych, czyli amatorskich, tzn. osoby, które nie przeszły specjalnego szkolenia.

Do niedawna o tym, kto może nabyć i stosować środek, decydowała klasa jego toksyczności. Aby stosować środki toksyczne, należało ukończyć szkolenie, a środki nietoksyczne mogła nabywać i stosować każda pełnoletnia osoba.

Obecnie amatorzy mogą nabywać tylko środki w mniejszych opakowaniach, specjalnie oznaczonych jako przeznaczone do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych. Listę dostępnych preparatów znajdziesz w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kim jest użytkownik nieprofesjonalny?

  • Za użytkownika profesjonalnego uważa się każdą osobę, która stosuje pestycydy w działalności zawodowej (operatorów, techników, pracowników i osoby samozatrudnione w branży rolniczej lub ogrodniczej).

  • Użytkownikiem nieprofesjonalnym, inaczej amatorskim jest każdy użytkownik środków ochrony roślin, który nie jest użytkownikiem profesjonalnym. Do użytkowników nieprofesjonalnych zaliczamy np. działkowców, a także osoby stosujące środki ochrony roślin wokół/w domu czy na balkonie. Środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników nieprofesjonalnych sprzedawane zwykle w małych opakowaniach, w sklepach ogrodniczych lub wielkopowierzchniowych marketach.


2021-06-15
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske/Unsplash edit

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu