Logo
Logo

ABC opryskiwania | Praktyczny poradnik ochrony roślin

Ogrodniku! Przygotuj się na nowy sezon. Zapobiegaj problemom, a jeśli wystąpią – szybko je zwalczaj. Wraz z ekspertami firmy Kwazar przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik ochrony roślin ogrodowych.

Sprawdź listę niezbędnych środków ochrony roślin oraz sprawdzony sprzęt do przeprowadzenia zabiegu opryskiwania. Wystarczy dosłownie kilka preparatów i dobry opryskiwacz, by poradzić sobie z większością problemów.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie? Wzmocnij je!

Środki ochrony roślin są czasem niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy. Pojawieniu się problemów (chorób i szkodników) sprzyjają złe warunki (źle dobrane stanowisko, podłoże, zagęszczenie, osłabienie w wyniku nawożenia lub jego braku), dlatego też pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemu powinno być znalezienie jego przyczyny. Czasem jest to właśnie niewłaściwa uprawa!

Unikniesz wielu problemów sadząc rośliny w odpowiednim podłożu, dostosowanym do ich wymagań oraz stosując zrównoważone nawożenie. Wzmocnisz je dodatkowo stosując stymulatory wzrostu (np. Biosept Active – zawierający wyciąg z grapefuita). Unikniesz wielu chorób glebowych, stosując odpowiednie preparaty zapobiegawcze (np. Agricolle – zawierający wodny roztwór naturalnych wielocukrów) lub preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy (np. Polyversum – zawierający niepatogeniczne pasożytnicze grzyby Pythium oligandrum, które zasiedlając strefę korzeniową hamują rozwój grzybów chorobotwórczych).

Stosuj także regularnie nawozy organiczne! Obornik, najlepszy nawóz i polepszacz glebowy w jednym, wprowadza do gleby cenną próchnicę i pożyteczne organizmy. Jeśli nie masz do niego dostępu, to stosuj suszony obornik granulowany lub biohumus od dżdżownic kalifornijskich, który nie tylko nawozi glebę, ale także wzmacnia rośliny i uodparnia je na ataki.

Im lepsze warunki i pielęgnację zapewnimy naszym roślinom, tym rzadziej będą chorować i będą mniej podatne na atak szkodników. Profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami i trzymać problemy z dala od ogrodu. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
rozpoznawanie chorób fot.  Syndy - Fotolia
Fot. Syndy/Fotolia
Kluczem do rozwiązania problemu jest prawidłowe zidentyfikowanie jego sprawcy i szybkie zastosowanie odpowiedniego preparatu. Warto zanieść porażony fragment rośliny do centrum ogrodniczego i poprosić doradcę o zidentyfikowanie sprawcy i dobranie odpowiedniego środka do zwalczania
żółte tablice lepowe fot. VRD - Fotolia
Fot. VRD/Fotolia
Tablice lepowe to doskonały sposób na monitoring występowania szkodników. Żółte pułapki wabią wiele szkodników – min. mszyce, mączliki i wciornastki. Białe częściej stosuje się w sadach.
opryskiwacze do ochrony roślin
Fot. Kwazar
Niestety w dzisiejszych czasach trudno się obejść bez opryskiwania drzew i roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by rośliny były zdrowe i chronione przed szkodnikami. Zanim jednak zaczniemy prace w ogrodzie warto upewnić się, że posiadany przez nas sprzęt jest najwyższej jakości.

Zapobiegaj chorobom!

Rośliny już w fazie nasionka narażone są na wiele problemów. By zapobiegać chorobom kiełkujących siewek zastosuj odpowiednie zaprawy nasienne (np. Zaprawa Nasienna T), które obniżają ryzyko groźnej zgorzeli siewek. Do zaprawiania nasion i cebul oraz odkażania podłoża doskonale sprawdzi się także uniwersalny i dobrze znany preparat Topsin. Zapobiegawczo przed mączniakiem i innymi chorobami grzybowymi na roślinach owocowych stosuj preparaty siarkowe (np. Siarkol) lub miedziowe (np. Miedzian), które chronią także przed innymi chorobami w różnych uprawach!

...i szkodnikom

Opryskiwanie preparatami olejowymi to popularna i skuteczna metoda zwalczania przędziorków, mszyc, misecznika śliwowego, bawełnicy korówki i skorupika jabłoniowego. Stosowana jest zarówno w uprawach profesjonalnych (w dużych sadach owocowych) ale także coraz częściej w przydomowych ogrodach.

Najczęściej stosuje się opryski z oleju parafinowego lub rydzowego – np: Agrocover, Promanal, Emulpar, Euparen, Siltac. Bardzo istotne jest dokładne pokrycie ciała owadów cieczą roboczą. Tylko wtedy będą działać! Zginą jedynie szkodniki pokryte preparatem!

Problemom można łatwo zapobiegać, zapewniając roślinom idealne warunki do wzrostu, jednak gdy zostaną zaatakowane, musimy im szybko ruszyć z pomocą, bo same nie dadzą sobie rady! Kluczem do rozwiązania problemu jest prawidłowe zidentyfikowanie jego sprawcy i szybkie opryskiwanie odpowiednim preparatem!
 

Sprzęt do ochrony roślin
Jakie opryskiwacze warto mieć?

Narzędzia, którymi będziemy przeprowadzać opryskiwanie są równie ważne jak wybór odpowiednich preparatów. Wybór bezpiecznego opryskiwacza, który przyda się w domu i ogrodzie to pierwszy krok w bezpiecznej i skutecznej ochronie roślin.

Jaki opryskiwacz wybrać? Wejdź na stronę kwazar.com.pl/dobierz i dobierz opryskiwacz odpowiedni do Twoich potrzeb. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, by znaleźć sprzęt idealny dla Ciebie!

Małe opryskiwacze ręczne o pojemności od 0,5-2 litra przeznaczone są do użycia w małych ogrodach, a nawet na balkonach i w mieszkaniach. W większych ogrodach i małych sadach lepiej sprawdzą się opryskiwacze naramienne lub plecakowe o pojemności 3-15 litrów.

Opryskiwacze Kwazar MERCURY
UNIWERSALNY I INNOWACYJNY
Opryskiwacze MERCURY SUPER 360 ułatwiają codzienną pracę np. podczas pielęgnacji roślin domowych, zraszania, nawożenia dolistnego, nabłyszczania liści, a także sprzątania.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Opryskiwacze Kwazar VENUS
MAŁA POJEMNOŚĆ, DUŻE MOŻLIWOŚCI
Ręczne ciśnieniowe opryskiwacze VENUS SUPER 360 to seria urządzeń o pojemności od 1.0 l do 2.0 l przeznaczonych do użytku na działce i w ogródku, ale również w domu, na balkonie i w altanie.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Opryskiwacze Kwazar ORION
ELITARNY I BEZAWARYJNY
ORION SUPER to seria niezawodnych ogrodowych opryskiwaczy ciśnieniowych o pojemności od 3.0 l do 12.0 l. Idealne do pracy podczas zabiegów pielęgnacyjno-ochronnych w ogrodzie i na działce, w sadach, na uprawach warzywnych i pod osłonami, w szkółkach roślin ozdobnych i leśnych. Głównym ich przeznaczeniem jest aplikacja nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. Dzięki szerokiej gamie dostępnych akcesoriów można łatwo i szybko dostosować opryskiwacz do własnych potrzeb.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ
Opryskiwacze Kwazar NEPTUNE
WYGODNY I WYDAJNY
Opryskiwacz plecakowy NEPTUNE SUPER o pojemności 15 l to profesjonalne urządzenie do aplikacji środków ochronnych w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, leśnych, w szkółkach oraz na wszelkiego rodzaju dużych uprawach rolno-ogrodniczych. Dostępny również w wersji z zasilaniem akumulatorowym.
SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ


Dlaczego warto kupić markowy opryskiwacz?

Opryskiwacze ogrodnicze to wysoce funkcjonalne urządzenia, które można wykorzystać nie tylko do rozprowadzania środków ochrony roślin, ale także wody i preparatów pielęgnacyjnych.

Opryskiwacze Kwazar z serii Garden PRO to sprzęt najwyższej jakości dla najbardziej wymagających użytkowników, dla których ogrodnictwo to już coś więcej niż hobby. To pasja lub zawód. Posiadają szczególne cechy, dzięki którym wyróżniają się na tle podobnych urządzeń. Dzięki tym unikalnym rozwiązaniom praca staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Opryskiwacze ogrodowe Kwazar Garden Pro to linia produktów o pojemności od 0,5 l do 15 l stworzonych do prac ochronnych i pielęgnacyjnych. Zaprojektowane w myśl czterech zasad – trwałość, bezpieczeństwo, wygoda i innowacje.


Opryskiwacze Kwazar z serii Garden PRO charakteryzują się doskonałą jakością, ze względu na użyte materiały i funkcjonalną konstrukcję. Ponadto wyróżniają się:
✔ możliwością wykorzystania do wielu prac, dzięki szerokiej gamie dostępnych akcesoriów,
✔ dużą wytrzymałością, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tworzywa i uszczelnień,
✔ łatwą obsługą,
✔ produkowane są w Polsce, co gwarantuje dostęp do części zamiennych i serwisu.

Ergonomia i precyzja to cechy, które najlepiej opisują pracę opryskiwaczami Kwazar. Dzięki tym urządzeniom zabiegi wymagające szczególnej dokładności będą znacznie łatwiejsze do wykonania.

Opryskiwacz ciśnieniowy ORION SUPER

Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej wybieranymi opryskiwaczami do ogrodu są opryskiwacze naramienne. Model Orion Super występuje w pojemnościach od 3 do 12l, dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

To urządzenie urządzenie bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, dedykowane do zastosowań hobbystycznych, półprofesjonalnych, a także profesjonalnych.

Pracę z urządzeniem ułatwia głowica w kształcę lejka, dzięki której wlewane płyny nie rozlewają się wokół oraz wypustki w pierścieniu stabilizującym, dzięki którym pompowanie opryskiwacza jest jeszcze łatwiejsze. Regulowana lanca z odpornego na uszkodzenia włókna szklanego umożliwia oprysk także w trudno dostępnych miejscach, podczas gdy wygodny pas nośny sprawia, że opryskiwacz jest łatwy w przenoszeniu.

Zalety

1. Wygoda stosowania

Lekka konstrukcja umożliwia łatwe przenoszenie i komfort użytkowania podczas długotrwałej pracy.

2. Pasek poziomu cieczy

Łatwe dozowanie i kontrolowanie poziomu płynu w zbiorniku.

3. Wygodny lejek

Ułatwia wlewanie płynów i przygotowanie cieczy roboczej do oprysków.

4. Regulowana lanca

Elastyczna lanca z włókna szklanego o regulowanej długości: od 60 do 120 cm.

5. Pierścień stabilizujący

Stabilizacja i ochrona zbiornika przed uszkodzeniem oraz wypustki ułatwiające pompowanie.

6. Dodatkowe dysze

Możliwość rozbudowania lancy o dodatkowe przyłącza (np. 5-dyszowe) ułatwia opryskiwanie dużych powierzchni.

 

Opryskiwacz Orion to urządzenie dedykowane do zastosowań hobbystycznych, półprofesjonalnych, a także profesjonalnych. Urządzenie jest dostępne w czterech pojemnościach: 3 l, 6 l, 9 l, 12 l.

 

Czym pryskać?
Niezbędne preparaty do ochrony roślin w ogrodzie

Czasem, nawet w najlepiej pielęgnowanym ogrodzie, pojawiają się problemy, które są wręcz niemożliwe do zwalczenia w sposób ekologiczny. Gdy preparaty z czosnku, grapefruita, mydła potasowego i gnojówki roślinne przestają przynosić rezultaty, czas wyciągnąć ciężkie działa – t.j. chemiczne środki ochrony roślin (ś.o.r.). Choć są przez niektórych ostro krytykowane, czasem są niezbędne, jeśli chcemy utrzymać nasze uprawy.

Sięgamy po nie tylko w ostateczności i stosujemy zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, w której zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o preparacie – t.j. klasa toksyczności (jak bardzo jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt), okres karencji (kiedy po zabiegu można zbierać plony), dawki, terminy i sposób stosowania.

Oferta środków ochrony roślin jest bardzo szeroka. Wśród setek preparatów trudno odnaleźć ten, który będzie skuteczny i poradzi sobie z naszym problemem. Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziesz wyszukiwarkę ś.o.r., a w niej wszystkie dostępne preparaty zarejestrowane do obrotu w Polsce!

1 preparat na wiele problemów

Do zastosowania w ogrodzie najlepiej wybierać preparaty uniwersalne – t.j. o szerokim spektrum zwalczanych organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób). Można je stosować zapobiegawczo - by nie dopuścić do problemów lub interwencyjnie – by je zwalczać. Zabieg będzie skuteczny tylko wtedy, gdy środek zostanie zastosowany w odpowiednich warunkach i stężeniu. Pamiętaj także, aby preparaty stosować naprzemiennie! Nie wolno jednego środka stosować zbyt często, gdyż agrofagi mogą się na niego uodpornić!

Choroby (bakteryjne lub grzybowe) zwalczysz fungicydami. Na szkodniki (owady) stosuj insektycydy, na przędziorki – akarycydy, a na ślimaki – moluskocydy. Do walki z chwastami zastosuj herbicydy.

Opryski na choroby

Wiele chorób warzyw możesz zwalczać jednym preparatem o szerokim spektrum (np. Amistar, Mildex, Polyram). To samo tyczy się chorób drzew owocowych (Mythos, Signum, Teldor, Topas) i roślin ozdobnych (np. Baymat, Previcur Energy, Ridomil Gold, Rovral, Switch). Warto wymienić także preparaty Topsin i Saprol, które skutecznie chronią przed głównym chorobami większość roślin ogrodowych. Do zapobiegania i zwalczania fytoftorozy (groźnej choroby iglaków i roślin wrzosowatych) stosuj preparaty Aliette, Proplant lub Ridomil Gold, a po cięciu rany na pędach zawsze smaruj maścią ogrodniczą, by zapobiegać wnikaniu patogenów chorobotwórczych (np. Funaben).

Opryski na szkodniki

Do zwalczania szkodników (np. gąsienice, mszyce, przędziorki) stosuj preparaty o szerokim spektrum działania (np. Abdico, Decis, Karate, Mospilan oraz Polysect). Jeśli nie chcesz stosować chemii spróbuj opryskiwania mydłem potasowym lub wywarami i odwarami z roślin oraz naturalnymi preparatami (np. Agricolle, Biochron lub Emulpar). By pozbyć się ślimaków zastosuj preparaty z fosforanem III żelaza (Compo Granulat na ślimaki) lub metaldehydem (Ślimax, Ślimakol i wiele innych).

Opryski na chwasty

Na chwasty w trawniku zastosuj herbicydy do zwalczania roślin dwuliściennych (np. Chwastox, Mniszek, Starane). W warzywniku lepiej wyrywaj chwasty ręcznie! Do zwalczania wszystkich chwastów skuteczne będą herbicydy totalne lub naturalne zawierające kwas pelargonowy (np. Substral Antychwast lub Effect 24h). Uważaj i stosuj je punktowo, bo mogą one zniszczyć też rośliny ozdobne i uprawne.

Pamiętaj! Przygotuj oddzielny opryskiwacz do zabiegów chwastobójczych! Nie używaj go do stosowania insektycydów i fungicydów, bo pozostałości herbicydów mogą zniszczyć Twoje uprawy!

 

opryskiwanie przeciwko chwastom
Osłona herbicydowa umożliwia precyzyjny oprysk, dzięki czemu niszczy chwasty, chroniąc jednocześnie inne rośliny przed przypadkowym opryskaniem herbicydami.

Dobre rady
Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

Dawki, terminy i warunki, w jakich powinny być wykonywane zabiegi ochrony roślin zazwyczaj są określone na etykiecie preparatu. Jeżeli nie ma szczególnych zaleceń, to należy pamiętać o kilku zasadach.

CZYTAJ ETYKIETĘ
Nim zastosujesz środki ochrony roślin przeczytaj etykietę - instrukcję stosowania! Znajdują się w niej wszystkie informacje dotyczące bezpiecznej i skutecznej dawki preparatu, terminu i sposobu stosowania.

PRZESTRZEGAJ DAWEK I ZASAD BHP
Większość środków ochrony roślin stosuje się po uprzednim rozpuszczeniu i rozcieńczeniu z wodą (w odpowiednich proporcjach). Stosuj się także do zasad BHP, bo wiele takich preparatów to trucizny groźne dla zdrowia. 

SPRAWDŹ POGODĘ
Jeżeli przeprowadzimy opryski w trakcie silnego wiatru, możemy przez przypadek przenieść środek na rośliny lub zwierzęta, którym dany preparat może zaszkodzić. W efekcie wyrządzimy więcej szkody niż pożytku.

SPRAWDŹ TEMPERATURĘ
Wysoka temperatura w ogrodzie może spowodować ulatnianie się substancji aktywnych ze środka, co przełoży się na mniejszą skuteczność oprysków. Warto przed opryskaniem roślin – szczególnie latem – spojrzeć na termometr ogrodowy.

UWAŻAJ NA DESZCZ
Podobnie jest w przypadku opadów deszczu lub w momencie, w którym rośliny pokryte są rosą. Jeżeli deszcz nastąpił po opryskiwaniu roślin i spłukał preparat z liści, należy przeprowadzić zabieg od początku.

PRYSKAJ W ODPOWIEDNIM TERMINIE
Dobór odpowiedniego okresu do opryskiwania roślin to podstawowy punkt w naszym planie oprysków. Wiele szkodników i chorób należy opryskiwać już po zauważeniu pierwszych objawów, wtedy zabieg będzie najskuteczniejszy.

RANO LUB WIECZOREM
Pora dnia, w której planujemy dokonać oprysku roślin również jest bardzo istotna. Poranek i wieczór to najlepszy czas na tego typu prace. W efekcie tworzy to idealne warunki do opryskiwania roślin. Środek ochronny pozostaje na roślinie i zostaje wchłonięty w całości.

WYBIERZ ODPOWIEDNI OPRYSKIWACZ
Sprzęt, którym będziemy przeprowadzać opryskiwanie są równie ważne jak wybór odpowiednich preparatów. Wybór bezpiecznego opryskiwacza, który przyda się w domu i ogrodzie to pierwszy krok w bezpiecznej i skutecznej ochronie roślin. Poszukując opryskiwacza wiele osób zwraca uwagę nie tylko na wielkość pojemnika, funkcjonalność urządzenia, ale i producenta. Tym ogrodnikom, którzy szukają produktów uznanych marek, proponujemy opryskiwacze marki Kwazar. To sprzęt, dzięki którym wykonywanie oprysków będzie skuteczne, bezpieczne, szybkie i wygodne.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Kwazar Corporation Sp. z o.o. – wiodącym producentem opryskiwaczy w Polsce.
Autor
ABC opryskiwania | Praktyczny poradnik ochrony roślin
ABC opryskiwania | Praktyczny poradnik ochrony roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl