Logo
Logo

Topas – preparat grzybobójczy często stosowany w sadach i warzywnikach

Topas to fungicyd, który stosuje się przede wszystkim przeciw mączniakowi prawdziwemu. Największe znaczenie ma w uprawie warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jak prawidłowo stosować Topas? O czym pamiętać korzystając że środków ochrony roślin?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Topas 100EC?
 • Jaki ma skład i jak działa?
 • Na co stosować Topas?
 • Jak używać preparatu?
 • Zasady stosowania środków ochrony roślin

Topas – skład i mechanizm działania

Topas 100 EC ma formę koncentratu, który należy rozrobić z wodą. Substancją aktywnie czynną jest penkonazol (związek z grupy triazoli). Preparat jest dostępny na polskich rynku od około dekady. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie. W roślinie przemieszcza się systemicznie i translaminarnie. To atut, gdyż działa kompleksowo także w przypadku mniej precyzyjnego oprysku.

Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy ergosterolu u patogenu. W praktyce więc po prostu hamuje strzępki grzyba infekujące, a także znajdujące się wewnątrz rośliny.

Zalety preparatu Topas

 • Bardzo dobrze radzi sobie z grzybami należącymi do Erysiphales.
 • Ma krótki okres karencji u wielu gatunków.
 • Bardzo szybko rozkłada się w owocach.

Gdzie i na co stosować Topas?

Topas jest przede wszystkim wykorzystywany do zwalczania grupy chorób nazywanej mączniakami prawdziwymi. Skutecznie zwalcza patogeny u wielu grup roślin. Stosuje się go min. na mączniaka prawdziwego winorośli (najgroźniejszą chorobę tego gatunku) oraz amerykańskiego mączniaka agrestu. Ponadto służy do zwalczania czarnej zgnilizny u winorośli.

Topas – zastosowanie w uprawach

Topas zwalcza choroby grzybowe truskawka agrest porzeczka, Sklep ZielonyOgodek pl
Na choroby truskawek, agrestu, porzeczek i innych
Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu układowym, stosowany nalistnie, zapobiegawczo i interwencyjnie.
Kup online

Topas 100 EC – jak go stosować?

 • Topas należy rozrobić z wodą i aplikować na rośliny przy użyciu opryskiwacza, np. naramiennego czy plecakowego.
 • Zawsze należy ściśle stosować dawki opracowane przez producenta (nie przekraczać, nie rozcieńczać nadmiernie). Zależą od rodzaju uprawianych roślin. Przykładowa dawka dla jabłoni i grusz to 1,25ml na 5lw, natomiast truskawka wymaga dwukrotnie wyższego stężenia.
 • Średnio w ciągu sezonu zaleca się wykonywać maksymalnie 2-4 zabiegi z użyciem Topas (zależnie od chronionego gatunku). Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinien wynosić przynajmniej 6 do 14 dni.
 • Przy wzmożonym problemie z mączniakiem prawdziwym lub innymi chorobami grzybowymi zaleca się stosować naprzemiennie z fungicydami, które zawierają substancje aktywne należące do innej grupy niż triazole. To ograniczy ryzyko nabrania odporności u patogenu.

Ma krótki okres karencji – wynosi 3 dni dla truskawki i warzyw, 14 dni dla jabłoni, grusz i pigw, 20 dni dla porzeczek i agrestu, 28 dni dla winorośli dla konsumpcji bezpośredniej oraz 35 dni dla winorośli przeznaczonej do przemysłu winiarskiego.

Bezpieczne i racjonalne stosowanie środków ochrony. Dobra praktyka rolnicza

Środki ochrony roślin należy stosować „z głową” – wtedy zachowuje się bezpieczeństwo, jednocześnie ogranicza szkodę dla środowiska naturalnego (na tyle, na ile jest to możliwe). Ważne zasady:

 • Zabieg fungicydowy powinno się wykonać wieczorem, po oblocie pszczół. Co prawda ta grupa pestycydów jest mniej szkodliwa dla dla zapylaczy od insektycydów, ale lepiej dmuchać na zimne. W dodatku w warunkach umiarkowanej temperatury skuteczność cieczy roboczej jest wyższa. Triazole powinno się stosować w zakresie 10-25°C, przy czym skrajności lepiej unikać.
 • Prace wykonuje się przy bezdeszczowej (przez przynajmniej kilka godzin po zabiegu) i bezwietrznej temperaturze. Ogranicza to niepotrzebne straty środka i być może konieczność wykonania dodatkowego oprysku.
 • Należy starać się precyzyjnie pokryć roślinę cieczą (pomimo, że substancja aktywna przemieszcza się wewnątrz).
 • Prace wykonuje się zgodnie z zasadami BHP. Należy używać ubioru ochronnego, obuwia, maski i okularów. W przypadku kontaktu środka ze skórą czy błonami śluzowymi zaleca się wykonać płukanie pod bieżącą wodą.
 • Pozostałości oprysku i popłuczyn po myciu opryskiwacza nie wolno wylewać – należy je zużyć na roślinach.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informację zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.

Topas to preparat grzybobójczy, który pozwala uporać się w mączniakiem w uprawie wielu gatunków roślin jadalnych. Jest „wyspecjalizowany” i dobrze radzi sobie z problemem.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Sarah/Pixabay

Autor
Topas – preparat grzybobójczy często stosowany w sadach i warzywnikach
Topas – preparat grzybobójczy często stosowany w sadach i warzywnikach
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl