Grusze domowe to ogromny wielopostaciowy zbiór sztucznie wyhodowanych odmian uprawnych. Szacuje się, że wyhodowano już około 5000 odmian.

Grusza pospolita (Pyrus comunis) należy do rodzaju grusza (Pyrus), podrodziny Jabłoniowe (Pomoideae), rodziny Różowate (Rosaceae), rzędu Różowce (Rosales).

Gatunek Grusza pospolita dzieli się na 3 podgatunki. Dwa z nich to dziko rosnące grusza polna (inaczej g. dzika, płonka, ulęgałka itp. - Pyrus communis subsp. pyraster, syn. Pyrus pyraster - jedyny podgatunek. występujący naturalnie w Polsce) oraz grusza kaukaska (Pyrus communis subsp. caucasica). Trzeci podgatunek - grusza pospolita (inaczej grusza domowa, uprawna itp. - Pyrus communis subsp. communis)

Grusza pospolita jest drzewem, osiągającym wysokość do 15 m. Liście są jajowate lub okrągławe, długoogonkowe, nagie, do 8 cm długości. Brzeg blaszki liściowej jest drobno piłkowany. Kwiaty są śnieżnobiałe, zebrane w baldachokształtne grona. Pełnia kwitnienia większości odmian grusz przypada na pierwszą dekadę maja. Kora jest podłużnie bruzdowana i spękana na prostokątne poletka. Owocem jest gruszka (owoc jabłkowaty). Ma kształt kulisty lub lekko wydłużony i zwisa na długiej szypułce. Owoce można od razu spożyć, ale wykorzystuje się je również do produkcji soków i przetworów.

Preferuje gleby zasobne, żyzne i wilgotne oraz klimat o ciepłym lecie. Roślina jest światłolubna, ale znosi lekkie zacienienie.