Logo
Logo

Jak robić nalewki z owoców? 10+ pysznych przepisów

Zatrzymaj w butelce smak lata i delektuj się nim zimą. Koniec lata i jesień to doskonały czas na przygotowanie nalewek z owoców – najlepiej pochodzących z ogrodu. Zrobienie nalewki wcale nie jest trudne, jednak aby zyskała odpowiedni smak, potrzebuje czasu i odpowiedniego alkoholu. Zobacz z jakich owoców robić nalewki!

Spis treści
Z czego robić nalewki?
Nalewki wytrawne, półwytrawne lub słodkie
Zasady przygotowania nalewek z owoców
O tym trzeba pamiętać!

Z czego można robić nalewki?

Domowe nalewki najczęściej robi się z owoców, których mamy pod dostatkiem i tych które lubimy najbardziej. Mogą to być jabłka, gruszki, wiśnie, czereśniebrzoskwinie oraz morele, maliny, jeżyny, borówki lub jagody, a także owoce pigwy, pigwowca lub czarnego bzu oraz porzeczek, truskawek, aronii i wszelkiego rodzaju kombinacje wymienionych owoców.

Dla polepszenia smaku do nalewki można dodać miód, sok z cytryny, kandyzowaną skórkę z pomarańczy lub ulubione zioła ogrodowe (mięta, lawenda, rozmaryn, dziurawiec) przyprawy korzenne (imbir, goździki, cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa), a nawet papryczki chili, ziarna pieprzu lub kawy, laskę wanilii czy owoce i płatki dzikiej róży.

Owoce na nalewki powinny być w pełni dojrzałe, gdyż wtedy są najsmaczniejsze, najsłodsze i najbardziej soczyste. Unikajmy owoców niedojrzałych oraz przejrzałych, gdyż ich dodanie wpłynie negatywnie na smak nalewki.

→ Duże owoce (jabłka, gruszki) kroimy na mniejsze części, jeśli są zbyt twarde (pigwa, pigwowiec) to nakłuwamy je w kilku miejscach.

→ Owoce pestkowe (brzoskwinie, morele, śliwki, czereśnie) trzeba koniecznie wydrylować – wyjąć z nich pestki. Kilka owoców można zostawić z pestkami, ale niezbyt dużo, gdyż mogą one pogorszyć smak nalewki – będą bardzo gorzkie.

→ Małe i miękkie owoce (porzeczki, jagody, maliny) wystarczy tylko oczyścić. Im owoc jest bardziej soczysty, tym mocniejszy powinien być alkohol wykorzystany w procesie maceracji.

Fot. Pixabay

Smak i moc nalewki

Gama smaków nalewek jest bardzo szeroka, wpływa na nią przede wszystkim rodzaj zastosowanych owoców oraz ilość dodanego cukru. Nalewki powstają w wyniku maceracji owoców czyli zalania ich alkoholem. Mogą być wytrawne, półwytrawne lub słodkie, mocne – nawet do 70% alkoholu, średnie – 40-45% lub słabe – około 25% alkoholu.

Przyrządzając nalewkę owoce możemy zalać spirytusem lub wódką. Użycie nierozcieńczonego spirytusu nie jest zalecane, gdyż może on ścinać białko zawarte w owocach, co wpływa na powstawanie brzydkiego osadu oraz na "słabszy smak" nalewki.

Do wyrobu słodkich nalewek używany jest spirytus o zawartości alkoholu nie większej niż 70%, natomiast w przypadku nalewek wytrawnych i półwytrawnych wartość ta nie powinna przekraczać 60%. Uśredniając – dla uzyskania alkoholu o mocy 65%, należy do 100 ml spirytusu 95% dolać 46 ml wody lub 120 ml wódki 40%. Można używać samej wódki – wtedy nalewki mają około 20-25% alkoholu.

Aby wzbogacić smak i aromat nalewki można dodać do nich także inne rodzaje alkoholu, np. wino, brandy, koniak lub rum, a także miód lub cukier trzcinowy (brązowy). Aby uzyskać nalewkę o wyższej zawartości alkoholu, na koniec procesu można dodać spirytusu.

jak robić nalewki z owoców fot. RitaE Pixabay

Fot. Manfred Richter/Pixabay

Zasady przygotowania nalewek z owoców

Wyprodukowanie dobrej nalewki wymaga odrobiny wprawy – nie każdemu się to uda już za pierwszym razem. Dlatego warto zawsze zapisywać zastosowane proporcje, aby w przypadku uzyskania doskonałego smaku móc go odtworzyć w przyszłości. Jeśli już się dojdzie do wprawy, można z nimi eksperymentować, robiąc je po swojemu.

  • Szklane naczynie (może to być duży słój, balon lub gąsior) wypełniamy owocami do 3/4 wysokości, dodajemy przyprawy które lubimy najbardziej i przykrywamy gazą o cienkich oczkach (aby do środka nie dostały się owady). Zalewamy całość alkoholem, tak aby wszystkie owoce były przykryte. Najczęściej stosujemy proporcje od 1-1,5 litra alkoholu na 1 kilogram owoców. Macerację prowadzimy w cieple. Ważne jest, żeby zarówno w tym, jak również kolejnym etapie mieszać intensywnie co kilka dni całą zawartość przyszłej nalewki – sprzyja to maceracji i mieszaniu się smaków.
  • Powstałą ciecz po miesiącu maceracji owoców z alkoholem zlewamy do szklanych i szczelnych naczyń (mogą to być słoiki lub nieduże butelki). Pozostałe owoce zasypujemy cukrem i zostawiamy na kolejny miesiąc (aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru). Po tym czasie powstały syrop zlewamy i łączymy z cieczą uzyskaną z pierwszego zlewania. Tak przygotowany roztwór powinien leżakować w chłodzie przez kolejny miesiąc w ciemnym, szklanym naczyniu lub ciemnym pomieszczeniu (aby nie stracił koloru).
  • Po leżakowaniu roztwór wymaga filtracji, gdyż jest bardzo mętny w wyniku wytrącania się osadów i zawartości resztek owoców. Początkowo roztwór przelewamy przez sito o grubszych oczkach, następnie przepuszczamy przez filtr do kawy. Oczyszczony roztwór powinien być bardzo klarowny, jeśli taki nie jest, to ponownie przepuszczamy go przez filtr do kawy. Gotową nalewkę przelewamy do wcześniej umytych butelek lub karafek. Naczynia warto dobrze opisać, aby w przyszłości wiedzieć, jakiej nalewki będziemy próbować. Tak przygotowane butelki odstawiamy na okres od 1 do 6 miesięcy, aby dojrzały. W razie konieczności przyprawiamy dla smaku lub odpowiednio wzmacniamy.

Pamiętaj!

  • Spirytus kupuj tylko z pewnego źródła. Oprócz niebezpieczeństwa zatrucia istnieje także ryzyko zepsucia smaku nalewki. Najlepszą wódką jest żytnia lub inne wódki zbożowe.
  • Dobrej jakości nalewki powstają tylko ze świeżych, dojrzałych i aromatycznych owoców.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: silviarita/Pixabay

Autor
Jak robić nalewki z owoców? 10+ pysznych przepisów
Jak robić nalewki z owoców? 10+ pysznych przepisów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Tosiala

23-12-2022 07:39

Super kompendium wiedzy o nalewkach :) Dziękuję!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl