Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to kolczasty krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Japonii. Jest szeroko uprawiany w wielu krajach na całym świecie (w tym w Polsce), zarówno dla owoców jak i atrakcyjnego wyglądu.

Zwykle osiąga wysokość ok. 100-120cm. Rozrasta się szeroko. Liście są jajowate lub łopatkowate, ostro piłkowane. Kwitnie od marca do kwietnia. Kwiaty są pięciopłatkowe o barwie różowej (różne odcienie) lub pomarańczowoczerwonej. Pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści.

Jesienią roślinę zdobią cytrynowożółte, okrągłe owoce. Najczęściej dojrzewają w październiku. Mają kwaskowato-cierpki smak. Niezebrane mogą utrzymywać się na krzewach przez całą zimę. Są wtedy cennym pokarmem dla ptaków.

Pigwowiec japoński często tworzy mieszańce z pigwowcem pośrednim.

Wymagania i uprawa

Pigwowiec japoński preferuje stanowiska słoneczne, chociaż radzi sobie w lekkim półcieniu. Przy słabym natężeniu promieni słonecznych będzie po prostu słabiej kwitł i owocował. Toleruje różne typy podłoży – oczywiście im jest żyźniejsze, tym lepiej. Nie lubi gleb zasadowych.

Gatunek jest mrozoodporny, ale przed nadejściem zimy warto go na wszelki wypadek okryć. Problemem może być nadmiernie wilgotne podłoże oraz bezśnieżna zima.

Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie jesienią lub wczesną wiosną. Można je sadzić w formie niskiego żywopłotu (w odległości co 70-100cm). Zaraz po posadzeniu warto przyciąć pędy, aby krzew lepiej rozkrzewił się. Kolejne cięcia przeprowadza się wiosną, po kwitnieniu.

Młode egzemplarze powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą suszę. Łatwo można je rozmnażać za pomocą odkładów lub odrostów korzeniowych.

Zastosowanie

Pigwowce traktuje się zarówno jako rośliny jadalne jak i ozdobne. Ich owoce mogą być alternatywą dla cytryny. Zawierają znaczną ilość witaminy C (50-90mg/100g), dlatego warto je spożywać dla zwiększenia odporności organizmu. Nadają się do produkcji przetworów.

Krzewy często wykorzystuje się jako niskie nieformowane żywopłołoty - bariery do oddzielenia poszczególnych partii ogrodu. Można je uprawiać na skarpach (umacniają je ograniczając ryzyko erozji gleby). Pigwowiec japoński nadaje się także do sadzenia w rabatach bylinowych oraz w ogrodach skalnych.