Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
12
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Pigwa i pigwowiec – czy to ta sama roślina?

Pigwa pospolita i pigwowiec japoński ze względu na podobnie brzmiące nazwy często są mylone ze sobą, ale to dwie odmienne rośliny, które różnią się zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Są ze sobą spokrewnione, jednak między nimi występują znaczne różnice. Jakie? Przedstawiamy najważniejsze różnice.

 

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)

Pokrój
Pigwa zazwyczaj przybiera formę drzewa, rzadziej dużego krzewu. Może osiągać wysokość 8 metrów, ale w naszym klimacie zazwyczaj dorasta do 2 – 3 metrów.

Wygląd
Liście o kształcie szerokoeliptycznym mają ciemnozieloną barwę, a od spodu pokryte są meszkiem w szarym kolorze. Piękne, niewielkie kwiaty w jasnoróżowym lub białym kolorze pojawiają się pod koniec wiosny na przełomie maja i czerwca.

Owoce
Owoce pigwy dojrzewają w okolicach października i kształtem przypominają jabłko lub gruszkę. W zależności od odmiany mogą być bardzo duże i ważyć nawet 1 kg! Zrywa się je, gdy są zielone, a następnie powinny poleżeć w domu kilka dni, czasem tygodni aż zmienią kolor na żółty.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Pokrój
Pigwowiec to krzew o walorach ozdobnych i użytkowych. Ma rozłożystą formę i dorasta do 1 – 2 metrów wysokości.

Wygląd
Gęste gałązki mogą być pokryte kolcami, a liście mają intensywną zieloną barwę, są błyszczące i mają eliptyczny kształt. Pigwowce mają bardzo ozdobne kwiaty o intensywnej barwie różowej, czerwonej lub pomarańczowej, które pojawiają się w okolicach maja.

Owoce
Owoce pigwowca dojrzewają w październiku, są znacznie mniejsze niż u pigwy (około 2 – 5 cm średnicy), aromatyczne i bardzo zdrowe. Nie nadają się jednak do spożywania na surowo i zazwyczaj wykorzystuje się je do przetworów, soków i nalewek.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu