Logo
Logo

Pigwa i pigwowiec – czy to ta sama roślina? Podobieństwa i różnice w wyglądzie

Pigwa pospolita i pigwowiec japoński ze względu na podobnie brzmiące nazwy często są mylone ze sobą, ale to dwie odmienne rośliny, które różnią się zarówno wyglądem, jak i zastosowaniem. Są ze sobą spokrewnione, jednak między nimi występują znaczne różnice. Jakie? Przedstawiamy najważniejsze różnice.

Spis treści
Jak wygląda pigwa pospolita? Jak wygląda pigwowiec japoński

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga)

Pokrój
Pigwa pospolita zazwyczaj przybiera formę drzewa, rzadziej dużego krzewu. Może osiągać wysokość 8 metrów, ale w naszym klimacie zazwyczaj dorasta do 2 – 3 metrów.

Wygląd
Liście o kształcie szerokoeliptycznym mają ciemnozieloną barwę, a od spodu pokryte są meszkiem w szarym kolorze. Piękne, niewielkie kwiaty w jasnoróżowym lub białym kolorze pojawiają się pod koniec wiosny na przełomie maja i czerwca.

Owoce
Owoce pigwy dojrzewają w okolicach października i kształtem przypominają jabłko lub gruszkę. W zależności od odmiany mogą być bardzo duże i ważyć nawet 1 kg! Zrywa się je, gdy są zielone, a następnie powinny poleżeć w domu kilka dni, czasem tygodni aż zmienią kolor na żółty.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Pokrój
Pigwowiec japoński to krzew o walorach ozdobnych i użytkowych. Ma rozłożystą formę i dorasta do 1 – 2 metrów wysokości.

Wygląd
Gęste gałązki mogą być pokryte kolcami, a liście mają intensywną zieloną barwę, są błyszczące i mają eliptyczny kształt. Pigwowce mają bardzo ozdobne kwiaty o intensywnej barwie różowej, czerwonej lub pomarańczowej, które pojawiają się w okolicach maja.

Owoce
Owoce pigwowca dojrzewają w październiku, są znacznie mniejsze niż u pigwy (około 2 – 5 cm średnicy), aromatyczne i bardzo zdrowe. Nie nadają się jednak do spożywania na surowo i zazwyczaj wykorzystuje się je do przetworów, soków i nalewek.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pixabay
G.T.

Autor
Pigwa i pigwowiec – czy to ta sama roślina? Podobieństwa i różnice w wyglądzie
Pigwa i pigwowiec – czy to ta sama roślina? Podobieństwa i różnice w wyglądzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl