Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) jest drzewem, które nie osiąga dużych rozmiarów. Dorasta do 4-5 m wysokości. Ma liście w zarysie jajowate, dosyć duże, do 10 cm długości. Są one ciemnozielone, pokryte od spodu gęstymi, szarymi włoskami.
Rozwijające się w maju okazałe kwiaty pigwy mają 4-5 cm średnicy i są bardzo ładnie wyeksponowane na tle zielonych liści. Kwiaty są zbudowane z 5 dużych, zaokrąglonych płatków korony.
Powierzchnia owoców pigwy pokryta jest grubą warstwą szarego kutneru, dzięki któremu owoce są wyjątkowo aksamitne w dotyku.
Owoce pigwy są bardzo twarde, zawierają garbniki, pektyny i witaminy. Aby nadawały się do jedzenia muszą po zbiorze poleżeć i dojrzeć, jednak na surowo raczej się ich nie spożywa. Za to można z nich zrobić smaczne dżemy, marmolady i galaretki – zawierają dużo pektyn, dzięki którym wyroby te w naturalny sposób tężeją. Pigwy można również przeznaczyć na soki i nalewki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Pigwa pospolita preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej rośnie na podłożach gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, które zapewniają odpowiedni drenaż i nie dochodzi na nich do zastoju wody.
Regularne cięcie roślin jest istotne dla utrzymania ich zdrowia. Cięcie najlepiej prowadzić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.
Pigwa pospolita, podobnie jak inne gatunki owocowe, może być narażona na szereg chorób i szkodników. Spośród chorób groźne dla rośliny są: owocowa zgnilizna drzew pestkowych, rak kory i gałęzi oraz mączniak prawdziwy. Szkodniki pojawiające się na drzewach to m.in.: mszyce, przędziorki oraz gąsienice motyli.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie posadzić?
Ze względu na niepełną odporność mrozową pigwa pospolita dotychczas nie zdobyła dużej popularności w Polsce i nawet dziś, gdy zimy stały się łagodne, stosunkowo rzadko można ją spotkać poza ogrodami botanicznymi i kolekcjami. Można ją jednak uprawiać w ogrodach przydomowych, na działkach czy w sadach – głównie ze względu na owoce nadające się do przetworów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |