Logo
Logo

Zasady odśnieżania ogrodu

Dbanie o bezpieczne poruszanie się po chodnikach i uliczkach przylegających do posesji jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów, z dachów domów i budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. W ogrodzie natomiast warto pamiętać o strząsaniu śniegu z gałęzi drzew i z roślin zwłaszcza wtedy, gdy śnieg staje się wilgotny i ciężki oraz o unikaniu gromadzenia odśnieżanej masy na trawnikach.

Spis treści
Zasady odśnieżania Co trzeba odśnieżać Narzędzia i sprzęt do odśnieżania

Jak dobrze odśnieżać ogród?
3 podstawowe zasady

1. Systematyczność

Regularne odśnieżanie świeżego opadu zapobiega nawarstwianiu się śniegu, który z czasem przekształca się w twardą, śliską nawierzchnię, nawet w skorupę lodu. Skutkiem odkładania odśnieżania na później jest utworzenie się trudnej do usunięcia ubitej warstwy, która po nocnych przymrozkach zamienia się w śliską, niebezpieczną nawierzchnię.

2. Wyrzut śniegu

Przed rozpoczęciem odśnieżania trzeba zaplanować kierunek i odległość tzw. wyrzutu śniegu tak, by nie tworzył zbyt dużych i niewygodnych zasp. Nie zapominajmy też, aby upewnić się, że usuwany przez nas śnieg nie stworzy zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów. Kierunek i odległość wyrzutu śniegu powinien być też ustawiony w sposób optymalny do wielkości terenu.

3. Miejsce gromadzenia śniegu

Należy unikać pozostawiania śniegu na schodach lub tarasie. Nie należy również pozostawiać zasp śniegu na rabatach, ponieważ hamuje dopływ powietrza; wskutek tego pozostała pod nim trawa staje się podatna na choroby grzybowe i wiosną będzie potrzebować regeneracji.

Topniejący śnieg nie może tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych, a miejsce gromadzenia śniegu nie może utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom!

Wybierając miejsce warto mieć na uwadze ciężar śniegu: metr sześcienny śnieżnego puchu waży ok. 200 kg, a mokrego śniegu ok. 800 kg.

Odśnieżarka Honda HS 550 (fot. Honda) Odśnieżarka uniwersalna (Honda HS 550)

Jakie miejsca należy odśnieżać

Najczęściej odśnieżanymi miejscami są wszelkie utwardzone powierzchnie wokół domu oraz ciągi komunikacyjne, czyli:

 • podjazd i ścieżki w ogrodzie,
 • chodniki przylegające do posesji,
 • i szczególnie istotny obszar sąsiadujący z bramą wjazdową na posesję.

Systematyczne i dokładne usuwanie śniegu z tych miejsc zapewnia nie tylko wygodę ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

Narzędzia i sprzęt do odśnieżania

 • Do cienkiej warstwy suchego śniegu:
  • miotły, łopaty lub dmuchawy do liści.

 • Do grubej warstwy śniegu oraz do śniegu twardego, do zasp i do zlodowaciałego śniegu:
  • odśnieżarki – kołowe do równiej powierzchni, a gąsienicowe do terenów o nierównym ukształtowaniu.
  • wielozadaniowa maszyna ogrodnicza, tak jak kosiarka traktorowa lub glebogryzarka, które są przystosowane do współpracy z osprzętem (np. z lemieszem do odśnieżania) mogą pełnić rolę odśnieżarki (patrz zdjęcie tytułowe).

 • Do kostki brukowej i asfaltu:
  • na większych powierzchniach używane są specjalne odśnieżarki wyposażone w regulację wysokości zbieraka lub w gumowe łopaty wirnika, które zapewniają dokładne zbieranie śniegu. Dzięki temu chodnik jest bezpieczny dla pieszych, a nawierzchnia jest chroniona przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.

 • Do cięższych warunków zimowych:
  • odśnieżarkę na gąsienicach, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża.

Odśnieżarka gąsienicowa Honda HS 622 (fot. Honda) Odśnieżarka gąsienicowa (Honda HS 622)

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, źródło i zdjęcia: www.mojahonda.pl

Autor
Zasady odśnieżania ogrodu
Zasady odśnieżania ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl