Logo
Logo

Zasady odśnieżania ogrodu

Dbanie o bezpieczne poruszanie się po chodnikach i uliczkach przylegających do posesji jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Konieczne jest także usuwanie śniegu sprzed bramy wjazdowej i podjazdów, z dachów domów i budynków gospodarczych czy ogrodowych altan. Należy również pamiętać o strącaniu sopli i nawisów lodowych. W ogrodzie natomiast warto pamiętać o strząsaniu śniegu z gałęzi drzew i z roślin zwłaszcza wtedy, gdy śnieg staje się wilgotny i ciężki oraz o unikaniu gromadzenia odśnieżanej masy na trawnikach.

Spis treści
Zasady odśnieżania Co trzeba odśnieżać Narzędzia i sprzęt do odśnieżania

Jak dobrze odśnieżać ogród?
3 podstawowe zasady

1. Systematyczność

Regularne odśnieżanie świeżego opadu zapobiega nawarstwianiu się śniegu, który z czasem przekształca się w twardą, śliską nawierzchnię, nawet w skorupę lodu. Skutkiem odkładania odśnieżania na później jest utworzenie się trudnej do usunięcia ubitej warstwy, która po nocnych przymrozkach zamienia się w śliską, niebezpieczną nawierzchnię.

2. Wyrzut śniegu

Przed rozpoczęciem odśnieżania trzeba zaplanować kierunek i odległość tzw. wyrzutu śniegu tak, by nie tworzył zbyt dużych i niewygodnych zasp. Nie zapominajmy też, aby upewnić się, że usuwany przez nas śnieg nie stworzy zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów. Kierunek i odległość wyrzutu śniegu powinien być też ustawiony w sposób optymalny do wielkości terenu.

3. Miejsce gromadzenia śniegu

Należy unikać pozostawiania śniegu na schodach lub tarasie. Nie należy również pozostawiać zasp śniegu na rabatach, ponieważ hamuje dopływ powietrza; wskutek tego pozostała pod nim trawa staje się podatna na choroby grzybowe i wiosną będzie potrzebować regeneracji.

Topniejący śnieg nie może tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych, a miejsce gromadzenia śniegu nie może utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom!

Wybierając miejsce warto mieć na uwadze ciężar śniegu: metr sześcienny śnieżnego puchu waży ok. 200 kg, a mokrego śniegu ok. 800 kg.

odśniezarka Honda HS 550Odśnieżarka uniwersalna (Honda HS 550)

Jakie miejsca należy odśnieżać

Najczęściej odśnieżanymi miejscami są wszelkie utwardzone powierzchnie wokół domu oraz ciągi komunikacyjne, czyli:

 • podjazd i ścieżki w ogrodzie,
 • chodniki przylegające do posesji,
 • i szczególnie istotny obszar sąsiadujący z bramą wjazdową na posesję.

Systematyczne i dokładne usuwanie śniegu z tych miejsc zapewnia nie tylko wygodę ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

Narzędzia i sprzęt do odśnieżania

 • Do cienkiej warstwy suchego śniegu:
  • miotły, łopaty lub dmuchawy do liści.

 • Do grubej warstwy śniegu oraz do śniegu twardego, do zasp i do zlodowaciałego śniegu:
  • odśnieżarki – kołowe do równiej powierzchni, a gąsienicowe do terenów o nierównym ukształtowaniu.
  • wielozadaniowa maszyna ogrodnicza, tak jak kosiarka traktorowa lub glebogryzarka, które są przystosowane do współpracy z osprzętem (np. z lemieszem do odśnieżania) mogą pełnić rolę odśnieżarki (patrz zdjęcie tytułowe).

 • Do kostki brukowej i asfaltu:
  • na większych powierzchniach używane są specjalne odśnieżarki wyposażone w regulację wysokości zbieraka lub w gumowe łopaty wirnika, które zapewniają dokładne zbieranie śniegu. Dzięki temu chodnik jest bezpieczny dla pieszych, a nawierzchnia jest chroniona przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.

 • Do cięższych warunków zimowych:
  • odśnieżarkę na gąsienicach, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża.

Odśnieżarka gąsienicowa Honda HS 622 fot. HondaOdśnieżarka gąsienicowa (Honda HS 622)

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, źródło i zdjęcia: www.mojahonda.pl

Autor
Zasady odśnieżania ogrodu
Zasady odśnieżania ogrodu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu