Logo
Logo

Konserwacja sprzętu ogrodniczego

Prace w ogrodzie to dla wielu osób przyjemność i sposób na odprężenie. Warto jednak pamiętać, że dobre efekty pracy dają sprawne narzędzia. Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu sprzętu ogrodniczego.

Odpowiednia pielęgnacja maszyn jest gwarancją ich wydajności oraz właściwego działania. Wiele narzędzi ogrodowe eksploatowanych jest przez kilka miesięcy w roku. W tym czasie intensywność ich użytkowania jest duża. Jednak wraz z nastaniem chłodniejszych dni - pilarki, nożyce i kosiarki trafiają do garażu i pozostaną tam aż do wiosennych porządków. Aby w przyszłym roku mogły one spełnić swoją funkcję, warto poddać je kilku zabiegom serwisowym.

Jak właściwie dokonać konserwacji sprzętu ogrodniczego?

Wskazówek udziela Ryszard Wójtowicz, Service Manager w firmie Husqvarna: - Odpowiedni stan techniczny narzędzi, służących do pielęgnacji terenów zieleni, jest bardzo ważnym aspektem ich użytkowania, ponieważ profilaktyka sprzyja bezpieczeństwu użytkownika oraz wydłuża efektywny czas eksploatacji. Cykliczna konserwacja zapewnia właściwe działanie urządzeń oraz wydajność. To właśnie czynności serwisowe, obok jakości wykonania i poprawności konstrukcji maszyn, gwarantują długotrwałą eksploatację. Użytkownicy mogą przeprowadzić część zadań naprawczych samodzielnie. Projektanci maszyn firmy Husqvarna opracowali ich konstrukcję tak, aby umożliwić łatwy dostęp do wybranych części. Każdy sprzęt posiada również instrukcję obsługi, gdzie można znaleźć szereg wskazówek - indywidualnych dla danego modelu np. kiedy wymienić olej – po  sezonie czy na wiosnę?

Jednak niektóre czynności eksploatacyjne wymagają stosowania specjalnych narzędzi lub właściwej diagnostyki i regulacji. W takich przypadkach polecamy konsultacje z autoryzowanym serwisem. Doświadczeni mechanicy posłużą pomocą i wykonają profesjonalny przegląd i konserwację sprzętu. Idealna ku temu jest pora zimowa, gdyż w serwisach nie piętrzą się zlecenia, jak to bywa w okresie przedsezonowym.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Sugerujemy wykonać przegląd połączony z konserwacją urządzenia właśnie po sezonie, a nie na wiosnę.

Przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych warto upewnić się, że jest to ostatnia czynność wykonywana tą maszyną przed odłożeniem jej na dłuższy czas. Miejsce przechowywania winno być suche, co zapobiegnie skropleniu się pary wodnej na metalowych częściach oraz zapobiega korozji. Wykonującym samodzielnie czynności serwisowo-konserwacyjne, należy pamiętać by przeprowadzać je w sposób bezpieczny, używając rękawic ochronnych. Ważnym jest zabezpieczenie urządzeń, aby nie dopuścić do ich niekontrolowanego włączenia. Maszyny elektryczne powinny zostać odłączone od źródła zasilania, a w sprzęcie spalinowym należy rozłączyć przewód elektryczny od świec zapłonowych.

Konserwacja maszyn elektrycznych i sprzętu spalinowego

Na wstępie warto oczyścić maszynę z zewnętrznych zabrudzeń, a po zdjęciu osłon także elementy znajdujące się pod nimi. Narzędzia po sezonowych pracach są pełne resztek trawy czy ziemi, dlatego konieczne jest ich staranne umycie wodą, pamiętając by strumień nie został skierowany na przewody czy wlewy paliwa i oleju, łożyska, tuleje. Miejsca te są punktami newralgicznymi, podobnie jak części z uszczelniaczami - w związku z tym nie należy ich myć przy użyciu myjek ciśnieniowych.

Częścią właściwą prac konserwacyjnych jest przegląd techniczny:

  • należy sprawdzić stan: cylindra, filtru powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy silnika,
  • warto przyjrzeć się wszelkie połączenia, dokręcić i zlikwidować powstałe luzy,
  • pęknięte lub zużyte elementy zagrażają bezpieczeństwu pracy, dlatego trzeba je wymienić lub udać się do punktu serwisowego,
  • dobrym rozwiązaniem jest zużycie paliwa do końca (nie wylewając go), a także wymiana oleju
  • kolejnymi czynnościami są oczyszczenie lub wymiana filtru powietrza
  • kontrola stanu świecy
  • nasmarowanie specjalnym lubrykantem osi kół jezdnych (koła bez łożyskowania)
  • przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju Noże tnące w kosiarkach warto naostrzyć i wyważyć. Zaś w wypadku, gdy korzystaliśmy ze sprzętu często, a nóż był kilkukrotnie ostrzony, zachodzi konieczność jego wymiany. Utracił on bowiem swoje właściwości tnące.
  • pielęgnacja pilarki także wymagają ostrzenia łańcucha oraz sprawdzenia stanu prowadnicy. Przy normalnej eksploatacji najbardziej zużywa się ona tylko z jednej strony - należy ją obrócić o 180 stopni. Następnie usunąć pilnikiem z brzegu bieżni prowadnicy "drut", oraz wyczyścić jej rowek i otwór smarujący. Łańcuch prowadnicy wymaga również kontroli (rozciągnięcie, pęknięcia ogniw, braki ogniw tnących), a po jego naostrzeniu możemy włożyć go do pojemnika z czystym olejem (czynność zwana kiedyś "kąpiele olejowe")

Jeżeli decydujemy się na wymianę zużytych części, należy je zastąpić wyłącznie oryginalnymi elementami. Nigdy nie korzystajmy z podrabianych komponentów, gdyż mogą nie spełniać standardów technicznych i wymogów bezpieczeństwa. Poważniejsze czynności serwisowe trzeba przekazać profesjonalnym warsztatom naprawczym.

Konserwacja mniejszych narzędzi

Mniejsze narzędzia pazurki, grabie, motyki i łopaty można umyć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy włożyć je na kilka minut do wrzątku lub przetrzeć spirytusem. Ten prosty zabieg wypleni grzyby, baterie czy nicienie.

Tekst: Husqvarna, zdjęcie tytułowe: FilipFilipovic / Pixabay

Autor
Konserwacja sprzętu ogrodniczego
Konserwacja sprzętu ogrodniczego
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)