Narzędzia do koszenia trawy: elektryczne czy spalinowe?

Narzędzia do koszenia trawy, fot. Bosch

Niemal corocznie na rynku sprzętu ogrodniczego pojawiają się nowe wersje narzędzi z napędem mechanicznym do mniej lub bardziej wyspecjalizowanych prac. Również podstawowy asortyment narzędzi ulega ciągłej modernizacji. Są to głównie drobne ulepszenia, poprawiające jednak wygodę obsługi i bezpieczeństwo użytkowania.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
8

Narzędzia ogrodowe do koszenia można podzielić na grupy w zależności od ich przeznaczenia, choć niektóre urządzenia trudno jednoznacznie zakwalifikować. Najwięcej jest maszyn do pielęgnacji, do których zaliczane są różnego typu kosiarki, podkaszarki i kosy mechaniczne, nożyce do żywopłotów, piły łańcuchowe, czy rozdrabniacze gałęzi.

Napęd elektryczny czy spalinowy

Źródłem napędu narzędzi ogrodowych mogą być silniki spalinowe lub elektryczne. Jedne i drugie mają swoje zalety. Urządzenia z silnikami spalinowymi zapewniają niezależność od sieci elektrycznej, dzięki czemu mogą być stosowane na większych powierzchniach, z dala od zabudowań. Natomiast urządzenia wyposażone w silnik elektryczny są łatwiejsze w obsłudze i mniej hałaśliwe, ale z reguły mają mniejszą moc przy podobnym ciężarze, a zasięg ich działania ogranicza przewód zasilający.

TYPY SILNIKÓW SPALINOWYCH
W zależności od budowy i zasady działania silniki spalinowe podzielone są na trzy zasadnicze typy:

  • dwusuwowe,
  • czterosuwowe z zapłonem iskrowym,
  • czterosuwowe z zapłonem samoczynnym (tzw. diesle).

SPALANIE
Kupując urządzenie z napędem spalinowym warto wiedzieć, ile trzeba będzie zatankować. Silniki dwusuwowe spalą 350-500 g/KMh, czterosuwowe 230-320 g/KMh, a wysokoprężne 150-220 g/KMh.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

TYPY SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH
Silniki elektryczne mogą być zasilane z sieci lub akumulatora. W sprzęcie ogrodniczym wykorzystywane są dwa rodzaje silników:

  • asynchroniczne – nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, a ich trwałość jest bardzo duża. Jednak ze względu na stosunkowo niski wskaźnik mocy do ciężaru (są ciężkie) najczęściej są stosowane w maszynach podwoziowych (np. kosiarki) oraz stacjonarnych;

  • komutatorowe – mają wysoki wskaźnik mocy i mały ciężar, więc nadają się do urządzeń przenośnych, np. pilarek łańcuchowych czy nożyc do żywopłotu.

Narzędzia do koszenia: elektryczne Fot. Bosch, Gardena

Podkaszarki umożliwiają wygodną pracę w trudno dostępnych miejscach.

Podkaszarki

Zwane są również trymerami. Najlepiej nadają się do wykaszania trawy wokół drzew, ogrodzeń lub na krawędziach chodników. Silnik elektryczny bezpośrednio napędza głowicę z żyłką tnącą, której długość regulowana jest ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie.

W zależności od modelu, podkaszarki mogą pracować w różnych pozycjach, a dodatkowe elementy (rolki, prowadnice) ułatwiają równe prowadzenie urządzenia. Lepiej wyważone a więc łatwiejsze w pracy, są trymery z silnikiem umocowanym przy rączce, w górnej części urządzenia.

Kosy

Kosy, nazywane także wykaszarkami, przydają się głównie na terenach, gdzie nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji zieleni, a jedynie okresowo usuwa nadmiar roślinności. Ze względu na sposób przeniesienia napędu z silnika spalinowego na narzędzie robocze, wyróżnia się dwa typy kos: z wałem giętkim i wałem sztywnym.

Kosa spalinowa

Kosa spalinowa z nożem tnącym przyda się tam, gdzie nie pielęgnuje się zieleni systematycznie.

Te pierwsze napędzane są silnikiem o mocy do 1 KM (niekiedy również elektrycznym) i współpracują głównie z głowicami żyłkowymi. W maszynach o większej mocy stosowane są wały sztywne. Można je wyposażyć w głowice żyłkowe, noże do trawy, tarcze zębate, piły tarczowe lub łańcuchowe.

W zależności od zamontowanego narzędzia, kosa może ścinać trawę i drobne chwasty, rzadkie lub gęste zarośla, a nawet niewielkie drzewa. Ze względu na bezpieczeństwo pracy, przy obsłudze kos niezbędny jest ubiór ochronny, maska osłaniająca twarz oraz kask.

Tekst: Cezary Jankowski, zdjęcie tytułowe: Bosch


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Trawa Popularna - 900 g
Trawa Popularna - 900 g
Nawóz osmocote do trawnika 5 kg | Substral
Nawóz osmocote do trawnika 5 kg | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
Nawóz do trawników regeneracyjny z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz do trawników regeneracyjny z mikroelementami – 1 kg | Target
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści