Logo
Logo

Kosiarka samojezdna – czy warto ją kupić?

Koszenie trawy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jednocześnie jest jednym z najmniej lubianych, gdyż wymaga sporego nakładu pracy i czasu, zwłaszcza w dużym ogrodzie. Dlatego coraz większą popularność zyskują kosiarki samojezdne, które znacząco ułatwiają i przyspieszają wykonanie pracy. Dlaczego warto kupić kosiarkę samojezdną? Jaką kosiarkę samojezdną kupić?  

Czym jest kosiarka samojezdzna?  

Kosiarki samojezdne i traktorki to sprzęty, które w znaczący sposób ułatwiają koszenie trawy. Mogą mieć napęd na przednie lub tylne koła, a ich konstrukcja sprawia, że operator nie musi wykonywać praktycznie żadnej pracy, a jego jedynym zadaniem jest kierowanie urządzeniem i dbanie, aby cały trawnik został skoszony.

Co więcej, wiele kosiarek samojezdnych, a szczególnie traktorki mogą pełnić różne inne funkcje, dzięki odpowiednim akcesoriom i rozbudowanej technologii. Mogą być wykorzystywane do mulczowania i wertykulacji trawnika, czy odśnieżania podjazdu.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Dlaczego warto mieć w ogrodzie kosiarkę samojezdną w ogrodzie?

Największą zaletą kosiarek samojezdnych i traktorów jest ogromna oszczędność czasu i energii. Pozwalają szybko skosić nawet bardzo duży teren, a dodatkowo często oferują różnorodne funkcje, które ułatwiają wykonanie również innych prac w ogrodzie. Ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, dzięki czemu praktycznie każdy poradzi sobie z ich obsługą. Trzeba jednak pamiętać o właściwej konserwacji, co pozwoli korzystać z kosiarki przez długi czas bez większych awarii.  

Rodzaje kosiarek samojezdnych – jaką wybrać do ogrodu? 

Kosiarki samojezdne dzielą się na ridery, traktory i kosiarki ZTH, a każda z nich ma inną funkcjonalność i zastosowanie. Dlatego przed zakupem warto poznać wszystkie rodzaje, aby dobrze dopasować urządzenie do wielkości ogrodu i swoich potrzeb. Dzięki temu koszenie trawy stanie się dużo prostsze i wydajniejsze.

Warto też pamiętać, że kosiarki samojezdne przeznaczone są do dużych ogrodów i nie opłaca się ich kupować do ogrodów o powierzchni mniejszej niż 1000 m2. Wybrany model trzeba też dobrze dopasować do ukształtowania terenu, a do nierównych trawników najlepiej wybierać kosiarki zwrotne, stabilne i z dużymi kołami, które ułatwią manewrowanie i poruszanie się po nierównościach.

Kosiarki ridery  

Kosiarki typu rider to kosiarki samojezdne, które urządzenie koszące mają z przodu. Doskonale nadają się do koszenia trawy na dużej powierzchni, dlatego często wybierane są do pielęgnacji dużych posesji, ale również zieleni miejskiej, boisk, czy pól golfowych. Znajdują również zastosowanie na firmowych posesjach. Kosiarka typu rider charakteryzuje się dużą zwrotnością, dlatego świetnie sprawdza się w ogrodach, gdzie jest znaczna ilość nasadzeń, gdyż umożliwia manewrowanie między drzewami i krzewami.  

Traktory koszące  

Traktory do koszenia trawnika zapewniają dużą moc silnika, a więc i wysoką wydajność pracy, dlatego polecane są do największych trawników. Wiele modeli posiada również dodatkowe wyposażenie, które zwiększa ich funkcjonalność, umożliwiając wykonanie również innych prac. Ich minusem może być mała zwrotność, przez co traktory koszące nie sprawdzają się na trawnikach, gdzie rosną drzewa, krzewy lub rabaty z kwiatami, gdyż trudno między nimi manewrować. To też niezbyt dobry wybór na nierównych i pochyłych terenach.  

Kosiarki ZTH  

Kosiarki ZTH są niezwykle wytrzymałe i wykonane z najwyższej klasy komponentów, dzięki czemu są to doskonałe urządzenia do trudnych zadań. Ten typ kosiarki charakteryzuje się dużą zwrotnością i łatwą obsługą. Doskonale sprawdza się w ogrodach z wieloma nasadzonymi roślinami i nierównościami terenu. Pozwala na precyzyjne koszenie trawy pomiędzy rabatami i przy pniach drzew bez ryzyka ich uszkodzenia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: PhotoMIX-Company / Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)