Ania i Leszek – od 26 lat właściciele ogrodu
Parametry ogrodu:
powierzchnia 2500 m2, w tym 1000 m2 trawnika.
Inne narzędzia:
Spalinowy odkurzacz do liści |
kosa, odkurzacz do liści, opryskiwacz do ochrony roślin, pilarka; elektryczne: wertykulator, rozdrabniacz do gałęzi, nożyce do cięcia żywopłotu
Decyzja:
Ze względu na gęste nasadzenia i liczne zaułki część sprzętu jest spalinowa, bo unikaliśmy plątania się w kablach elektrycznych. Tylko rzadko używane narzędzia działają na prąd.
Porady i przestrogi:
- W ciągu 25 lat używaliśmy trzech kosiarek spalinowych. Pierwsza nie miała kosza. Znużeni grabieniem ściętej trawy, kupiliśmy kosiarkę o dużej mocy, z napędem i koszem oraz średnicą koszenia 52 cm. Była świetna. Ostatnią kosiarkę wybierałam samodzielnie, ponieważ od choroby męża to ja najczęściej koszę trawnik. Zależało mi na trwałej kosiarce z napędem na koła, o dużej mocy, ale jednocześnie lekkiej i zwrotnej, ponieważ poprzednia była dla mnie zbyt ciężka. Zdecydowałam się na kosiarkę Viking. Łatwo się uruchamia, ma lekki kosz nawet z „wkładem”. Żałuję tylko, że średnica koszenia wynosi 43 cm. W stosunku do poprzedniej odczuwam różnicę w czasie pracy i długości drogi do przejścia. Zupełnie nie przydaje się system mulczowania. Trawę wzdłuż ulicy kosimy kosą spalinową.
– Spalinowy opryskiwacz do ochrony roślin z dmuchawą jest ciężki, więc do założenia go na plecy potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Niezbędny w naszym ogrodzie!
- Gliniaste i zacienione podłoże nie służy trawnikowi, więc kupiliśmy areator i wertykulator (2 w 1). Świetny zakup! Ponieważ używamy ich dwa razy w roku, zdecydowaliśmy się na sprzęt elektryczny. Według podobnego klucza wybraliśmy nożyce do cięcia żywopłotów i rozdrabniacz do gałęzi.
- Warto mieć rozdrabniacz do gałęzi. Unikamy palenia ogniska, a pocięte odpadki stosujemy do ściółkowania rabat. Maszyna lepiej tnie świeże niż suche gałęzie.
- Spalinowy odkurzacz, zasysający liście do worka, sprawdza się tylko podczas suchej aury. Kiedy jest mokro – niestety nie. Dość szybko zniszczył się suwak przy worku. Kupno nowego worka okazało się niewspółmiernie drogie do ceny urządzenia. Nie ma funkcji rozdrabniania liści, a szkoda!
Mechanizm rozdrabniający typu nożowego | Elektryczne nożyce do żywopłotu |
Koszty:
- kosiarka Viking MB – 2000 zł;
- wertykulator Al-ko – 200 zł;
- rozdrabniacz Gardena – 1000 zł;
- odkurzacz do liści – 1300 zł;
- elektryczne nożyce do żywopłotu – 400 zł.
Tekst: Lilianna Jampolska, zdjęcie tytułowe: Pexels