Narzędzia do cięcia drzew i krzewów

narzędzia do cięcia drzew i krzewów fot. Vladimir Fayl - Pixabay

Po co przycinamy drzewa i krzewy? Aby uformować koronę, pobudzić kwitnienie, odmłodzić roślinę lub usunąć chore i obumarłe gałęzie. Do każdego z tych zabiegów przyda się odpowiedni sprzęt.

Posłuchaj
00:00
42
Spis treści
Sekatory ręczne Piły ręczne Pilarki łańcuchowe

Sekatory ręczne

Aby prace ogrodowe szły sprawnie, powinniśmy mieć co najmniej 3 rodzaje sekatorów.

  • Pierwszy, o krótkich rączkach i dużym nacisku ostrzy przeznaczony jest do cięcia niewielkich gałęzi. Będziemy go często używać, więc najlepiej wybrać narzędzie, którego uchwyty powleczono tworzywem sztucznym. Dzięki temu lepiej trzyma się w ręce.
  • Drugim, lekkim, o ostrzach wygiętych w taki sposób, że przytrzymują ściętą łodygę, wygodnie jest ścinać młode pędy i cienkie gałązki.
  • Ostatni niezbędny sekator dwuręczny – z wydłużonymi rączkami, dobrze jeśli posiada też specjalną przekładnię, dzięki której nawet cięcie grubych gałęzi nie wymaga wielkiego wysiłku.

sekator ogrodowy

Sekator ogrodowy

Piły ręczne

Najważniejsza część tego narzędzia to brzeszczot. Do wyboru mamy dwa rodzaje kształtów: prosty (sadowniczy) i zakrzywiony (lisi ogon). Ten ostatni znacznie ułatwia pracę w miejscach, gdzie gałęzie rosną blisko siebie i sprawia, że piła ręczna łatwiej zagłębia się w drewnie.

Niezależnie od tego, na jaką piłę ręczną się zdecydujemy, sprawdźmy sposób, w jaki wyostrzono jej zęby. Najlepsze narzędzia mają zęby ustawione niemal w jednej linii, o zaostrzonych krawędziach. Dzięki temu powierzchnia cięcia jest maksymalnie gładka i rana po nim łatwiej się zabliźnia.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy zęby są hartowane. Łatwo je rozpoznać po kolorze, są ciemniejsze, wyraźnie odróżniające się od reszty brzeszczotu.

piła ręczna

Piła ręczna

Pilarki łańcuchowe

Część tnąca pilarki to łańcuch. Najczęściej jedynie połowa ogniw kończy się specjalnymi ostrzami, reszta służy do utrzymania łańcucha na prowadnicy. Jej długość jest różna i zależy od wielkości oraz mocy silnika. Podaje się ją w calach – najkrótsze prowadnice mają 13 cali (ok. 33 cm), co najzupełniej wystarcza do domowego użytku.

Łańcuch zachowuje swoją ostrość przez 6-8 godzin pracy. Przez cały czas musi być dobrze smarowany. Potem można go oddać do serwisu lub naostrzyć samemu - okrągłym małym pilnikiem. Aby zrobić to precyzyjnie warto kupić (w sklepie z pilarkami) specjalne narzędzie przytrzymujące pilnik pod takim kątem, aby łatwo go było prowadzić równo do ostrzonej krawędzi.

Łańcuch można ostrzyć kilkakrotnie, gdy stępi się ostatecznie trzeba wymienić go na nowy. Można kupić od razu łańcuch o odpowiedniej długości lub tańszy – "na metry", który sprzedawca na miejscu połączy nitem. Gdy zakładając łańcuch zauważymy, że jest on zbyt luźny, a próby naciągania go nic nie dają, pora wymienić prowadnicę.

pilarka łańcuchowa

Pilarka łańcuchowa

Pilarki łańcuchowe mogą mieć napęd elektryczny lub spalinowy. Elektryczne mają nieco mniejszą moc, za to są cichsze i łatwiej się nimi pracuje, gdyż są lżejsze (3-4 kg). Niestety, można ich używać tylko w miejscach, w których mamy dostęp do energii elektrycznej.

Urządzenia spalinowe zasilane są silnikiem dwusuwowym, paliwo do nich (benzynę) należy mieszać z olejem. Zawsze powinien być to preparat zalecany przez producenta, gdyż pracują na bardzo wysokich obrotach (nawet do 9000 obr./min.). Użycie innego oleju spowoduje szybkie zatarcie się silnika.

Tekst: Izabella Sieńk, zdjęcia: Vladimir Fayl, Michael Schwarzenberger, Jerzy Górecki, Sandid / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści