Pilarki mogą być napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Elementem roboczym urządzenia jest łańcuch przesuwający się po prowadnicy. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi poszczególne modele pił są:
- moc silnika,
- długość prowadnicy.
W praktyce, piły o mniejszej mocy (do ok. 2,5 KM) z prowadnicą do 40 cm sprawdzają się głównie w pracach dorywczych, natomiast te większe przystosowane są do ciągłej pracy wykonywanej przez profesjonalistów.
W piłach elektrycznych podawana jest nominalna moc pobierana z sieci elektrycznej. Natomiast efektywna wynosi tylko 60-70% i taką zredukowaną wartość należy przyjmować przy porównywaniu z silnikiem spalinowym.
fot. Bosch |
Pilarki, niezależnie od rodzaju napędu mają podobną budowę i składają się z następujących elementów:
- zespół napędowy – w pilarkach z silnikiem spalinowym jego konstrukcja umożliwia zatrzymanie łańcucha, gdy piła pracuje na wolnych obrotach (np. podczas przerw w pracy), co ma istotne znaczenia bezpieczeństwa obsługi.
W lepszych pilarkach montowane jest również sprzęgło współpracujące z wyłącznikiem, które odłącza napęd (łańcuch szybko się zatrzymuje), gdy zostanie wyłączony silnik;
-
Pilarka łańcuchowa przyda się do wielu prac ogrodowych
fot. Makita - układ antywibracyjny – stosowany w pilarkach spalinowych, zabezpiecza przed przenoszeniem drgań na ręce osoby obsługującej;
- prowadnica łańcucha – zapewnia oparcie dla łańcucha i właściwe jego naprężenie;
- łańcuch tnący – ma decydujący wpływ na efektywność pracy i bezpieczeństwo użytkowania. Składa się z przegubowo połączonych ogniw z ukształtowanymi ostrzami i ogranicznikami zagłębienia.
W zależności od rodzaju przecinanego materiału mogą być montowane łańcuchy o różnej geometrii ostrzy i grubości warstwy skrawanej.
Może nieco technicznie potraktowaliśmy temat o najpopularniejszych zmechanizowanych narzędziach ogrodowych, ale czasami warto – ze szczegółami – upewnić się, czy urządzenie, które kupujemy jest dla nas odpowiednie i czy jego wyposażenie warte jest swojej ceny.
Cezary Jankowski