Narzędzia ręczne do cięcia roślin | Jak i co wybrać?

Narzedzia reczne do ciecia roslin

Czym strzyc rośliny? To dobre pytanie. W zależności od tego, co chcemy ciąć musimy wybrać odpowiednie narzędzia ręczne. Zły wybór to niestety nie wygoda pracy, problem z wycięciem grubszych gałęzi czy konarów. Zobacz, czym się różnią poszczególne narzędzia ręczne.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Jak wybrać dobre narzędzia ogrodowe? Sekator, nożyce czy piła ręczna?

Jak wybrać?
Dobre narzędzia do cięcia roślin

Narzędzia ręczne do pracy w ogrodzie kupujemy na więcej niż jeden sezon, tym bardziej, że te, które dobrze leżą w dłoni, nie są tanie. Nie warto jednak oszczędzać na jakości, bo produkty z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów.

  • Trwałość
    Narzędzia na lata muszą być wykonane z odpornych materiałów. Dawniej była to stal i drewno. Obecnie do produkcji stosuje się trwałe, niekorodujące i jednocześnie lekkie tworzywa sztuczne (odporne na uderzenia, wgniecenia, złamanie), poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, włókna węglowe oraz duraluminium.

  • Wygoda
    Producenci wprowadzają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, by jak najlepiej dostosować swoje produkty do potrzeb użytkowników i do minimum redukować wysiłek przy pracy. Narzędzia są zatem lekkie i ergonomiczne (z odpowiednio wyprofilowanymi uchwytami i ostrzami), wyposażone w nowatorskie mechanizmy, np. przekładnie wspomagające siłę pracy.

Droższe narzędzia mają ostrza ze stali wysokiej jakości. Mogą być one także pokryte teflonem, który zmniejsza tarcie.

Sekator dwuręczny, fot. Topex

Co do cięcia?
Sekator, nożyce i piła ręczna

  • Sekatory jednoręczne służą do usuwania cienkich pędów, natomiast oburęczne – grubszych i trudno dostępnych (rękojeści są dłuższe, więc i praca narzędziem wymaga mniej siły). Sekatorem na wysięgniku (z teleskopową lancą) bez problemu wytniemy tzw. wilki na jabłoniach.

  • Nożycami, które mają dłuższe ostrza niż sekatory, uformujemy np. żywopłot. Są one często nazywane nożycami szpalerowymi.

  • Do konarów, których nie da się wyciąć sekatorem ani nożycami, potrzebna jest piła. Żywe drewno tnie się za pomocą piły nazywanej lisim ogonem (z wygiętym brzeszczotem o długości do 40 cm, często z regulacją kąta nachylenia). Przy innych, nieskomplikowanych pracach sprawdzi się piła uniwersalna (z prostym brzeszczotem) oraz kabłąkowa (z prostym, wymiennym brzeszczotem, mocowanym do wygiętej ramy), przeznaczona do cięcia suchego drewna. Warto zwrócić uwagę, czy wymiana brzeszczotu jest łatwa – najlepiej, jeśli służy do tego przycisk.

Warto wiedzieć, że zęby z hartowanej stali są ciemniejsze, niż reszta ostrza. Tak, jak w przypadku sekatorów, stal może być pokryta powłoką zmniejszającą tarcie (np. teflonem).


Tekst: Małgorzata Kolmus, zdjęcie tytułowe: Volodymyr / AdobeStock, Gardena, Stanley, Fiskars, Topex

 

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość MalaMi
02-11-2020 10:53
Z tego typu narzędzi najwięcej korzystam ze sekatora i piły jednoręcznej kupionych w cellfast. Świetnie się sprawują i są dla mnie wręcz niezbędne przy pracy w ogrodzie.
Gość MagdalenaWoj
16-09-2020 14:37
Ja mam nożyce i sekator z cellfastu sprawdzają się przy przycinaniu krzewów żywopłotów i gałęzi
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści